Jump to content

Eheim Jager 100W - Πρόβλημα (;)


ataktoulis

Recommended Posts

Ο θερμοστάτης μου μετά από λίγη ώρα λειτουργίας "θολώνει". Ανάμεσα από τις αντιστάσεις και το εξωτερικό γυάλινο περίβλημα είναι όπως τα τζάμια το χειμώνα ένα πράγμα. Υπάρχει πρόβλημα; Να τον στείλω για εγγύηση; Μόλις σβήσει, η θολούρα στο περίβλημα εξαφανίζεται. Δεν έχει μείνει ποτέ εκτός νερού εν ώρα λειτουργίας. Τι μπορεί να έφταιξε;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

αν είχε πάρει νερό θα κράταγε τη θολούρα και σβησμένος και δεν θα σταμάταγε μόλις έσβηνε.

νομίζω ότι αν σκέφτομαι λογικά η υγρασία δεν εξαφανίζεται έτσι απλά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Κωνσταντινε τι ατυχος εισαι βρε παιδι μου! Απ την αλλη εχει δικιο ο φιλος και συνονοματος σου Costantinos. Για βαλτον σε ενα κουβα με νερο και δες τον πως παει!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω; Μάλλον τυχαίνω όλα τα περίεργα εξαρτήματα. Είναι όπως το περιγράφετε, σαν υγρασία. Εκτός νερού είναι όπως και όταν είναι σβηστός μέσα στο ενυδρείο. Καθαρός εντελώς. Θα προσπαθήσω αύριο να βγάλω φωτό.να σας τη δείξω. Το παρατήρησα πρώτη φορά το καλοκαίρι όπου με τα ανεμιστηράκια τύχαινε ο θερμοστάτης να δουλεύει αρκετή ώρα κ μάλιστα τότε θόλωνε σχεδόν σε όλο το μήκος του. Τώρα είναι λίγο καλύτερα αλλά και πάλι όταν ανάψει μετά από λίγο θολώνει.. :(

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, αστον λιγο εξω να στεγνωσει, δοκιμασε τον σε ενα κουβα και αστον κανα 2 μερες να δεις τι θα γινει, μην τον βυθιζεις ολον μεσα στο νερο, και κανε κανα ευχελαιο! :) Εξαλλου οι jager εχουν συστημα που "ριχνει ασφαλεια" αν παρει νερο οποτε μην ανησυχεις.

Link to comment
Share on other sites

2 μέρες εκτός ενυδρείου στην Κοζάνη σημαίνει θερμοκρασία νερού γύρω στους 20 βαθμούς όμως! :P

Θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω.. Ευχαριστώ πολύ Sturm.. Επανέρχομαι όταν έχω νέα

Link to comment
Share on other sites

Αααααα δηλαδη τωρα εκει αναβεις θερμοστατη; Δεν το καταλαβα ρε φιλαρακι!

Link to comment
Share on other sites

Αααααα δηλαδη τωρα εκει αναβεις θερμοστατη; Δεν το καταλαβα ρε φιλαρακι!

Αν ανάβω λέει;; :P Δε σβήνει σχεδόν καθόλου.. Τώρα 2 μέρες είναι λίγο καλύτερα αλλά πλέον η θερμοκρασία στο σπίτι δεν ξεπερνάει τους 21 βαθμούς..

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Εντελλει ειχαμε καμια εξελιξη; Ξερεις τι μπορει επειδη ηταν τοσο καιρο αχρησιμοποιητος! Εγω παντως για καλου κακου εχω 2 να δουλευουν για να μην ζοριζεταιο ενας και εχουν και 2-3 εφεδρικους! Εσυ που εισαι τοσο ατυχος επρεπε να εχεις καμια 10αρια! :P

Link to comment
Share on other sites

Εντελλει ειχαμε καμια εξελιξη; Ξερεις τι μπορει επειδη ηταν τοσο καιρο αχρησιμοποιητος! Εγω παντως για καλου κακου εχω 2 να δουλευουν για να μην ζοριζεταιο ενας και εχουν και 2-3 εφεδρικους! Εσυ που εισαι τοσο ατυχος επρεπε να εχεις καμια 10αρια! :P

Χαχα, σωστός! Μωρέ έχω ως εφεδρικό τον εργοστασιακό Juwel, αλλά προφανώς είναι ανεπαρκέστατος, τουλάχιστον για μια πόλη με τόσο κρύο (μεθαύριο 3-13 βαθμούς βλέπω στην πρόβλεψη στο κιν.!). Λοιπόν για να μην ξεφεύγω.. Τον άφησα εκτός χρήσης 2 μέρες και μόλις τον ξαναέβαλα στο ενυδρείο και άναψε πάλι θόλωσε. Τι να κάνω;; Η εγγύηση ισχύει σε όποιο κατάστημα και να πάω, έτσι; Γιατί τον είχα αγοράσει από eshop και δεν εξυπηρετεί να τον στείλω και να περιμένω. Άσε που δεν εχω και καλή σχέση με αυτούς. :P

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με θερμοκρασία στο χώρο 18 βαθμούς ο θερμοστάτης από το πρωί δεν έσβησε καθόλου. Ορίστε μία πρόχειρη φωτογραφία:

post-50509-0-61930500-1380832253_thumb.jpg

Τυχαίνει να θολώνει έτσι σε όλο το μήκος του σχεδόν, από το σημείο που πιάνει η κάτω βεντούζα ως πάνω.

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...