Jump to content

Βοήθεια Με Φυσική Παρουσία .. Κερνάω Τον Καφέ !! Θεσσαλονίκη Only ;)


trelemis

Recommended Posts

Καταρχήν καλησπέρα.

Μετά από 5 χρόνια στο χόμπυ του γλυκού νερού ...

Ας αρχίσω αλλιώς.

Μένοντας με γονείς. .είχα ένα 60λτ γλυκού νερού ..και με τα 1000 ζόρια ( ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ αυτό ..πολύ θόρυβο το άλλο .. )

Πριν 1 χρόνο ένας γνωστός, λόγω μόνιμης μετακόμισης του, στο εξωτερικό μου χάρισε ένα μεγάλο ενυδρείο. ( Το λές και 300 το λές και 500 .. λες και έχω άποψη από τόσα λίτρα), μαζί με τον εξοπλισμό που χρησιμοποιούσε ο ίδιος για να το έχει θαλασσινό, ακόμα και το έπιπλο.

Πρόσφατα, μετακόμισα με την κοπέλα μου μαζί στην Δελφών .. και τί έκπληξη .. ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΤΟ ΣΑΛΟΟΟΝΙΙΙ !!!! ( χαχαχα )

Το ενυδρείο καθώς και ο εξοπλισμός του έχει καθαριστεί πριν 1 χρόνο με ξύδια,νερά κτλ..

Τώρα βρίσκεται άδειο στο καινούριο μου σαλόνι ..

Πέρασε από το μυαλό μου αρχικά να το κάνω γλυκού νερού βιοτοπικό ..αφού οι γνώσεις μου με βοηθάνε να το στήσω χωρίς κόπο και χρήμα ..

Από την άλλη αφού και οι 2 μας θέλουμε το καλύτερο για το καινούριο μας σπίτι ..είπα να κάνω μια έκκληση βοήθειας.

Μη γνωρίζοντας λοιπόν τίποτα για το θαλασσινο, ζητάω το εξής..

1,2 - 5 συνφορουμίτες γνώστες του θαλασσινού να έρθουν για καφεδάκι όποια μέρα συνεννοηθούμε .

Σε πρώτη φάση θέλω να δούμε μαζί τί είναι χρήσιμο από τον εξοπλισμό που έχω ήδη και τί όχι.

Ίσως κάνουμε το 60λτ sub..Ή ίσως κάνουμε το 60λτ θαλασσινό .. Όλες οι ιδέες δεκτές . .

Να γράψουμε το κόστος και να αποφασίσω αν αξίζει ( αν μπορώ να το πληρώσω με λίγα λόγια ) να το κάνω θαλασσινό ή όχι.

Απο κεί και πέρα .. Αν αποφασίσουμε για θαλασσινό ( 90% λέω οτι θα το κάνουμε ) .. Θέλω βοήθεια με το aquascaping.. Κοινώς θα είναι ένα ενυδρείο της Αqua-παρέας..

Προφανώς θα ακολουθήσει φωτορεπορτάζ από την αρχή μέχρι το τέλος..

Λοιπόν .. Τί λέει η Θαλασσινή κοινότητα της Θεσσαλονίκης ;;;

Link to comment
Share on other sites

καλη ιδεα.!!!θα χρειαστεις βεβαια πολυ μελετη και ισως και χρημα για το μεγαλο,αλλα η παρεα μας μπορει να βοηθησει οπου και οπως μπορει.το βασικο ειναι να μην εχουν ξεραθει οι σιλικονες γιατι ηταν εκτος νερου 1 χρονο.οποτε αρχικα βγαλτο μπαλκονι,γεμισε το και αστο μερικες μερες για να το τεσταρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δέν ήταν 1 χρόνο εκτός νερού .. κανα μήνα είναι άδειο .. το είχα σε υπόγειο γεμάτο μέχρι τη μέση και καλυμένο για να μήν γεμίσει σκόνη..και για να μην ξεραθούν οι σιλικόνες .. ;) .. όποιος λοιπόν ενδιαφέρεται .. μου στέλνει σε inbox το τηλέφωνό του και τον καλώ για να κανονίσουμε καφεδάκι συμβουλευτικό !

Link to comment
Share on other sites

οκ τοτε.περιμενε να δει το παρεακι το ποστ σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο ΑΖ! :)

Είμαι σίγουρος ότι θα βρεθούν παιδιά να σε βοηθήσουν, Η Θεσσαλονίκη έχει πάρα πολλούς καλούς χομπίστες στο θαλασσινό!

Καλή αρχή!

ΥΓ.

Μένοντας με γονείς. .είχα ένα 60λτ γλυκού νερού ..και με τα 1000 ζόρια ( ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ αυτό ..πολύ θόρυβο το άλλο .. )

Αυτά περνάω τώρα :P

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Εγω απο θαλασσινό δε ξέρω τίποτα γιατι είμαι του γλυκού νερού...... αλλα αν ειναι για τσάμπα καφεδάκι (με κανά κουλουρακι) θα διαβάσω τα πάντα και θα έρθω να σου τα πω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχεις κανενα νεο φιλαρακι;

εχουμε καμμια εξελιξη;

Link to comment
Share on other sites

Κανένα νέο ..ολα χάλια ..το πέταξα από το μπαλκόνι το ενυδρειο γιατί δε με βοηθούσε κανένας ..

ΠΡΟΦΑΝΩΣ κάνω πλάκα ! !!

ΒΑΛΕΝΤΙΝΕ ( οχι αυτός των 14 Φλεβάρη ) 1.000.000 ευχαριστώ !!

Μετά από 2 καφεδάκια , και ΑΠΕΙΡΕΣ ερωτησεις από μέρους μου ..

Έγιναν οι απαραίτητες παραγγελίες σε εξοπλισμό ..τα πραγματάκια έχουν έρθει σχεδον όλα ..και τωρα είμαστε στη διαδικασία επιλογής βράχου και αραγωνίτη ..

ΦΥΣΙΚΑ θα ακολουθησει φωτογραφικό ρεπορτάζ ..

Πάμε άλλη μία ..ΒΑΛΕΝΤΙΝΕ !! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩ

Link to comment
Share on other sites

Εισαι υπερβολικός Νικόλα! Οσο προλάβαινεις πατά επεξεργασία στο παραπανω μήνυμα και σβήσε ολα αυτά τα ευχαριστω και τα θαυμαστικά....

Δν εκανα τπτ τρομερό. Ασε που η θέα απο το σπιτι σου ειναι ολα τα λεφτά! Και ο καφές καλός...

Τα λμ αυριο για τα υπολοιπα!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στον Νικο που το επιχειρεί! εγω περαστικός ήμουν, ειδα φως και μπήκα. Χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ωωωχχχ...αμάν αμάν....έμπλεξες με τον τρελό φίλε μου!Είμαι σίγουρος πως θα φτιάξει άλλο ένα στολίδι το Βόρειο team του AZ!Σου εύχομαι καλή αρχή και περιμένουμε νεότερα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...