Jump to content

Αυτοματη συμπληρωση νερου.


aquamania

Recommended Posts

καλημερα!!!εχω φτιαξει για το φυτεμενο μου ενυδρειο συστημα αυτοματης συμπληρωσης νερου απο μπετονι στο οποιο το νερο περιεχει μονο αντιχλωριο.την λιπανση θα την αναλαβει συντομα το liquidoser της eheim.

αυτο που αναριωτιεμαι ειναι το εξης:μπορει το ενυδρειο να λειτουργησει για ενα μηνα το καλοκαιρι(επειδη θα λειπω)μονο με αυτοματη συμπληρωση νερου οταν αυτο θα εξατμιζεται???επισης εχω σταθερη θερμοκρασια στο ενυδρειο λογο αυτοματισμου θερμοκρασιας οποτε αυτο το προβλημα ειναι ξεπερασμενο.αν για καποιο λογο η σκετη αυτοματη συμπληρωση νερου δημιουργει προβλημα(ποιο μπορει να ειναι αυτο???) τι προτεινεται??(την αυτοματη αλλαγη νερου την εχω σκεφτει και την εχω σχεδιασει αλλα ειναι δυσκολο να γινει επειδη το ενυδρειο ειναι στο φοιτητικο μου σπιτι το οποιο ειναι με ενοικιο και καταλαβαινεται....αμα κανω μετατροπες στην βρυση και την αποχετευση θα με κυνηγαει ο ιδιοκτητης...).ευχαριστω παιδια εκ των προτερων!

Έγινε επεξεργασία - aquamania
Link to comment
Share on other sites

Αν γίνεις λίγο πιο αναλυτικός και βάλεις και καμία φωτογραφία σίγουρα η βοήθεια θα είναι πιο εύκολη. Αλλά έτσι που τα περιγράφεις δεν νομίζω να έχεις σοβαρό πρόβλημα πλην της σκληρότητας που θα σου ανέβει λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνεις λίγο πιο αναλυτικός και βάλεις και καμία φωτογραφία σίγουρα η βοήθεια θα είναι πιο εύκολη. Αλλά έτσι που τα περιγράφεις δεν νομίζω να έχεις σοβαρό πρόβλημα πλην της σκληρότητας που θα σου ανέβει λιγάκι.

ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

καποιος αλλος παιδια που να γνωριζει κατι για το συγκεκριμενο θεμα??????

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω το προφίλ σου και καταλαβαίνω ότι αναφέρεσαι μάλλον στο μικρό ενυδρείο (54 λίτρα), θα σου πω τη γνώμη μου:

Είναι πολύ λίγα τα λίτρα για να μείνει το ενυδρείο αυτό χωρίς αλλαγή νερού επί ένα μήνα. Με τις συνεχείς συμπληρώσεις θα σου ανέβει η σκληρότητα και ανάλογα τα ψάρια που έχεις μπορεί να μην είναι καλό αυτό. Επίσης είμαι γενικά κατά της ιδέας να μένει ενυδρείο για 1 ολόκληρο μήνα χωρίς έλεγχο, παρακολούθηση, αλλαγές, αλλά να δουλεύει μόνο του μόνο με αυτοματισμούς. Θεωρώ ότι είναι μεγάλο ρίσκο για τα ψάρια αυτό. Ειδικά στην Ελλάδα και μάλιστα το καλοκαίρι. Πέρυσι εδώ στο Βύρωνα, περάσαμε καμιά δεκαριά (ίσως και παραπάνω) διακοπές ρεύματος. Αλλες μικρές άλλες μεγάλες. Και ειδικά φέτος, μάλλον θα υπάρχει μεγαλύτερο πρόβλημα λόγω λειψυδρίας, γενικά στη χώρα (απ' ότι λένε τουλάχιστον). Εάν γίνει το παραμικρό από τεχνικής πλευράς, κινδυνεύεις να βρεις όταν γυρίσεις πίσω, ένα βούρκο με πτώματα... Εχουν καταγραφεί πολλά τέτοια παραδείγματα, ακόμα και εδώ στο Aquazone.

Εγώ πάντως δεν θα εμπιστευόμουν κανένα αυτοματισμό, ώστε να στηρίξω τη ζωή των ζωντανών που φροντίζω ΜΟΝΟ σε αυτόν... Ενας μήνας είναι πολύς....(ΙΜΟ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...