Jump to content

Αποριες Για Tropicmarin Bio-Calcium


Recommended Posts

καλησπερα.!για το λογο οτι κανω αλλαγες απο θαλασσα και με τη συμπληρωση νερου αο για να φτασω το επιθυμητο οριο αλατοτητας το ασβεστιο μου πεφτει αισθητα.ετσι ξεκινησα τη χρηση του εν λογο σκευασματος.αποριες..

το ριχνω απευθειας μεσα στο νανακι?αν ναι γιατι εχω μια εντονη θολουρα για καμια ωρα?(Κ για αρκετη ωρα εχω μια μικρη θολουρα στο νανακι μου.)καθε ποτε ριχνω ασβεστιο?καθε μερα θα μετραω η θα ριχνω σε καθε αλλαγη νερου?πριν καμια ωρα εριξα και το ασβεστιο ειναι 300......δε κουνηθηκε ρουπι..

Link to comment
Share on other sites

Οποιοδηποτε σκευασμα για την ενισχυση του ασβεστιου ειναι σε μορφη σκονης θολωνει για καποιο διαστημα το νερο μας.

Αν θες να γλυτωσεις απο αυτη την ακινδυνη(τις περισσοτερες φορες) θολουρα μπορεις να χρησιμοποιεις ενισχυτικα σε

υγρη μορφη οπως το reef complete της seachem.

Δεν θολωνει καθολου το νερο και δεν χρειαζεται και το βαρετο ανακατεμα για να διαλυθει.Απλα ριχνεις την

αναλογη-σωστη-καταλληλη ποσοτητα που χρειαζεται το ενυδρειο σου. :bigemo_harabe_net-64:

Ασβεστιο να ριχνεις καθε φορα που πεφτει κατω απο τα επιθυμητα επιπεδα,τα οποια ειναι 400-460.

Βρες τι καταναλωση(με μετρησεις) εχει το ενυδρειο σου καθημερινα(αν εχεις πολλα κοραλια) η' εβδομαδιαια(αν εισαι στοκαρισμενος με λιγα) και ρυθμιζεις εσυ την ρουτινα προσθηκης ασβεστιου.

Αν εισαι οντως στα 300 εισαι αρκετα χαμηλα.

Τα ενιχυτικα σκονης οσο και καλα να ανακατεψουμε το νερο που θα ριξουμε δεν διαλυονται καλα με ενα γρηγορο

ανακατεμα με κουταλι στο ποτηρι.

Οποτε η' θα ανεβει σε λιγο(αφου διαλυθει καλυτερα μεσα στο ενυδρειο λογω κυκλοφοριας) η' η ποσοτητα δεν ηταν αρκετη.

Βεβαια δεν σε ρωτησα το βασικο...εχεις κοραλια στο ενυδρειο και τι ειδος? :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες επίσης να δια λύσεις τα γραμμάρια σκευάσματος σε νερό αντιστρόφης οσμωσης πχ σε 50ml και μετα να το ρίχνεις σιγα σιγα στο ενυδρειο. Είχα διαπιστώσει οτι οταν χρησιμοποιουσα νερό ενυδρειου είχα θολούρα, αλλα οταν χρησιμοποιουσα νερό οσμωσης δεν είχα...

Link to comment
Share on other sites

κοραλια δεν εχω πολλα.εχω μια τραχυφιλια που εδω και 2 ωρες εχει γινει τουμπανο αλλα μονικα μπελουτσι εκει που ηταν σα μαραμενη μπαμια.εχω μανιταρακια. ζωανθους ,και μια σαντ ανεμωνη.μεσα στην εβδομαδα θα βαλω μια χυστριξ και μια μοντιπορα.φραγκακια μικρα και αυτα.ισως αν βρω απο φιλο εδω στο φορουμ και μια εφυλια.δε ξερω αν ειναι ιδεα μου,περα απο τη τραχυφιλια η κοραλλινη στο βραχο εχει παρει εντονοτερο χρωμα απο αλλες φορες.αυτα!!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες επίσης να δια λύσεις τα γραμμάρια σκευάσματος σε νερό αντιστρόφης οσμωσης πχ σε 50ml και μετα να το ρίχνεις σιγα σιγα στο ενυδρειο. Είχα διαπιστώσει οτι οταν χρησιμοποιουσα νερό ενυδρειου είχα θολούρα, αλλα οταν χρησιμοποιουσα νερό οσμωσης δεν είχα...

με νερο του ενυδρειου εκανα το ανακατεμα και το εριξα αποτομα μεσα..!

Link to comment
Share on other sites

Όταν το νερό σου έχει σωστές τιμές σε kh, ca, mg σε συνδιασμό με λίγα νιτρικά και φωσφορικά και τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία τότε θα έχεις και καλή ανάπτυξη κοραλίνης!

Εγώ θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο:

http://aquario.gr/balling-method-1-kg.html#.Ujhw7X9C4aA

φτηνό και καλό!

Σε 30 λίτρα βάλε σκληρά αλλά όχι πολλά. Αυτά που θα βάλλεις είναι οκ, αλλά μην βάλλεις πολλά. Θα έχεις μεγάλες διακυμάνσεις στις τιμές σε τόσα λίτρα με πολλά σκληρά!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον βαλεντινο. :bigemo_harabe_net-64:

Αν χρησιμοποιεις σκονη καλυτερα να τη διαλυεις σε νερο οσμωσης.

Αυτο που παρατηρησε ο βαλεντινος ισχυει.Το διαλυμα θα ειναι λιγοτερο θολο σε νερο οσμωσης.

Αυτο γιατι το νερο απο το ενυδρειο που χρησιμοποιεις,εχει ηδη μια τιμη σε ασβεστιο(π.χ 300 στην περιπτωση σου) και οταν βαζεις σκονη να υπαρχει μεγαλη ανισορροπια και με τα υπολοιπα στοιχεια alk κτλ,το οποιο φαινεται με αυτη τη θολουρα.

Ενω το νερο της οσμωσης ειναι πολυ φτωχο σε ασβεστιο.

Ακομα και τα κοραλακια που εχεις(βασικα η trachyphyllia) θελουν υψηλοτερη τιμη απο τα 300 που εισαι.

Ανεβασε το σταδιακα και προσπαθησε να παιζεις αναμεσα στο 400 με 460.

Ειδικα απο τη στιγμη που περιμενεις και αλλα κοραλια :bigemo_harabe_net-82:

Εχεις κανει αλλες μετρησεις?

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

εδω στη χαλκιδα δυσκολα βρισκεις πραγματα.προτιμησα αυτο το σκευασμα γιατι περιεχει και στρονδιο και ιωδιο και αλλα.απο ζουμια ριχνω special blend.seackem trace και σημερα το bio-calcium.βαζω και carbon matrix kai tropic marin phos-longlife se kremasto filtro.αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον βαλεντινο. :bigemo_harabe_net-64:

Αν χρησιμοποιεις σκονη καλυτερα να τη διαλυεις σε νερο οσμωσης.

Αυτο που παρατηρησε ο βαλεντινος ισχυει.Το διαλυμα θα ειναι λιγοτερο θολο σε νερο οσμωσης.

Αυτο γιατι το νερο απο το ενυδρειο που χρησιμοποιεις,εχει ηδη μια τιμη σε ασβεστιο(π.χ 300 στην περιπτωση σου) και οταν βαζεις σκονη να υπαρχει μεγαλη ανισορροπια και με τα υπολοιπα στοιχεια alk κτλ,το οποιο φαινεται με αυτη τη θολουρα.

Ενω το νερο της οσμωσης ειναι πολυ φτωχο σε ασβεστιο.

Ακομα και τα κοραλακια που εχεις(βασικα η trachyphyllia) θελουν υψηλοτερη τιμη απο τα 300 που εισαι.

Ανεβασε το σταδιακα και προσπαθησε να παιζεις αναμεσα στο 400 με 460.

Ειδικα απο τη στιγμη που περιμενεις και αλλα κοραλια :bigemo_harabe_net-82:

Εχεις κανει αλλες μετρησεις?

απο μετρησεις ειμαι κομπλε.εξαλλου το νανακι τρεχει εναμιση χρονο.το μονο στραπατσο που επαθα(και το εχω αναφερει σε αλλο ποστ)ειναι οτι μου επεσε ο κυκλοφορητης και εγινε της ποπης.ελειπα 3 μερες και μεχρι και το κρεμαστο φιλτρο ΓΕΜΙΣΕ ΜΕ ΑΜΜΟ.με τη βοηθεια παιδιων απο εδω μεσα και με πολυ κοπο το ξαναστησα.το μονο κακο ειναι οτι η διατομικη εχει κανει παλι την εμφανιση της.αλλα βαζω αντιφως και απο φωσφορικα ειμαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι οκ οι αλλες οι τιμες τοτε καλως να τα δεχτεις φιλε μου.

Το ασβεστιο ομως προσπαθησε να το ανεβασεις :bigemo_harabe_net-64:

Οταν σου τελειωσει η σκονη παντως δωσε μια ευκαιρια στο reef complete.

Ειναι πολυ καλο και δυνατο.Και θα κρατησει και αρκετο καιρο.

Τη διατομικη μην τη φοβασαι,θα κανει το κυκλο της και θα φυγει.

Χαιρομαι που δεν απογοητευτηκες και το ξαναεστησες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

εχε το νου σου μιας και το συγκεκριμενο προιον παραλληλα με το ασβεστιο ανεβαζει και το kh.το χρησιμοποιησα μια φορα και ειδα αποτομη αυξηση του kh.

καλυτερα θα ηταν να χρησιμοποιεις buffers που επηρρεαζουν μονο μια παραμετρο.

πολυ καλα ειναι και αυτα.

http://www.seachem.com/Products/images/ReefAdvCalcium_500g.jpg

http://www.seachem.com/Products/images/ReefBuilder_500g.jpg

Link to comment
Share on other sites

με προβληματισες με το kh και εκανα μετρησεις λιγο πριν σβησουν τα φωτα.

ph 8.1

kh 10 προς 11

νο2 0

νο3 περιπου 9

νη3-νη4 0

φωσφορικα μη ανiχνευσιμα

calcium 380

Link to comment
Share on other sites

αν διαβασεις τις οδηγιες ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το αναφερει.τουλαχιστον στη συσκευασια που αγορασα εγω

το εγραφε.βεβαια το διαπιστωσα κατοπιν εορτης μιας και γνωριζοντας το kh πριν τη χρηση του μετρωντας μετα ειδα μεγαλη ανοδο.

επιμενω(με την καλη εννοια παντα) οτι καλυτερα ειναι να πας σε σκονες που ρυθμιζουν ενα στοιχειο παρα σε

balanced σκονες.μπορεις να ρυθμισεις πιο ευκολα τις τιμες σου.

Link to comment
Share on other sites

φιλε κωστα ναι το γραφει κιολας.ευχαριστω που το ανεφερες κιολας.απο τι τιμη και επανω πρεπει να ανησυχω για το kh?

Link to comment
Share on other sites

φιλε κωστα ναι το γραφει κιολας.ευχαριστω που το ανεφερες κιολας.απο τι τιμη και επανω πρεπει να ανησυχω για το kh?

Οι σωστές συγκεντρώσεις είναι απο 8 - 14. Το καλύτερο είναι το 9 πιστεύω γιατί έτσι έχεις και ένα μαξιλαράκι ασφαλείας!

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα.

το μεγαλυτερο θεμα με το kh ειναι η σταθεροτητα οπου καλο ειναι να μην υπαρχουν

μεγαλες αποκλισεις ειτε προς τα πανω ειτε προς τα κατω.

συμφωνω με τον Πανο.αν το κρατας σταθερα καπου αναμεσα απο 8 εως 9 εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

ποτε δε καταφερα να το ριξω κατω απο 10.παντα ειμαι αναμεσα 10,11,12,οχι παραπανω οχι παρακατω...30 λιτρακια ειναι αυτα...δυσκολα για αρχαριους.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν ενυδρεια που τρεχουν με kh 10+.δεν ειναι κατι απαγορευτικο.

μηπως το αλατι που βαζεις εχει υψηλο kh?εχεις κανει καμια μετρηση στο νερο της αλλαγης?

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη κανω απο τη θαλασσα.και προσθετω νερο αο, να φερω την αλατοτητα1026.να πω την αληθεια δεν εχω μετρησει ποτε το κη της αλλαγης..

Link to comment
Share on other sites

ποτε δε καταφερα να το ριξω κατω απο 10.παντα ειμαι αναμεσα 10,11,12,οχι παραπανω οχι παρακατω...30 λιτρακια ειναι αυτα...δυσκολα για αρχαριους.

Ίσως δεν έχεις καταναλώσεις γι'αυτό και δεν κατεβαίνει. Εγώ πχ κεχά και ασβέστιο συμπληρώνω συνέχεια και μαγνήσιο έχω συμπληρώσει μόνο μια φορά εδώ και 8 μήνες...

Μην σε νοιάζει το υψηλό κεχά. Πολλοί υποστηρίζουν ότι σε χαμηλό κεχά που σημαίνει κάτω απο 9 έχουν καλύτερο χρώμα στα κοράλια τους(σκληρά εννοώντας) και σε υψηλότερο του 10 καλύτερη ανάπτυξη. Πιστεύω λοιπόν ότι η καλύτερη τιμή είναι η 9 για να είσαι στην χρυσή τομή που λέμε! ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ξανα!

εχθες μολις εριξα το ασβεστιο ειδα τη τραχυφυλια μου να πρηζεται οπως δε την ειχα ξαναδει.σημερα ομως το πρωι την ξαναειδα σα μαραμενη μπαμια.μετρησα ασβεστιο και ειχε ξαναπεσει στο 300.εριξα ξανα 5μλ και μετα απο λιγο αρχισε ξανα να πρηζεται.το ασβεστιο το ανακατεψα με νερο αο αλλα ειχα παλι την ιδια θολουρα που εφυγε σχετικα ποιο γρηγορα αποτι εχθες...εχω χασει λιγο τη μπαλα για το ποτε θα κανω μετρησεις και ποτε θα προσθετω ασβεστιο...οταν εριξα πρωτη φορα περα απο τη τραχυφυλια και κατι μανιταρια bulls eye που εχω ανοιξαν τερμα το στομα τους αλλα σημερα το πρωι παλι τα ιδια...θα ηθελα τη βοηθεια σας να μπω λιγο στο κλιμα των ζουμιων πριν προσθεσω τα σκληρα που προανεφερα και εχω θεματα.

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να βρεις έναν μπούσουλα για το καθε πότε και πόσο πρέπει να ρίχνεις, πρέπει να μετράς σχεδόν κάθε μέρα στο στάδιο που είσαι να δεις πόσο χάνεις και πόσο ανεβαίνουν όταν συμπληρώνεις και έτσι να φτάξεις ένα πρόγραμμα συμπλήρωσης έτσι ώστε να είναι όλα σε ισοροπία.

Τα κοράλια σου είναι μαραμένα γιατί είναι πολύ πεσμένο το ασβέστιο.

Δές λίγο αυτό το θέμα. Λέει για τις δοσολογίες των υλικών και το πόσο ανεβάζουν τις τιμές.

Πρόσεξε. Δεν είναι ενυδρειακά προιόντα. Τα βρίσκεις σε φαρμακεία και χημικά προιόντα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=917

Πχ θες να ανεβάσεις το ασβέστιο.

Τι θα κάνεις.

Μετράς σήμερα και το βρίσκεις 300. Ρίχνεις την χ ποσότητα(καλύτερα μικρότερη απο την προτεινόμενη για να μην έχεις καμια απρόβλεπτη ανισοροπία). Μόλις το ρίξεις(καλύτερα σιγά σιγά σε διάστημα 1 ώρας το λιγότερο) αφήνεις ένα διάστημα τουλάχιστον 5 ωρών και μετράς να δεις που έφτασε. Τότε ξέρεις ότι με την συγκεκριμένη ποσότητα αυξάνεται τόσο. Μετά μετράς και την άλλη μέρα. Βλέπεις πόσο κατέβηκε. Πάλι σε συσχέτιση ξαναρίχνεις κάποια ποσότητα και το ξαναανεβάζεις. Αυτό το κάνεις για 3,4 μέρες ώστε να σιγουρευτείς ότι αυτό που ρίχνεις είναι οκ. ΑΝ είναι οκ τότε μπορεις να συμπληρώνεις την σγκεκριμένη δοσολογια με κλειστά μάτια χωρίς να μετράς. Αλλά καλό είναι κάθε βδομάδα να μετράς να ξέρεις που βρίσκεσαι.

Διάβασε καλά το θέμα. Λέει κάθε πότε πρέπει αν συμπληρώνεις και πόση ώρα πρέπει να περνάει για να μετρήσεις και πότε να χρησιμοποιείς άλλο σκεύασμα.

Είναι πολύ αναλυτικό. Τα παιδιά στο φόρουμ έχουν κάνει καλή δουλεια! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

μου κανει εντυπωση παντως μιας και εγω αλλαζα νερο απο θαλασσα με μετρησεις

8,3 προ αραιωσης και 7,5-7,8 μετα την αραιωση.

Link to comment
Share on other sites

ισως παιζει ρολλο και η αλατοτητα της καθε περιοχης.εχω ενα στανταρ μερος 100 μετρα απο το σπιτι μου και περνω απο εκει.η αλατοτητα ειναι 1029 παρακαλω και ετσι δε χρειαζεται να ριξω και πολυ νερο αο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...