Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σας είμαι ο Φώτης και είμαι νέος ενυδρειόφιλος!Χαίρομαι που έγινα μέλος στο aquazone.

Το ενυδρείο μου λειτουργεί 9 μέρες.τα φυτά μπήκανε από την πρώτη μέρα ενώ τα ψάρια την 7 μέρα αφού είχα ρίξει βελτιοτικό νερού και υγρο βιολογικό υλικο φίλτρου την πρώτη μέρα.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : To anubia nana μου απο εχθές έχει ένα πρόβλημα στα φύλλα του.Είναι σαν να έχουν καεί κάποιες άκρες του .παραθέτω τις φωτογραφίες για καλύτερη εξήγηση.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 60 l , 57x30x42, , 9 ημέρες
- Φωτισμός: fluorescent lamp:24W(pl) ,10 - 12 ώρες τη μέρα καθημερινά 10:00 - 22:00 περίπου)
- Βυθός και Υπόστρωμα: υπόστρωμα 1cm φυσικό χαλίκι με άκρες κοκκομετρίας 1 mm, 2.5 cm sera floredepot και τέλος 3 cm φυσικό χαλίκι με άκρες κοκκομετρίας 1 mm( σε 3 στρώματα δηλαδή)
- Διοξείδιο του Άνθρακα: -
- Οξυγόνο: αεραντλία sera air 275 r plus με 2 εξόδους αέρα με χρήση αερόπετρας-(Ανατάραξη επιφάνειας: μέτρια προς υψηλή)
- Φίλτρανση: εσωτερικό φίλτρο ενυδρείου sera fil 120 με όγκο υλικού φιλτραρίσματος 350 cm3 και 3 διαφορετικούς θαλάμους με ενεργό άνθρακα.
- Φυτα:

1 anubia nana

1 echinodorus blecheri

1 valisneria spiralis

1 valisneria nana
- Ψάρια: 4 gubby

11 neon

4 zebra danio
- Ρουτίνες:την πρώτη μέρα χρησιμοποίησα 15 ml sera aquatan kai 15 ml sera bio nitrivec

τάισμα 3 φορές τη μέρα πολύ μικρές ποσσότητες από φυλαράκια τα οποία τα συνθλίβω πρωτού τα ταίσω

σκοπεύω κάθε 14 ημέρες να κάνω 25% αλλαγής νερού με νερό βρύσης

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4:
- ΝΟ2:
- ΝΟ3:
- PO4:
- Fe:
- CO2:
- Θερμοκρασία: 24,5

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
ακόμα με τίποτα -

στάδιο διαβάσματος

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού:anubia nana
- Ιστορικό Φυτού:το φυτό πρωτού φυτευθεί στο ενυδρείο για 4 μέρες έμεινε στο ενυδρείο ενός φίλου

- Συμπτώματα που παρουσιάζει:'καίγοντε" τα φύλλα του
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών:





ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: το πρόβλημα δεν είναι μεγάλο εφόσον είναι σε 4-5 φύλλα περίπου αλλά θέλω να το αντιμετωπίσω πριν γίνει.

post-57333-0-67095900-1381939598_thumb.jpg

post-57333-0-28734500-1381939618_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την έχεις φυτεμένη?

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι φυτεμένη.Απλά την έβγαλα για λίγο γιατι δεν μπορούσα να δείξω το πρόβλημα με την φωτογραφική .την Ξαναφύτεψα.

Link to comment
Share on other sites

Οι ανουμπιες δεν φυτευονται αλλα δενονται σε ξυλο η πετρα αλλιως σαπιζουν.Φωτοπεριοδο πανω απο 8 ωρες κανει κακο,θα γεμισεις αλγες,σταδιακα κατεβα στις 8 ωρες και βαλε χρονοδιακοπτη για να αναβουν και να σβηνουν στανταρ ωρες.

Αλλαγες να κανεις καθε εβδομαδα το 30%

Μετρησεις δεν βλεπω..

Τα ψαρια σου δεν ταιριαζουν μεταξυ τους,θελουν διαφορετικες συνθικες νερου και εχεις και πολλα για τα λιτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα μεταφέρω άμεσα την anubia nana σε ξύλο και θα την "δεσω" με πετονια.Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όπως σου είπε και ο Κωστής (rastafarian) την anubia δεν την φυτεύουμε. Στη φώτο που έχεις ανεβάσει βλέπω ένα πολύ ωραίο ξύλο. Οπότε παίρνεις λίγη πετονιά και την δένεις επάνω απαλά. Μετά από λίγο καιρό θα γατζώσει και θα είναι μια χαρά. Διάλεξε το πιο σκιερό μέρος του ενυδρείου και τοποθέτησέτη εκει, για να μην σου πιάσει άλγες.

Επίσης τον ενεργό άνθρακα τον χρησιμοποιούμε για συγκεκριμένο λόγο στο φίλτρο, αντικατεστησέ τον με βιολογικό υλικο.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...