Jump to content

Βιοματικη Ιστορια Με Ανθρακα Και Φιλτρο


Recommended Posts

...χθες το βραδυ αφου αλλαξα το νερο των χελωνιων ξαφνικα αφου ηταν κρυσταλλινο αρχισε αποτομα να θολωνει !!!

συνιδοιτοποιησα οτι ηταν επιδει ξεχασα να αλλαξω το νερο του φιλτρου με αποτελεσμα το παλιο νερο να μπει ξανα μεσα και να θολωσει επικινδινα !!!

η αληθεια ειναι οτι εβαλα σε λειτουργεια το φιλτρο χωρις να εχει ανθρακα μεσα ...αφου θολωσε το νερο σκευτεικα οτι ο ανθρακας θα το τραβηξει ...πηγα και πειρα λοιπον απο ενα μαγαζι και ζητησα ανθρακα για ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ και μου δωσαν χημα !!! σκευτηκα μηπος ειναι προβλημα και ρωτησα τους πολητες ! μου ηπαν οτι κανει ...γραφω και μηνηματα στο aquazone που το ρωτουσα και ολοι μου ηπαν πως δεν κανει και θα προκαλεσει ζημια στο ενυδρειο ... τελος παντων απεγκατεστησα ολη την εγκατασταση του φιλτρου και αλλαξα τα 3 τεταρτα του νερου !!! ενταξυ δεν μπορω να πω οτι ειναι κρυσταλλινο οπως πριν βαλλω σε λειτουργεια το φιλτρο απλα ξεθωλωσε

το κειμενο αυτο το αιναιβαζω για να προσεξει καποιος να μην του συμβει το ιδιο και να μην εμπιστευεστε ιδιαιτερα τα μαγαζια που η αμαθια τους η αναισθησια τους ξεπερναει τα ορια (υπαρχουν και εξαιρεσεις)

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι πουλάνε άνθρακα χύμα, δε σημαίνει ότι πρέπει να τον βάλεις χύμα στο φίλτρο σου.. Τον βάζεις σε ειδικό σακουλάκι (αν έχεις), αλλιώς κόβεις κομμάτι από ένα γυναικείο καλσόν (καθαρό, χωρίς απορυπαντικά κλπ), το δένεις καλά και τον βάζεις στο φίλτρο σου χωρίς πρόβλημα, όπως θα έκανες και αν αγόραζες συσκευασμένο σε σακουλάκια..

Link to comment
Share on other sites

και θα το ξεπλενες πρωτα με καθαρο νερακι να φυγει η πολυ μαυρίλα

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι πουλάνε άνθρακα χύμα, δε σημαίνει ότι πρέπει να τον βάλεις χύμα στο φίλτρο σου.. Τον βάζεις σε ειδικό σακουλάκι (αν έχεις), αλλιώς κόβεις κομμάτι από ένα γυναικείο καλσόν (καθαρό, χωρίς απορυπαντικά κλπ), το δένεις καλά και τον βάζεις στο φίλτρο σου χωρίς πρόβλημα, όπως θα έκανες και αν αγόραζες συσκευασμένο σε σακουλάκια..

γνωριζω απλος μου ειπαν οτι μπαινει χημα ...γιαυτο εχω εκνευριστει !

Link to comment
Share on other sites

και θα το ξεπλενες πρωτα με καθαρο νερακι να φυγει η πολυ μαυρίλα

πρωτη φορα το ακουω αυτο...ευχαριστω παντος ...αν τοσο καιρο δεν το κανω τι γινετε ?

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι μιλας για το βιλογικο υλικο που ειναι σαν χοντρο μακαρονι? οχι δεν το αλλαζουμε.Τον ανθρακα παντα τον πλενουμε μερικες φορες,για να φυγει η καρβουνιλα.Βγαλε τον ανθρακα,και προσθεσε και αλλο βιολογικο υλικο.Και για καθαρο νερο,βαζε ενυδρειακο βαμβακι,που θα το αλλαζεις η θα το πλενεις τακτικα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια επιδει δεν ξεπλενετε ολος ο ανθρακας !!!

αν παισει λιγο μεσα και τον βγαλω τι γινετε ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...