Jump to content

Αλλαγή επίπλου...


Recommended Posts

Καλησπέρα και... Help...

θελω να αλλάξω το επιπλο σε ενα ενυδρίο Juwel 240 αλλά.... πως??? :)

ιδέες??? η ιδανικότερη λύση βέβαια θα ήταν να έχω ενα κλάρκ!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αδειάσεις το ενυδρείο, ούτε να το σκέφτεσαι. Με το που πας να σηκώσεις θα διαλύσει ο πυθμένας και στη συνέχεια όλο το ενυδρείο. Αδειάζεις σε κουβάδες το νερό και αφήνεις 4-5 πόντους ώστε να ζουν τα ψάρια, σηκώνεις και βάζεις το ενυδρείο με άλλα δύο άτομα στο νέο έπιπλο και αφού το τοποθετήσεις στη θέση που θες συμπληρώνεις το νερό από τα δοχεία. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις με γεμάτο το ενυδρείο απλά

Ξ Ε Χ Α Σ Ε Τ Ο . . .

Ακόμα και να βρεις τρόπο να σηκώσεις το βάρος, θα κινδυνέψει ΠΟΛΥ το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Μην τους ακούς dodo, άστους να λένε...

Σηκώνεται μια χαρά το ενυδρείο γεμάτο..!

Απλώς να με ειδοποιήσεις από πιο πριν, να είμαι εκεί με μια φωτογραφική μηχανή να τραβήξω μπόλικες φωτογραφίες για το άρθρο που ετοιμάζω: "Πως να διαλύσετε το ενυδρείο σας"... :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:band::thumbup:

Το πιασα το υπονοούμενο παίδες... θα το αδειάσω μεχρι καμια 10αριά πόντους απο το βυθό...

thanks

οποτε σήμερα παω για μπιτονια, έπιπλο, το παω σπίτι, το συναρμολογώ, επιστρατευω ξαδέρφια, φιλους κλπ, και την κανω την δουλειά...

:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ούτε και με 10 πόντους νερό (συν τα χαλίκια κλπ) δεν θα το επιχειρούσα. Υπολόγισε πόσα κιλά θα κληθεί να σηκώσει ο πάτος (και όλες οι κάτω ενώσεις), ο οποίος δεν είναι φτιαγμένος για να "κουβαλάει" αλλά για να μην αφήνει νερό να περάσει έξω... Σε μικρότερο ενυδρείο θα μπορούσες να το κάνεις αυτό, σε 240άρι όχι (ΙΜΟ)

Γνώμη μου είναι να αδειάσεις όλο το νερό και να βάλεις τα ψάρια σε δοχεία μέχρι να το μεταφέρεις και να το ξαναστήσεις, για να μην ρισκάρεις ΚΑΘΟΛΟΥ.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και δέκα πόντους να αφήσεις πάλη δεν γίνετε εάν υπολογίσουμε το μέγεθος του ενυδρείου το χαλίκι που έχεις κα το νερό που υπάρχει μέσα έχεις το λιγότερο 80 κιλά. Λίγο απίθανο να αντέξει ο πάτος σε αυτό το βάρός. Το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να αδειάσεις το ενυδρείο όπως λες στους 10 πόντους και εάν το νέο έπιπλο έχει ακριβός το ίδιο ύψος με το παλιό και σύρεις προσεχτικά το ενυδρείο από το ένα έπιπλο στο άλλο. Κα αυτό με δική σου ευθύνη και ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...