Jump to content

Tο Παλιό-Καινούργιο Ενυδρείο Μου!! ( 30Λίτρα )


panoss

Recommended Posts

Ναι φυσικά μπορώ να απαντήσω!

Είχα διαβάσει και είχα δει σε ντοκιμαντερ ότι όταν έρχονται οι βροχές και τα ζώα μετακινούνται προς το νερό τα "βαριά" ζώα σχηματίζουν ένα μικρό μέρος μπορεί να είναι και 10 εκατοστά βάθος. Εκεί αναπαύονται τα αυγά και περιμένουν να έρθει η περίοδος αυτή όπου το νερό γεμίζει τις πατημασιές αυτές με νερό..

ΤΑ μικρά σκάνε από τα αυγά και μέχρι να έρθει πάλι η περίοδος της ξηρασίας πρέπει τα ενήλικα πλέον κιλλι να γεννήσουν τα αυγά που θα σκεπαστούν με τη σειρά τους από την τύρφη και θα περιμένουν να έρθει πάλι αυτή η περίοδος να ξαναβγούν τα μικρά.. Περιτό να πω πως τα μεγάλα ενήλικα κιλι πεθαίνουν, αλλά υπάρχουν όμως και άλλα που πηδάνε από τις "λακούβες" καταφέρνουν να μπουν σε ρυάκια..

Αυτό δεν είπα πως ισχύει για όλα τα κίλλι αλλά για αυτά που βρίσκονται στην Μαδαγασκάρη και είναι non annual..

Τα δικά μου είναι annual οπότε δεν ισχύει αυτή η περίπτωση..

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά μπορώ να απαντήσω!

Είχα διαβάσει και είχα δει σε ντοκιμαντερ ότι όταν έρχονται οι βροχές και τα ζώα μετακινούνται προς το νερό τα "βαριά" ζώα σχηματίζουν ένα μικρό μέρος μπορεί να είναι και 10 εκατοστά βάθος. Εκεί αναπαύονται τα αυγά και περιμένουν να έρθει η περίοδος αυτή όπου το νερό γεμίζει τις πατημασιές αυτές με νερό..

ΤΑ μικρά σκάνε από τα αυγά και μέχρι να έρθει πάλι η περίοδος της ξηρασίας πρέπει τα ενήλικα πλέον κιλλι να γεννήσουν τα αυγά που θα σκεπαστούν με τη σειρά τους από την τύρφη και θα περιμένουν να έρθει πάλι αυτή η περίοδος να ξαναβγούν τα μικρά.. Περιτό να πω πως τα μεγάλα ενήλικα κιλι πεθαίνουν, αλλά υπάρχουν όμως και άλλα που πηδάνε από τις "λακούβες" καταφέρνουν να μπουν σε ρυάκια..

Αυτό δεν είπα πως ισχύει για όλα τα κίλλι αλλά για αυτά που βρίσκονται στην Μαδαγασκάρη και είναι non annual..

Τα δικά μου είναι annual οπότε δεν ισχύει αυτή η περίπτωση..

Αρα τα δικα σου δεν ζουν ετσι οπως λες..γιατι και εγω οπου και αν εψαξα δεν βρικα κατι τετοιο αλλα βρικα πως ζουν σε ρυακια και βαλτους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως δεν ζούνε τα δικά μου έτσι στη φύση..

όταν το ξανα βρω θα σ πω γιατί δεν θυμάμαι πού το βρηκα!!!

Και πάλι καλά δεν είναι τα λίτρα για αυτά??? χωρίς γέννες βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που το έψαξα είναι οριακά για 5 ψάρια..

Link to comment
Share on other sites

Ένα βιντεάκι που εξηγεί τα περί πατημασιάς ελέφαντα , κάπου εδώ στο φόρουμ το βρήκα http://youtu.be/4sy3R3f_GCY

Link to comment
Share on other sites

Ένα βιντεάκι που εξηγεί τα περί πατημασιάς ελέφαντα , κάπου εδώ στο φόρουμ το βρήκα http://youtu.be/4sy3R3f_GCY

Πρόσφατα το είχε βάλει ο Χρήστος :)http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=89223&hl=

Link to comment
Share on other sites

Τι ειπες τωρα!!!!Ο_Ο

Εμεινα με ανοιχτο το στομα...

Υπαρχουν οντως αυγα ετοιμα για εκκολαψει;;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπάρχουν φίλε μου αυγά έτοιμα για εκκόλαψη και σύντομα θα αγοράσω και εγώ, πάλι κίλις, γιατί είναι απίστευτα ψάρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ψηθει ασχημα...θα το ψαξω το θεματακι και ισως παραγξηλω τον αλλον μηνα(γιατι το ταμειων ειναι μειων!!!:-Ρ)

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλουν και άλλοι να κάνουμε μια ομαδική παραγγελία ώστε να μας βγει πιο φτηνό το όλο εγχείρημα!!

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα για μια ολοκληρωμένη παρουσίαση για να δω τι έχω κάνει λάθος και τι σωστά..

Οπότε:

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Αφρική Λίμνες

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):

Συνολικά Λίτρα: 30

Sump (λίτρα):-

Οργανισμοί

Φυτά: valinseria, xmass moss, anubia varteri nana,

Ψάρια: 4 * Killifish Fp. gardneri nigerianus "gold"

Άλλα είδη: λαθρεπιβάτες, helena(1), apple snail (1)

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: μαύρο

Πέτρες: 1

Ξύλα: -

Άλλα διακοσμητικά : -

Υπόστρωμα: -

Βυθός: μπεζ χαλίκι

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): (Προς το παρόν καμιά επειδή κάηκε)

Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Sp-1300A

Θέρμανση/ Ψύξη: 25 watt

Λίπανση: Flourish

Παροχή CO2: -

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: Acti Min, Fb brine shrimp

Παράμετροι

pH: 6,8

Γενική σκληρότητα (GH):-

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 15

Φωσφορικά (PΟ4): -

Μέση Θερμοκρασία (°C): 24

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 20% κάθε βδομάδα

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: αντιχλώριο

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: κόψιμο των φυτών όταν κρίνεται απαραίτητο

Φωτογραφίες:

isda.th.jpg

et8n.th.jpg

xzdr.th.jpg

nmkx.th.jpg

1nqb.th.jpg

kknd.th.jpg

Δυστυχώς σήμερα έχασα τον ένα αρσενικό.. Πήδηξε από ένα άνοιγμα 3 εκατοστών και τον βρήκα το πρωι κάτω στην βελέτζα (χαλί)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...