Jump to content

αλατι στο ενυδρείο με τα guppies;;


μαρινα

Recommended Posts

:thumbup: παιδια καλήσπέρα

το ενυδρειάκι μου δεν πάει πολύ καλά ενώ οι μετρήσεις είναικαλές έχω θανατούς στα guppies αρκετά συχνά

είναι 60 λίτρα κι έχω μέσα 15 guppies 6 platies 2 γατοψαρα 2γλυφτες και ένα κλοουν

μια λύση που άκουσα είναι να προσθέσω ενυδρειακό αλάτι τι λέτε για τα guppies ξερω ότι κάνει θα πειράξει όμως τα άλλα:;;

Μήπως ξέρει καποιος άλλος να πει καμμια αιτία για τους θανάτους ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις τα τριπλάσια ψάρια από όσα πρέπει. Αυτός κυρίως είναι ο λόγος. Από αυτό πηγάζουν όλα.

Ο κλόουν επίσης δεν έχει καμιά δουλειά με τα ζωοτόκα. Πρέπει να τον δώσεις γιατί θέλει άλλες συνθήκες νερού και δεν πρέπει να είναι και μόνος του, αλλά κοπάδι.

Τα γατόψαρα και οι "γλύφτες" τι είδος είναι?

EDIT:Δώσε μας και μετρήσεις αν έχεις...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι πολλα τα μελη του ενυδρειου ,επισης και εγω εχω 60λτ με τα ιδια ψαρια guppies και δεν εχω κανενα προβλημα .Τους εχω θερμοκρασια 28 και τους βαζω και ενυδ.αλατι σε καθε αλλαγη νερου.Πρεπει να σου πω επισης οτι γεννανε ΣΥΝΕΧΩΣ

Link to comment
Share on other sites

...Τους εχω θερμοκρασια 28...

Γιατί τόσο ψηλά? Δεν είναι και πολύ σωστό αυτό ξέρεις.

Καλύτερα να τη ρυθμίσεις στο 25 ή 26 το πολύ, αλλά αυτό θα πρέπει να το κάνεις ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥ σταδιακά για να μην δημιουργηθεί κανα πρόβλημα στα ψάρια... Δηλαδή κατέβαζε μισό βαθμό κάθε εβδομάδα μέχρι να πέσεις τουλάχιστον 2 βαθμούς.

Στη θερμοκρασία που τα έχεις τα συγκεκριμένα ψάρια ψιλοζορίζονται να ξέρεις...

Ανεβαίνει ο μεταβολισμός σε υψηλά επίπεδα, έχουν ανάγκη περισσότερης τροφής, λερώνουν πιο πολύ, βρίσκουν λιγότερο οξυγόνο στο νερό, ζουν λιγότερο από το κανονικό και άμα χρειαστεί να κάνεις καμιά θεραπεία που θα ανεβάσεις τη θερμοκρασία? Στο 31..?

Ειδικά τα γκάππυ (αν είναι μόνα τους) καλύτερα να τα έχεις σε ακόμα χαμηλότερες θερμοκρασίες (24-25). Αλλά ξαναλέω: με πολύ σταδιακή προσαρμογή...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει πως το αλάτι (ενυδρειακό) κάνει καλό στα guppys και γενικά στα ζωοτόκα :thumbup:

Αντίθετα απαγορεύεται στα corydoras :band:

Για clown και "γλύφτες" (?) δεν γνωρίζω :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικος το αλατι κανει καλο στις εγγυες και καμια φορα (1 το μηνα) στα ζωοτοκα.Αλλα τα αλλα ψαρια τα βλαπτει.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω διαβάσει οτι μια κουταλιά αλάτι ανα 18 λίτρα είναι καλή για τα ζωοτόκα. Όμως αν είναι να ρισκάρεις για τα άλλα ψάρια μην το κανεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φιλε Filoxenos εχω μια ενσταση για αυτο που λες για τον αριθμο των ψαριων σε οτι εχει να κανει με το προβλημα των θανατων αλλα πρωτα να μας πει η μαρινα τις ακριβες συνθηκες του ενυδρειου της(ph, φυτεμενο ή οχι, θερμοκρασια και ποια ακριβως ειδη εχει απο γατοψαρα και γλυφτες) και θα σου πω και τη δικη μου γνωμη και εμπειρια.

Επισης κατι πολυ σημαντικο! Τα ψαρακια που πεθαινουν ειναι αγορασμενα ή απο δικες σου γεννες;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Filoxenos εχω μια ενσταση για αυτο που λες για τον αριθμο των ψαριων...

Κακώς την έχεις...

Ενα ενυδρείο 60 λίτρων (που σημαίνει καθαρό νερό λιγότερο από 50 λίτρα) δεν μπορεί να σταθεί με τόσα ψάρια μέσα. Εχω στήσει πολλά τέτοια ενυδρεία σε φίλους και γνωστούς (που δεν είχαν τη δυνατότητα για μεγαλύτερα τανκ) και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι πάνω από 7-8 ψαράκια τέτοιου είδους ΔΕΝ κάνει να βάλεις μέσα - εάν θέλεις να έχεις ενυδρείο και όχι σαρδελοκούτι-αποθήκη ψαριών..!

Αυτά τα λίτρα είναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ για να τα βαρυφορτώνεις, ότι φίλτρανση και νάχεις.

Είναι μικρό σύστημα, σχετικά ασταθές και μόνο με χαμηλές ιχθυοφορτίσεις μπορεί να σταθεί χωρίς προβλήματα.

Τα ψάρια που έχει η φίλη μας μαρινα είναι πολλά για το μέγεθος του ενυδρείου της. Ετσι, κάποια στιγμή αρχίζουν τα προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...