Jump to content

ΟΓΚΟΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ


Recommended Posts

Εδώ και 3 ημέρες ένα αρσενικό corydoras aeneus είχε εμφανίσει εντελώς απότομα, όγκο στο κεφάλι. Ο όγκος αυτός εξελίχθηκε ταχύτατα (μεγάλωσε) και χθες το βράδυ παρατήρησα το ψάρι σε εμφανώς κακή κατάσταση από πλευράς διάθεσης, κινητικότητας κλπ. Φυσικά δεν έφαγε ούτε χθες, ούτε σήμερα και το πρωί έδειξε και συμπτώματα αστάθειας, τα οποία επίσης εξελίχθησαν ταχύτατα.

Το έβαλα αμέσως σε καραντίνα χαμηλής σχετικά στάθμης, με μικρή αύξηση της θερμοκρασίας (από 25 σε 27), αεραντλία και ίδιο νερό από το ενυδρείο μαζί με φρέσκο, του οποίου οι μετρήσεις δεν έδειξαν τίποτα ανησυχητικό σε σχέση με τα στάνταρ του. Και όλο το υπόλοιπο κοπάδι δεν έχει απολύτως τίποτα (ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται μέχρι στιγμής). Δεν είχα αποφασίσει αν θα κάνω κάποια θεραπεία, γιατί δεν μπορούσα να διαγνώσω περί τίνος επρόκειτο. Το πλάνο μου ήταν να το δω μέχρι και αύριο και μετά να προσπαθήσω να κάνω κάτι, ανάλογα με την εξέλιξη.

Πριν λίγα λεπτά δυστυχώς, το βρήκα σφηνωμένο στον θερμοστάτη και άψυχο...

Πρώτη φορά αντιμετωπίζω κάτι τέτοιο και ομολογώ ότι δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα, παρ' όλο το διάβασμα που έριξα σε όλα τα σχετικά κείμενα που έχω (βιβλιογραφία & internet). Παραθέτω φωτογραφία της δεύτερης ημέρας εμφάνισης του όγκου, όπου θα δείτε ότι είναι εμφανώς εσωτερικός (?) και ιδιόμορφος ως προς το σχήμα του (μακρόστενο). Ηταν ακριβώς στο κέντρο του μετώπου όπως το έβλεπες από επάνω και κατά μήκος της κεφαλής/σώματος. Το ψάρι εξωτερικά δεν είχε κανένα άλλο σημάδι σε κανένα σημείο και το μέγεθος του όγκου σχεδόν διπλασιάστηκε τελικά σε σχέση με αυτό που βλέπετε στη φωτογραφία, μέχρι τη στιγμή που κατέληξε.

Εάν κάποιος γνωρίζει περί τίνος πρόκειται, με δεδομένα τα στοιχεία που σας αναφέρω, θα με ενδιέφερε πολύ να αναφερθεί και να καταθέσει τυχόν εμπειρία ή γνώση σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

...Εάν κάποιος γνωρίζει περί τίνος πρόκειται, με δεδομένα τα στοιχεία που σας αναφέρω, θα με ενδιέφερε πολύ να αναφερθεί και να καταθέσει τυχόν εμπειρία ή γνώση σχετικά.

Εχοντας περάσει υπομονετικά 10 ημέρες από τη κατάθεση του θέματος, μήπως θα πρέπει να θεωρήσω ότι για πρώτη φορά στην Ελλάδα (τουλάχιστον...) παρουσιάζεται κάτι τέτοιο, εξ ου και η μηδενική συμμετοχή σε απαντήσεις ή σχετικά σχόλια..? :band:

Εκτός και αν η... απορρόφηση των μελών του Aquazone από τη διαδικασία των προκριματικών της Eurovision ήταν τέτοια, που επιτέλους (..!) μόνο τώρα που τελείωσε, θα μπορέσουμε ίσως να μάθουμε και κάτι για τους όγκους των ψαριών... :thumbup:

Θέλω να πιστεύω ότι και ο τίτλος του θέματος βοηθάει στο να βρεθούν σε αυτό το ποστ από μελλοντικούς "αναζητητές" παρόμοιων περιπτώσεων (μέσω πχ της μηχανής αναζήτησης), πληροφορίες, φωτογραφίες και σχόλια που ίσως τους βοηθήσουν σε τυχόν καλύτερη αντιμετώπιση παρόμοιων ή συγγενών καταστάσεων.

Οποιος λοιπόν γνωρίζει το οτιδήποτε που θα μπορούσε να βοηθήσει προς τη κατεύθυνση αυτή, ας μη διστάσει να το κάνει, είτε τώρα είτε στο μέλλον. :)

Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν η... απορρόφηση των μελών του Aquazone από τη διαδικασία των προκριματικών της Eurovision ήταν τέτοια, που επιτέλους. :thumbup::)

Ναί! πιστεύω αυτή ήταν και η αιτία που δεν σου απάντησε κανένας.

Δεν είμαι και ο πλέον ειδικός σε αυτό το θέμα, αλλά φαίνεται σαν κύστη με υγρό και όχι σκληρός όγκος. Έτσι είναι?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν η... απορρόφηση των μελών του Aquazone από τη διαδικασία των προκριματικών της Eurovision ήταν τέτοια, που επιτέλους. :thumbup::)

Ναί! πιστεύω αυτή ήταν και η αιτία που δεν σου απάντησε κανένας.

Δεν είμαι και ο πλέον ειδικός σε αυτό το θέμα, αλλά φαίνεται σαν κύστη με υγρό και όχι σκληρός όγκος. Έτσι είναι?

κοίταξε εδώ: www.fishpalace.org/Disease

Link to comment
Share on other sites

Εάν μάθεις κάτι σχετικά κάνε μας μια ενημέρωση.

Τα περί Eurovision δεν υφίστανται . :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εάν μάθεις κάτι σχετικά κάνε μας μια ενημέρωση.

Τα περί Eurovision δεν υφίστανται . :thumbup:

:hysterical: ... :)

Γιατί Σταμάτη μου δεν εκτιμάς την προσπάθεια να επαναενεργοποιήσω το θέμα, μέσα από έστω και αποτυχημένη (αν εσύ κρίνεις) χιουμοριστική διάθεση? Και όχι μέσα από ένα ξερό: "up"...

Δεν είχα πρόθεση να θίξω κανέναν ούτε να υπονοήσω τίποτα. Απλά προσπάθησα να διανθίσω με το δικό μου τρόπο το δεύτερό μου υπενθυμιστικό μήνυμα, ώστε να το δει περισσότερος κόσμος που ενδεχομένως το έχει χάσει, μπας και προστεθούν επιπλέον πληροφορίες σε ένα τόσο σοβαρό κατά τη γνώμη μου θέμα.

Είναι σαφής η πρόθεση νομίζω και ρητά σημειωμένη και τονισμένη... και με την προσθήκη του "τεράστιου χαμόγελου" που το δηλώνει επίσης κατηγορηματικά, χωρίς να αφήνει περιθώρια παρεξήγησης ή παρερμηνείας...

...Εκτός και αν η... απορρόφηση των μελών του Aquazone από τη διαδικασία των προκριματικών της Eurovision ήταν τέτοια, που επιτέλους (..!) μόνο τώρα που τελείωσε, θα μπορέσουμε ίσως να μάθουμε και κάτι για τους όγκους των ψαριών... :thumbup:

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω... :band:

Link to comment
Share on other sites

χιουμοριστική διάθεση? Και όχι μέσα από ένα ξερό: "up"...

οκ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...