Jump to content

Nano Skimmer


βαρδας

Recommended Posts

καλησπερα.φιλος πουλαει ενα σκιμερακι το octapus ns80.kai σκεφτομαι να το παρω για το νανακι μου.(30λτ)το σκιμερακι ειναι σε αριστη κατασταση και μου το δινει μολισ 20 ευρω.αξιζει το κοπο η απλα θα λεω οτι εχω σκιμμερ?ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε βαρδας να σου πω την αληθεια ενω τα χρηματα δεν ειναι πολλα για την αγορα(σχετικο ειναι αυτο βεβαια) κατα την ταπεινη μου αποψη δεν σου χρειαζεται.

Σε αυτα τα λιτρα με μικρες αλλαγες που θα σου παιρνουν πολυ λιγο χρονο και θα κοστιζουν πολυ λιγο σε αλατι θα κανεις

μια χαρα τη δουλεια σου οσον αφορα στην αφαιρεση των οργανικων κτλ :bigemo_harabe_net-64:

Και πολυτιμο χωρο θα γλυτωσεις αλλα και αυτο το ελαχιστο ρευμα που θα καταναλωνει το σκιμμερ.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Μιχάλη!Σε ενυδρεία 30 λίτρων και κάτω κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν χρειάζεται σκίμερ!Πιάνει πολύ χώρο και στην ουσία με μια μικρή αλλαγή την εβδομάδα ξεμπλέκεις!

Link to comment
Share on other sites

Ε αφου στο χαρισε μια χαρα ειναι φιλε βαρδας και μπραβο στο φιλο για την κινηση του :bigemo_harabe_net-82:

Κατα την ταπεινη μου γνωμη το μεγαλυτερο μειον ειναι ο χωρος που πιανει σε ενα ενυδρειο με περιορισμενο χωρο.

Αφου το εχεις που το εχεις τωρα,βαλτο πανω να το δουλεψεις ωστε να δεις και εσυ αν θα σε βοηθησει η' οχι :thumbup:

Mεγεια κιολας και καλοδουλευτο!

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Μεγειές μεγειές και καλοδούλευτο να είναι!Αν και θα συμφωνήσω με τον Μιχάλη για τον χώρο που θα πιάσει και είναι αρκετά περιορισμένος!Ίσως τώρα που είναι αρχή να πρόσθετες ένα μικρό sump;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδακια,μαλλον ηρθε η ωρα για σαμπ.το πηρα λοιπον.και τωρα?πως δουλευει?το φιλαρακι την εκανε για αγγλια μονιμα.το εβαλα μεσα και μου βγαζει φυσσαλιδες,!!πως το σεταρω?εχει μια αντλια αερα με ενα σωληνακι που βγαινει εξω απο το ενυδρειο.απο κει τραβαει αερα σωστα?και στην εξοδο του σκιμμερ(εκει που στελνει νερο)εχει ενα καθετο σωληνα προσ τα πανω που περνει ρυθμιση.μπας και ξερει πως δουλευει αυτο το ματζαφλαρι?και κατι αλλο.το νανακι δε θα το δωσω τελικα.θελω μια σελιδα πως θα του φτιαξω σαμπ και ποσο θα μου κοστισει?σορρυ για τις πολλεσ ερωτησεις αλλα δε ξερω ΑΚΟΜΑ τη τυφλα μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτηνα να παρεις ενα 60λ και να κανει σαμπ το 30λ και να τα εχεις ολα!!

Δεν ξερω τι σετ απ εχεις αλλα με ενα τζουβελ ρεκορ 600 θα ανεβεις τρελο λεβελ...

Χωρις να θελω πιεσω γιατι δεν ξερω τα οικονομικα του καθενος, απλα μια γνωμη λεω που μπορει να σου αλλαξει το μυαλο και τον χωρο σου :-)

Με ολοι την καλη διαθεση....

ΥΓ δεν ξερω εαν υπαρχει καποιος που εχει αυτο το σκιμερ, αλλα αμα καιγεσε πατα τον τυπο του στο συ σωλη. Ολο και καποιο βιντεο θα βγαλει ;-) καλη συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

το σκιμμερακι το εβαλα και απλα....γαζωνει!βγαζει κιτρινιλα σαν ουρα ...μεσα σε 48 ωρες το νερο μου ειναι πεντακαθαρο.τουλαχιστον ετσι δειχνει.το μονο αρνητικο ειναι οτι πιανει χωρο.για να μην ανοιξω νεο θεμα θα ηθελα γνωμη για υπερχειλιση χωρις να κανω τρυπα(τιμη κτλ) και ενα σχεδιο για sump για να βαλω το σκιμμερακι και λιση αλγη σατο...(ειμαι σκραπας στο να ψαξω.)ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...