Jump to content

Πρόβλημα Με Alternanthera Reineckii 'rosaefolia'


Recommended Posts

Μεταξύ άλλων, έχω και αυτο το φυτο το οποίο ειναι και απο τα αγαπημένα μου. Έχει πολυ καιρο τώρα που τα φύλλα του έχουν το κοκκινωπό χρωμα στην κάτω πλευρά τους αλλα απο πανω έχουν πιάσει μια μπίχλα περίεργη. Καφεπράσινο χρωμα και σα πολυ λεπτό χνούδι. Φαίνονται άσχημα αν και απο κάτω ειναι σα καινουρια. Το φυτο αναπτύσσεται κανονικά πετώντας συνεχώς νέα φύλα τα οποία μετα απο μερικές μέρες γίνονται κι αυτα έτσι. Πριν 15 μέρες κλάδεψα και έβαλα τα κλαδέματα παραδίπλα και αναπτύσσονται κανονικά με το χρωματάκι τους όπως πρέπει. Με το βασικό φυτο τι μπορεί να φταίει; Ειναι πολυ κοντά στο φως, παίζει να ειναι άλγη; Απο λιπάσματα δίνω ενα γενικο, κάλιο, σίδηρο και nitrogen. Τελευταία πρόσθεσα και μια ακόμα λαμπα αλλα αυτο συμβαίνει πολυ καιρο τώρα. Φωτογραφίες θα βάλω αύριο γιατι τώρα έσβησαν τα φώτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια. Εμενα μονο οι ανουμπιες μου ειχαν παρουσιασει. Αλλα δεν εχει νοημα να κανουμε υποθεσεις. Αυριο που θα βαλεις φωτο θα το δουμε!

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φωτογραφίες. Η ποιότητα μπορεί να μην είναι καλη γιατι τραβηχτηκαν με το κινητό αλλα διακρίνεται το κόκκινο χρωμα στο κάτω μέρος των φύλλων και η πρασινοκαφετίλα στο πανω μέρος τους. Λοιπόν Θοδωρή, τι διάγνωση κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ φίλε με την άλλη "καταραμένη" τη Ludwigia Repens Rubin... όλα τα άλλα φυτά (εύκολα-δύσκολα) δεν είχαν θέμα παραμόνο αυτή :angry:

Link to comment
Share on other sites

Κλάδεψα λίγο τώρα και είδα οτι είναι σα χνούδι το οποιο στα καινούρια φύλλα, που βρίσκονται ψηλά στο φυτό, φεύγει αν το τρίψω απαλά αλλά στα κάτω και πιο μεγάλα φύλλα, είναι...fix!

Τα κλαδέματα όμως, φυτεμένα εδώ και 15 περίπου μέρες μη πω και παραπάνω, πάνε μια χαρά προς το παρόν τουλάχιστον.

nospanos έκανες κάτι γι' αυτό ή το ξεφορτώθηκες το φυτό;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το φυτό είναι παλιό και μετά από κάποιο κλαδεμα έκοψε ανάπτυξη και έμεινε έτσι.. Αν μεγαλώσει το κομμάτι από πάνω κάνε μεταφύτευση και μάλλον θα συνεχίσει κανονικά..

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το φυτό είναι παλιό και μετά από κάποιο κλαδεμα έκοψε ανάπτυξη και έμεινε έτσι.. Αν μεγαλώσει το κομμάτι από πάνω κάνε μεταφύτευση και μάλλον θα συνεχίσει κανονικά..

Το φυτό είναι παλίο αλλα δεν έκοψε καθόλου ανάπτυξη. σα δαιμονισμένο μεγαλώνει.

Link to comment
Share on other sites

Κλάδεψα λίγο τώρα και είδα οτι είναι σα χνούδι το οποιο στα καινούρια φύλλα, που βρίσκονται ψηλά στο φυτό, φεύγει αν το τρίψω απαλά αλλά στα κάτω και πιο μεγάλα φύλλα, είναι...fix!

Τα κλαδέματα όμως, φυτεμένα εδώ και 15 περίπου μέρες μη πω και παραπάνω, πάνε μια χαρά προς το παρόν τουλάχιστον.

nospanos έκανες κάτι γι' αυτό ή το ξεφορτώθηκες το φυτό;

Έφυγε σκουπίδια μια και καλή γιατί μου 'σπασε τα νεύρα, και θα εξηγήσω αμέσως γιατί... εμφάνιζε τα ίδια συμπτώματα (μιλάω πάντα για τη Ludwigia Repens Rubin) σε 4 διαφορετικά στησίματα ενυδρείων / 3 διαφορετικά ενυδρεία μεταξύ αυτών και στο δικό μου που έχω παρακολουθήσει εγώ προσωπικά...

1ο ενυδρείο:

- 1ο στήσιμο με υπόστρωμα JBL AquaBasis, σχετικά μέτριας κοκκομετρίας χαλίκι 4-5mm, μέτριο προς υψηλό φωτισμό με 1 λάμπα Grolux, παροχή CO2, λίπανση Seachem

- 2ο στήσιμο με υπόστρωμα Seachem Flourite, μέτριο φωτισμό με 2 λάμπες Grolux, παροχή CO2

2ο ενυδρείο: χαλίκι κοκκομετρίας 1-2mm, μέτριο φωτισμό με 1 λάμπα Grolux

3ο ενυδρείο: χαλίκι μέτριας κοκκομετρίας 3-4mm, μέτριο φωτισμό, λίπανση αραιά Sera Florena

...και το αποκορύφωμα να βλέπω/μαθαίνω για ενυδρεία που έχουν τις πιο απλές λάμπες που μπορείς να φανταστείς, οι οποίες δεν είναι ούτε καν ειδικές για φυτεμένο και χωρίς CO2 και λίπανση, να βγάζουν κατακόκκινα κλαδέματα συνέχεια σαν της φωτογραφίας που έχει η Tropica

Γενικό συμπέρασμα: φυτά με συμπεριφορές παρόμοιες με μερικών γυναικών (αυτό που δεν ξέρουν τι θέλουν και πως το θέλουν) δεν πρόκειται να ξαναεπιλέξω! :)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Έφυγε σκουπίδια μια και καλή γιατί μου 'σπασε τα νεύρα, και θα εξηγήσω αμέσως γιατί... εμφάνιζε τα ίδια συμπτώματα (μιλάω πάντα για τη Ludwigia Repens Rubin) σε 4 διαφορετικά στησίματα ενυδρείων / 3 διαφορετικά ενυδρεία μεταξύ αυτών και στο δικό μου που έχω παρακολουθήσει εγώ προσωπικά...

1ο ενυδρείο:

- 1ο στήσιμο με υπόστρωμα JBL AquaBasis, σχετικά μέτριας κοκκομετρίας χαλίκι 4-5mm, μέτριο προς υψηλό φωτισμό με 1 λάμπα Grolux, παροχή CO2, λίπανση Seachem

- 2ο στήσιμο με υπόστρωμα Seachem Flourite, μέτριο φωτισμό με 2 λάμπες Grolux, παροχή CO2

2ο ενυδρείο: χαλίκι κοκκομετρίας 1-2mm, μέτριο φωτισμό με 1 λάμπα Grolux

3ο ενυδρείο: χαλίκι μέτριας κοκκομετρίας 3-4mm, μέτριο φωτισμό, λίπανση αραιά Sera Florena

...και το αποκορύφωμα να βλέπω/μαθαίνω για ενυδρεία που έχουν τις πιο απλές λάμπες που μπορείς να φανταστείς, οι οποίες δεν είναι ούτε καν ειδικές για φυτεμένο και χωρίς CO2 και λίπανση, να βγάζουν κατακόκκινα κλαδέματα συνέχεια σαν της φωτογραφίας που έχει η Tropica

Γενικό συμπέρασμα: φυτά με συμπεριφορές μερικών γυναικών (αυτό που δεν ξέρουν τι θέλουν και πως το θέλουν) δεν πρόκειται να ξαναεπιλέξω! :)

:bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Με αυτό που είπες με φοβίζεις....πρέπει το συντομότερο να το στείλω "στη μάνα του" ....... στα σκουπίδια εννοώ!

Θα κλαδέψω λίγο ακόμα, θα ξεφορτωθώ το παλιό φυτό και θα παρακολουθήσω πως θα πάνε τα κλαδέματα.

Link to comment
Share on other sites

Έφυγε σκουπίδια μια και καλή γιατί μου 'σπασε τα νεύρα, και θα εξηγήσω αμέσως γιατί... εμφάνιζε τα ίδια συμπτώματα (μιλάω πάντα για τη Ludwigia Repens Rubin) σε 4 διαφορετικά στησίματα ενυδρείων / 3 διαφορετικά ενυδρεία μεταξύ αυτών και στο δικό μου που έχω παρακολουθήσει εγώ προσωπικά...

1ο ενυδρείο:

- 1ο στήσιμο με υπόστρωμα JBL AquaBasis, σχετικά μέτριας κοκκομετρίας χαλίκι 4-5mm, μέτριο προς υψηλό φωτισμό με 1 λάμπα Grolux, παροχή CO2, λίπανση Seachem

- 2ο στήσιμο με υπόστρωμα Seachem Flourite, μέτριο φωτισμό με 2 λάμπες Grolux, παροχή CO2

2ο ενυδρείο: χαλίκι κοκκομετρίας 1-2mm, μέτριο φωτισμό με 1 λάμπα Grolux

3ο ενυδρείο: χαλίκι μέτριας κοκκομετρίας 3-4mm, μέτριο φωτισμό, λίπανση αραιά Sera Florena

...και το αποκορύφωμα να βλέπω/μαθαίνω για ενυδρεία που έχουν τις πιο απλές λάμπες που μπορείς να φανταστείς, οι οποίες δεν είναι ούτε καν ειδικές για φυτεμένο και χωρίς CO2 και λίπανση, να βγάζουν κατακόκκινα κλαδέματα συνέχεια σαν της φωτογραφίας που έχει η Tropica

Γενικό συμπέρασμα: φυτά με συμπεριφορές παρόμοιες με μερικών γυναικών (αυτό που δεν ξέρουν τι θέλουν και πως το θέλουν) δεν πρόκειται να ξαναεπιλέξω! :)

Να τονίσω πως όλα αυτά ταυτόχρονα με τη σε γενικές γραμμές άριστη συνύπαρξη σε θέμα ανάπτυξης και χρωματισμών άλλων κόκκινων φυτών (όπως Rotala Rotundifolia, Echinodorus Kleiner Bar, κ.α.)

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει αρκετά το θέμα διότι αν είναι να βάλω και την Alternanthera Reineckii και να αναγκαστώ πάλι να ξηλώνω αντιμετωπίζοντας το ίδιο πρόβλημα, καήκαμε!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Να φταίει που ακριβώς πάνω από το φυτό βρίσκονται δυο λάμπες και το βαράνε κατακούτελα; έχω τρεις λάμπες, οι δύο πίσω και η μια μπροστά. Είναι σε καλή διάταξη έτσι ή να φέρω τη μια λάμπα μπροστά (να γίνουν εκεί δυο) ωστε ο φωτισμός να χτυπάει μεν τα φυτά, να είναι έντονος στο ενυδρείο αλλά να μη τα βαράει στ' αφτιά ακριβώς από πάνω ;

Link to comment
Share on other sites

Να φταίει που ακριβώς πάνω από το φυτό βρίσκονται δυο λάμπες και το βαράνε κατακούτελα; έχω τρεις λάμπες, οι δύο πίσω και η μια μπροστά. Είναι σε καλή διάταξη έτσι ή να φέρω τη μια λάμπα μπροστά (να γίνουν εκεί δυο) ωστε ο φωτισμός να χτυπάει μεν τα φυτά, να είναι έντονος στο ενυδρείο αλλά να μη τα βαράει στ' αφτιά ακριβώς από πάνω ;

Eμένα κατά την ταπεινή μου γνώμη μου φαίνονται εντάξει έτσι όπως τις έχεις τώρα, είναι και το σωστό, μην κάνεις αλλαγές γι αυτό το φυτό που δεν έχει μάθει να σέβεται, γιατί είναι πολύ πιθανόν οι αλλαγές που θα κάνεις να επηρεάσουν αρνητικά όλη την υπόλοιπη φυτομάζα σου...

Αν στη Ludwigia της δώσεις λίγο φωτισμό δεν κοκκινίζει και παραμένει πράσινη, αν πάλι της δώσεις περισσότερο πιάνει άλγη.... :veryangry:

κάνει μπαμ σου λέω ότι είναι γένους θηλυκού xaxa!!

Link to comment
Share on other sites

Eμένα κατά την ταπεινή μου γνώμη μου φαίνονται εντάξει έτσι όπως τις έχεις τώρα, είναι και το σωστό, μην κάνεις αλλαγές γι αυτό το φυτό που δεν έχει μάθει να σέβεται, γιατί είναι πολύ πιθανόν οι αλλαγές που θα κάνεις να επηρεάσουν αρνητικά όλη την υπόλοιπη φυτομάζα σου...

Αν στη Ludwigia της δώσεις λίγο φωτισμό δεν κοκκινίζει και παραμένει πράσινη, αν πάλι της δώσεις περισσότερο πιάνει άλγη.... :veryangry:

κάνει μπαμ σου λέω ότι είναι γένους θηλυκού xaxa!!

.....τι πόνο κρύβεις μέσα σου ρε άνθρωπε και δε μας τον λές; :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Θα τις αφήσω λοιπόν όπως είναι τις λάμπες και θα ξαναρχίσω το DIY co2 το οποίο είχα σταματήσει πριν κανα μήνα, ίσως είναι καλύτερα. Είχα κάτι staghorn τότε και το είχα αποδόσει στο co2 γι΄αυτό το σταμάτησα. Θα το ξαναβάλω.

Link to comment
Share on other sites

.....τι πόνο κρύβεις μέσα σου ρε άνθρωπε και δε μας τον λές; :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Θα τις αφήσω λοιπόν όπως είναι τις λάμπες και θα ξαναρχίσω το DIY co2 το οποίο είχα σταματήσει πριν κανα μήνα, ίσως είναι καλύτερα. Είχα κάτι staghorn τότε και το είχα αποδόσει στο co2 γι΄αυτό το σταμάτησα. Θα το ξαναβάλω.

xaxaxaxa :bigemo_harabe_net-74: όχι φίλε μου είπαμε.. μπορεί αυτό το συμπέρασμα να βγάζει όποιος τα διαβάζει έτσι όπως τα γράφω, αλλά ήθελα να καταλήξω στο ότι αυτό το φυτό (Ludwigia Repens) είναι τελείως αψυχολόγητο και κυριολεκτικά δεν ξέρει τι θέλει, αφού χαρακτηρίζεται "απλό" και στην πράξη αποδεικνύεται μέτριας δυσκολίας, και σε συνδυασμό με τη μπερδεμένη του συμπεριφορά και τις απαιτήσεις, χαριτολογώντας το παρομοίασα με πολλές γυναίκες :bigemo_harabe_net-145:

Εμένα πάντως μου άδειξε ότι είναι αχάριστο φυτό και ότι "δεν έχει μάθει να σέβεται", και πίστευα ότι η Alternanthera Reineckii μιας που ανήκει σε άλλο είδος δε θα παρουσιάζει τις ίδιες παράλογες συμπεριφορές, διότι παράλογες είναι αν όλα τα φυτά (από απλά μέχρι δύσκολα) αναπτύσσονται μια χαρά και είναι το μόνο που "γκρινιάζει"

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

H Ludwigia Repens είναι εξίσου ωραίο φυτό το οποίο πρόσφατα πρόσθεσα στο ενυδρείο. Μέχρι στιγμής συμπεριφέρεται "αντρίκια". Σε περίπτωση που αρχίσει και σε μένα τις γκρίνιες και τα χαλάσουμε, ποιό φυτό να βάλω για να σπάσει την πρασινάδα; οχι απαραίτητα κοκκινόφυτο, κάτι άλλο τελος πάντων μεχρι μέτριας δυσκολίας. Από φωτισμό πιστεύω είμαι καλά, είμαι στα 0,8w/lit περίπου, χωρίς co2 προς το παρόν και λιπάσματα, κανονικά.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

H Ludwigia Repens είναι εξίσου ωραίο φυτό το οποίο πρόσφατα πρόσθεσα στο ενυδρείο. Μέχρι στιγμής συμπεριφέρεται "αντρίκια". Σε περίπτωση που αρχίσει και σε μένα τις γκρίνιες και τα χαλάσουμε, ποιό φυτό να βάλω για να σπάσει την πρασινάδα; οχι απαραίτητα κοκκινόφυτο, κάτι άλλο τελος πάντων μεχρι μέτριας δυσκολίας. Από φωτισμό πιστεύω είμαι καλά, είμαι στα 0,8w/lit περίπου, χωρίς co2 προς το παρόν και λιπάσματα, κανονικά.

Πιστεύω πως παίζεις με τις λεπτές ισορροπίες όταν κυμαίνεσαι περίπου με 0,8watt/L χωρίς να έχεις μπουκάλα διοξειδίου.. το παραμικρό να συμβεί θα έχεις άλγες, είτε λίγες είτε πολλές.

Από εναλλακτικά φυτά Rotala Rotundifolia και Echinodorus Barthii είναι δύο αξιόλογες επιλογές :thumbup:

Από εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλες επιλογές, όπως η Rotala Wallichii, αλλά ανεβαίνουμε πολύ σε απαιτήσεις (CO2, υπόστρωμα και λίπανση)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καλησπερα. Μου φαινεται πως δεν εχει προβλημα μονο το φυτο που λες αλλα και το διπλανο που ειναι ανουμπια αν δεν κανω λαθος! Μου φαινεται κατι αναμεσα σε http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80879&p=776115 και προβλημα με φωσφορικα! Αν βρω και καποιες φωτο που εχω απο εκεινο το ενυδρειο που την ειχα παθει θα τις ανεβασω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...