Jump to content

Το Νεροχελωνάκι Μου Δεν Λιάζεται???


Emerald

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους/όλες ,

Απευθύνομαι στην κοινότητα του acquazone γιατί η συμπεριφορά της νεροχελώνας μου έχει αρχίσει να με προβληματίζει. Πιο συγκεκριμένα έχω παρατηρήσει οτι τους τελευταίους μήνες (σίγουρα από τα μέσα του καλοκαιριού και μετά) το χελωνάκι δεν βγαίνει σχεδόν καθόλου από το νερό - εκτός απ όταν του αφήνω την τροφή στο βραχάκι. Κι εκτός αυτού δείχνει να αποφεύγει και τον ήλιο γενικά , τις ώρες που έχει έντονη ηλιοφάνεια δείχνει να προτιμά τα πιο σκιερά μέρη της χελωνιέρας , γεγονός που αντιμετωπίζω πρώτη φορά. Να σημειώσω εδω οτι έχω άλλες δυο νερωχελώνες (ts scripta elegans) , η μια έκλεισε αισίως τα 24 και η άλλη βαδίζει στα 18, οπότε έχοντας μεγαλώσει ουσιαστικά με τις νεροχελώνες μπορώ να πω οτι έχω μια σχετική εμπειρία. Την συγκεκριμένη νεροχελώνα (ts troosti) την έχω εδω και 9 μήνες περίπου και υπολογίζω την ηλικία της γύρω στο 1 έτος. Την έχω σε κλασσική κλειστή χελωνιέρα (με καπάκι) 15 λίτρων που γενικά δεν γεμίζω πάνω από το 1/3 (προτιμώ να διατηρώ το βάθος νερού σε χαμηλά επίπεδα <5cm οταν πρόκειται για χελωνάκια) στην οποία υπάρχουν δυο φυσικές πέτρες για λιάσιμο (λίγο πάνω από την επιφάνεια του νερού). Προς το παρόν λόγω καλοκαιριού δεν χρησιμοποιώ θερμοστάτες και λάμπες , ίσως το κάνω τον χειμώνα αν και προτιμώ να την αφήσω να εξοικειωθεί με το περιβάλλον , δεδομένου οτι το κλίμα είναι γενικά ήπιο (το ίδιο έκανα και με τις scripta elegans χωρίς κανενα πρόβλημα τόσα χρόνια). Εξυπακούεται οτι τους πρώτους 6-7 μήνες δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Έβγαινε και λιαζόταν κανονικά. Επίσης δεν παρατηρώ κάποιο άλλο γεγονός που να με προβληματίζει (μύκητες, ανορεξία κλπ). Έχει κάποιος σχετική εμπειρία να βοηθήσει ? Σκεφτόμουν να ανεβάσω το ύψος του νερού και να βάλω αντίστοιχα μεγαλύτερες πέτρες αλλά δεν ξέρω αν θα βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.αν μπορεις δωσε μας αρχικα καποιες πληροφοριες περι εξοπλισμου διατροφης κτλ..

ακομα και φωτος...χρησιμες ειναι

Χρεισημοποίησε την φόρμα παρουσίασης

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μηπως δεν το βολεβουν οι πετρες η δεν εχεις βαλει λαμπα?Ποσο καιρο συμβαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...