Jump to content

Δισκοι Σε Σκληρο Νερο


giokarakannas

Recommended Posts

Και τι αλλο;;;;;; Πολυυυ :bigemo_harabe_net-112::bigemo_harabe_net-112::bigemo_harabe_net-112::bigemo_harabe_net-112:

εφοσον κανεις συχνες αλλαγες....

γιατι εαν ταιζεις και δεν κανεις αλλαγες τοτε θα εχεις προβλημα ( σιγουρα )

Link to comment
Share on other sites

απο οξυγωνονοση νερου?

Link to comment
Share on other sites

Καλη αναταραξη και μια αεραντλεια θα βοηθουσε!

Link to comment
Share on other sites

εφοσον κανεις συχνες αλλαγες....

γιατι εαν ταιζεις και δεν κανεις αλλαγες τοτε θα εχεις προβλημα ( σιγουρα )

Ε καλα αυτο εννοειται!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα παιδια!!!!!στηνω ενυδρειο με δισκους 450 λιτρα!το νερο στην πολη ειναι ph 7,5 gh 14 k kh δεν γνωριζω!ελεγα να κρατησω τους δισκους σε αυτες τις τιμες με πολλα ξυλα μεσα στο ενυδρειο και καποια ποσοτητα τυρφης να τρεχει παντα στο φιλτρο!θα ηθελα την γνωμη σας πανω σε αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη καλησπέρα! Για ποιο λόγο θέλεις να βάλεις τύρφη?

Link to comment
Share on other sites

γιατι απο οτι ξερω τα χουμικα οξεα κανουν καλο στα ψαρια αλλα κ για να μειωσω καπως το ph k gh!μηπως κανω καποιο λαθος?

Link to comment
Share on other sites

καταρχιν καλησπερα(ξεχασα τους τοπους μου)εσυ φιλε μ σε τι νερο εχεις τα ψαρια σου(ειδα πως εχεις κ δισκους)η τιμες που ανεφερα πως σ φανηκαν?

Link to comment
Share on other sites

και σε αυτο το νερο μπορεις να κρατησεις τους δισκους, αν μπορεσεις ομως να το μαλακωσεις λιγο θα ειναι καλυτερα, σωστη η χρηση τυρφης μεσα στο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους έχω στο 7.2 χωρίς να κάνω καμία επεξεργασία στο νερό.

Το νερό βρύσης είναι στο 7.5.

Τώρα εάν θέλεις τύρφη πραξε όπως σου λέει ο Ηλίας (ελιοτ ).

Link to comment
Share on other sites

βασικα ρε παιδια θελω α σας πω λιγο το σκεπτικο μ!η αντιστροφη οσμοση ηταν το πρωτο πραγμα που πηρα οταν πηρα την αποφαση να ασχοληθω με τους δισκους!θελλω να κανω κατι καλο γι υτο το ενυδρειο εχει 6 μηνες που το πηρα κ ακομα δεν εχει στηθει!διαβαζοντας λοιπον κ μιλοντας με ατομα που ειχαν χρονια στο χομπι κ ενασ απο τα παιδια θα μ δωσει κ τους δισκους εχοντας βγαλει κ αυτος απειρες γεννες σε αυτες!αυτο που μ εμεινε απο τα λεγομενα τους ειναι-πειραματιστικαμε σε διαφορους τομεις χαμηλα ph μηδενικες gh κ αλλα πολλα που μ λεγανε!αυτο που καταλαβαμε γι αυτα τα ψαρια ειναι πως θελλουν ΚΑΘΑΡΟ ΝΕΡΟ!διαβαζοντας κ εγω κ ψαχνοντας στο φορουμ κ μαλιστα πολλυ καιρο τωρα βλεπω πως υσχιει κ το ακολουθουν πολλυ χομπιστες!κ τωρα παραθετο το σκεπτικο μ!αν εκανα 1 αλλαγη την εβδομαδ με οσμοση 150 λιτρα θα επρεπε να πεταω κ 250 λιτρα αχρηστο νερακι που ειναι κατι που στερευει στης μερες!αυτο το νερο γιατι να μην το χρησιμοποιησω κ να κανω 2 ισως κ 3 φορες αλλαγη το ενυδρειο την εβδομαδα (ενταξει 3 ειναι υπερβολη)!δλδ τα ψαρια μ τι πστευεται θα εκτιμησουν το λιγο μαλακοτερο νερο η το πολλυ καθαροτερο?(συγνωμη για την φλυαρια παιδια απλα με ενδιαφερει η γνωμη σας)

Link to comment
Share on other sites

καθαρο νερο - συχνες αλλαγες και ολα καλα θα πανε ....

Αυτό ακριβός!!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου χαιρομε καταρχιν που οχι μονο συμφωνουμε αλλα που τουλαχιστον μπορεσα σε υτο το φορουμ να ανοιξω μια ανθρωπινη συζητηση!οταν σε ΑΛΛΟ φορουν πηγα να παραθεσω της αποψεις μ οχι για να το παιξω εξυπνος αλλα για να ζητησω την γνωμη τους εφαγα τετοιο κραξιμο με ειρωνειες κ διαφορα αλλα μεχρι που πηρε θεση ο διαχειρηστης κ διεγραψε τη συζητηση κ με το δικιο του!και ολλα αυτα χωρις καν να προλαβω να πω το σκεπτικο μ!βεβαια τα συγκεκριμενα μελη τα εχω συναντησει κ σε αυτο το φορουμ γιατι ενταξει δημοκρατια κ ελευθερια εχουμε αλλα ευτυχως τα γενια δεν κανουν τον παππα οπως λενε κ στοχωριο μου!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στο θεμα με τους δισκους υπαρχουν πολλες αποψεις και γνωμες.

Πολλοι απο εμας τα εχουν κρατησει σε διαφορα ph και σε πολλα απο αυτα με γεννες.

Λοιπον μην πτοησε!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την βοηθεια σ κ χαιρομε απο την μερια μ που αρχιζει κ ξεκαθαριζει το τοποιο στο μυαλο μ!τλχ θα μπορεσω κ γω να στησω το ενυδρειο μ κ να χαρω το υπεροχο χομπι μας!

Link to comment
Share on other sites

βασικα ρε παιδια θελω α σας πω λιγο το σκεπτικο μ!η αντιστροφη οσμοση ηταν το πρωτο πραγμα που πηρα οταν πηρα την αποφαση να ασχοληθω με τους δισκους!θελλω να κανω κατι καλο γι υτο το ενυδρειο εχει 6 μηνες που το πηρα κ ακομα δεν εχει στηθει!διαβαζοντας λοιπον κ μιλοντας με ατομα που ειχαν χρονια στο χομπι κ ενασ απο τα παιδια θα μ δωσει κ τους δισκους εχοντας βγαλει κ αυτος απειρες γεννες σε αυτες!αυτο που μ εμεινε απο τα λεγομενα τους ειναι-πειραματιστικαμε σε διαφορους τομεις χαμηλα ph μηδενικες gh κ αλλα πολλα που μ λεγανε!αυτο που καταλαβαμε γι αυτα τα ψαρια ειναι πως θελλουν ΚΑΘΑΡΟ ΝΕΡΟ!διαβαζοντας κ εγω κ ψαχνοντας στο φορουμ κ μαλιστα πολλυ καιρο τωρα βλεπω πως υσχιει κ το ακολουθουν πολλυ χομπιστες!κ τωρα παραθετο το σκεπτικο μ!αν εκανα 1 αλλαγη την εβδομαδ με οσμοση 150 λιτρα θα επρεπε να πεταω κ 250 λιτρα αχρηστο νερακι που ειναι κατι που στερευει στης μερες!αυτο το νερο γιατι να μην το χρησιμοποιησω κ να κανω 2 ισως κ 3 φορες αλλαγη το ενυδρειο την εβδομαδα (ενταξει 3 ειναι υπερβολη)!δλδ τα ψαρια μ τι πστευεται θα εκτιμησουν το λιγο μαλακοτερο νερο η το πολλυ καθαροτερο?(συγνωμη για την φλυαρια παιδια απλα με ενδιαφερει η γνωμη σας)

Αν η εβδομαδιαια σου αλλαγη που κανεις ειναι 150 λιτρα δεν θα ειναι ολο οσμωση! Καποιο μερος θα ειναι οσμωση και το υπολοιπο βρυση. Και αυτο περεπι να γινει σταδιακα γιατι αν το ριξεις αμεσως το ph θα παθουν σοκ!

Την αναλογια θα στην πουν αυτοι που χρησιμοποιουν οσμωση. Εγω τους εχω σε νερακι βρυσης!

Link to comment
Share on other sites

φιλε sturm κ εγω την δικια σ οδο θα ακολουθησω!το ενυδρειο δεν εχει στηθει ακομα!την οσμωση την ειχα αγορασει οταν αποφασισα να ασχοληθω με δισκους και ειναι ακομα στο κουτι της!

Link to comment
Share on other sites

η οσμωση δεν ειναι αναγκαια σε δισκους εκτροφης,,,αν ομως χρησιμοποιησεις θα δεις ΑΛΛΑ ψαρια,,,,,,,,,,,,προσωπικη μου αποψη,,,,,,,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...