Jump to content

Πρασινίζει Η Ρίζα


PanaGreco

Recommended Posts

Εδώ και μερικές ημέρες προσπαθώ να ξεφορτωθώ μάλλον μια τριχοειδή άλγη αλλά άρχισε να πρασινίζει και η ρίζα που έχω στο ενυδρείο.

Και τα δύο παρατηρούνται στα πάνω κλαριά της ρίζας που είναι πολύ κοντά στο φως.

Αισθητικά μου αρέσει που πρασινίζει η ρίζα γιατί φαίνεται ποιό φυσική αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να την αφήσω ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικές ημέρες προσπαθώ να ξεφορτωθώ μάλλον μια τριχοειδή άλγη αλλά άρχισε να πρασινίζει και η ρίζα που έχω στο ενυδρείο.

Και τα δύο παρατηρούνται στα πάνω κλαριά της ρίζας που είναι πολύ κοντά στο φως.

Αισθητικά μου αρέσει που πρασινίζει η ρίζα γιατί φαίνεται ποιό φυσική αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να την αφήσω ή όχι.

Και εμένα έχει πρασινίσει στα ψηλά κλαδιά και μπορω να πω ότι μου αρέσει. Στην αρχη με ενοχλούσε αλλα φαίνεται πιο φυσικό έτσι το όλο σκηνικό. Είχα κι εγω την απορία αν πρέπει να την αφήσω έτσι ή να την αφαιρέσω αλλα μάλλον δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, όπως μου είπαν κανά δυό, οπότε την αφήνω και μου αρέσει κι όλας. Η ρίζα μου ειναι έτσι κανά τρίμηνο.
Link to comment
Share on other sites

Οκ αλλά έχω και την τριχοειδή !!!!! με αυτή τι κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την ψέκαζα με οξυζενέ με σύριγγα και σύντομα την καταπολέμησα.

:bigemo_harabe_net-54:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την ψέκαζα με οξυζενέ με σύριγγα και σύντομα την καταπολέμησα.

Ενδιαφέρον. Μπορείς να μου δώσεις αναλυτικές οδηγίες σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις απο φαρμακείο ενα μπουκαλάκι οξυζενέ (2€) και με μια σύριγγα αν θυμάμαι καλά ρίχνεις 10ml άμα 100 λίτρα, ακριβώς πανω στην αλγη απο πολυ κοντινή απόσταση. Θα δεις να βγάζει σε εκείνο το σημείο μικρές φυσσαλίδες και μετα απο κανά δυο μέρες η αλγη αλλάζει χρωμα (κοκκινοπό) και εξαφανίζεται. Αυτο με το οξυζενέ, όχι για πανω απο 8-9 μέρες. Μπορείς να επαναλάβεις μετά απο κάποιες μέρες αν δε τα καταφέρεις με την πρώτη.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κανεις θελει προσοχη. Για βαλε καμια φωτο αν μπορεις και ριξε και μια ματια εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80879&p=731581

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις απο φαρμακείο ενα μπουκαλάκι οξυζενέ (2€) και με μια σύριγγα αν θυμάμαι καλά ρίχνεις 10ml άμα 100 λίτρα, ακριβώς πανω στην αλγη απο πολυ κοντινή απόσταση. Θα δεις να βγάζει σε εκείνο το σημείο μικρές φυσσαλίδες και μετα απο κανά δυο μέρες η αλγη αλλάζει χρωμα (κοκκινοπό) και εξαφανίζεται. Αυτο με το οξυζενέ, όχι για πανω απο 8-9 μέρες. Μπορείς να επαναλάβεις μετά απο κάποιες μέρες αν δε τα καταφέρεις με την πρώτη.

Δεν είναι επικίνδυνο για τα ψάρια αυτό?

κάπου διάβασα ότι μπορείς να κάνεις το ίδιο με exell.

Link to comment
Share on other sites

φροντιζεις οταν ψεκαζεις να μην ειναι ψαρια κοντα !!

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωνεις την φορμα με ολες τις πληροφοριες και βαζεις και φωτογραφιες με το προβλημα..χωρις φωτογραφιες και πληροφοριες τι συμβουλες να δωσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωνεις την φορμα με ολες τις πληροφοριες και βαζεις και φωτογραφιες με το προβλημα..χωρις φωτογραφιες και πληροφοριες τι συμβουλες να δωσουμε?

Εχεις δίκιο Κώστα . Θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

φροντιζεις οταν ψεκαζεις να μην ειναι ψαρια κοντα !!

Δεν είναι καλύτερο να ψεκάσω στην αλλαγή νερού που το νερό έχει κατέβει και τα κλαριά με την άλγη είναι εκτεθειμένα? Οποτε ψεκάζω κατευθείαν στην άλγη.

Σε αυτή την απευθείας χρήση του οχυζονε δεν έχει νόημα η αναλογία ml/νερό. Ετσι δεν είναι ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,δεν σκοτωνουμε ολες τις αλγες με οξυζενε η με excel, γι αυτο ζητησα και πληροφοριες οπως και φωτογραφιες για να δουμε τι αλγη ειναι και πως καταπολεματε.

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 220 περίπου καθαρά
- Φωτισμός: 4 Χ 15 Τ8
- Βυθός και Υπόστρωμα: Auabasis & manado
- Διοξείδιο του Άνθρακα: oxi
- Οξυγόνο: Αεραντλία
- Φίλτρανση: JBL 1500 full siporax
- Φυτα:
- Ψάρια: 5 δίσκοι, 3 clown, 4 ramirezi, 2 SAE, 4 Corys
- Ρουτίνες: Αλλαγή νερού 30% κάθε Κυριακή

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 7,65
- KH: 12
- GH: (Ολική σκληρότητα)
- ΝΗ3/NH4: 0
- ΝΟ2: 0
- ΝΟ3: 25
- PO4: 0,001-0,1
- Fe: άγνωστο
- CO2: όχι
- Θερμοκρασία: 30

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: JBL
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:



ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
1.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Link to comment
Share on other sites

Οι λαμπες σου ποσα κελβιν ειναι και ποσες ωρες ειναι αναμενες?

Ο φωτισμός είναι αναμμένος 8 ώρες αλλά δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή τα kelvin της καθεμιάς. Πάντως η κάθε λάμπα δεν είναι πάνω απο 8000

Link to comment
Share on other sites

Καμία άποψη?

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Παναγιωτη εμενα δεν μου φαινεται για τριχοειδη! Μπορει να κανω και λαθος αλλα περισσοτερο για μπιχλα ή για τον μυκητα που βγαζουν τα ξυλα μου φαινεται!

Δεν ξερω και πολλα απο φυτεμενα αλλα 8000 Κ μου φαινονται πολλα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μπίχλα Θοδωρή. Αφού την βγάζω με οδοντόβουρτσα και σε δύο μέρες είναι πάλι εκεί. Θα δοκιμάσω με το οξυζενέ να δούμε τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Εκανες τιποτα;

Σήμερα έκανα αλλαγή νερού. Όταν η στάθμη ήταν χαμηλά καθάρισα ότι μπορούσα με οδοντόβουρτσα και ράντισα τα κλαδιά με οξυζονε. Αυτή την στιγμή είναι καθαρό. Θα δείξει σε δύο μέρες αν θα ξαναβγούν τα ΄΄μαλιά΄΄.

Link to comment
Share on other sites

Αν βγουν μαλια σημαινει βρηκες το φαρμακο για την καραφλα! :bigemo_harabe_net-74:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...