Jump to content

Ποιον Θερμοστατη?


SPYROS81

Recommended Posts

Tα κρυα αρχιζουν σιγα σιγα και πρεπει να ξαναβαλω τον θερμοστατη σε λειτουργια.Εχω εναν κινεζικο 75w σε 60 λιτρα καθαρα με guppies και platy.Σκεφτομαι να τον αλλαξω αν κια δεν μου εχει βγαλει καποιο προβλημα γιατι σκεφτομαι μηπως καταναλωνει πολυ ρευμα ή μεινει καμια μερα ανοιχτος και βρασει τα ψαρια....Λοιπον θα ηθελα γνωμες για θερμοστατη ποσα watt χρειαζομαι και καποιον οικονομικο σε κατανωση ρευματος.

Link to comment
Share on other sites

jager 75-100W, αναλογα με την διαφορα θερμοκρασιας που εχεις στο σπιτι - ενυδρειο τις πιο κρυες μερες του χειμωνα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο 60αρι μου ειχα εναν 100w και ηταν ικανοποιητικος. Για την καταναλωση που ρωτας , οταν 2 θερμοστατες ειναι 100w θα καταναλωνουν και οι δυο για 100w , αυτο που θελεις να ρωτησεις φανταζομαι ειναι η αποδοση και οχι η καταναλωση του θερμοστατη.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο θερμοστατης σου δεν εχει μεγαλη καταναλωση κρατα αυτον. Αν δεν θες να εισαι οριακα βαλε αλλον ενα. Δυο να δουλευουν ζεσταινουν πολυ πιο γρηγορα το νερο και πιο αποτελεσματικα χωρις να ζοριζονται συνεπως μενουν και περισσοτερη ωρα σβηστοι!

Link to comment
Share on other sites

Αν ο θερμοστατης σου δεν εχει μεγαλη καταναλωση κρατα αυτον. Αν δεν θες να εισαι οριακα βαλε αλλον ενα. Δυο να δουλευουν ζεσταινουν πολυ πιο γρηγορα το νερο και πιο αποτελεσματικα χωρις να ζοριζονται συνεπως μενουν και περισσοτερη ωρα σβηστοι!

αν καταφερει καποιος σε 60 λιτρα να ρυθμισει 2 θερμοστατες χωρις να υπαρχει κοντρολερ τοτε ή μαγος ειναι ή ο τζακ νορις.

οι δυο μπορει να ζεστενουν πιο γρηγορα το νερο αλλα εχουν και περισσοτερο χαμενο εργο μεχρι να ζεστανουν τον εαυτο τους, για 60 λιτρα μιλαμε οχι για 600.

οι jager ειναι οι πιο οικονομικοι σε καταναλωση γιατι για τα ιδια watt συνηθως εχουν μεγαλυτερο μηκος και εχουν πιο ευαισθητη ρυθμιση απο τους αλλους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...