Jump to content

Eleocharis "parvula"


istellas

Recommended Posts

Καλημέρα,

αγόρασα προχθές κάποια γλαστράκια Eleocharis "parvula". Έβγαλα το γλαστράκι και τον πετροβάμβακα και ήταν τυλιγμένα με βαράκι σε ένα ακόμη αφρολέξ. Το έβγαλα κι αυτό (δεν ξέρω αν έκανα καλά ή όχι) και τα φύτεψα με πολύ προσοχή. Το υπόστρωμα είναι χαλίκι ψιλό. Το κακό είναι ότι έχουν πολύ μικρές ρίζες και δεν στέκονται εύκολα στον πάτο. Μήπως δεν έπρεπε να βγάλω το βαράκι με το δεύτερο αφρολέξ? Καμιά ιδέα? Φοβάμαι ότι έτσι και μπει γατόψαρο σε αυτό το ενυδρείο θα έρθουν όλα πάνω :blush:

Εδώ έχω και μια φωτό τους φυτεμένα:

eleocharisparvula1.jpg

Thanx

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

Φύτεψέ την πιο βαθιά, σε λίγο καιρό, ούτε εσύ δεν θα μπορείς να την βγάλεις :blush:, όχι τα γατόψαρα ....

Link to comment
Share on other sites

Φύτεψέ την πιο βαθιά, σε λίγο καιρό, ούτε εσύ δεν θα μπορείς να την βγάλεις :blush:, όχι τα γατόψαρα ....

3834[/snapback]

Τελικά το βαράκι με το δεύτερο αφρολέξ το βγάζουμε. Μη μου πείτε ναι γιατί τα χω φυτέψει ήδη με το βαράκι και το αφρολέξ :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω βγάλει - δεν ξέρω καλώς ή κακώς. Φύτεψα τα φυτούνια πιο βαθιά που είπε κι ο Νίκος και περιμένω να δω αν και πότε θα αρχίσουν να αναπτύσσονται.

Δεν ξέρω μήπως με το αφρολέξ, σαπίσουν με τον καιρό οι ρίζες... Νίκο, πες μας, μην μας κρατάς σε αγωνία :blush:

Link to comment
Share on other sites

Βγάλτα, καθάρισε καλά τις ρίζες από τον πετροβάμβακα, βγάλε και το βαράκι και ξαναφύτεψέ τα.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλτα, καθάρισε καλά τις ρίζες από τον πετροβάμβακα, βγάλε και το βαράκι και ξαναφύτεψέ τα.

4187[/snapback]

Ωωωχχ... με σακατέψατε τώρα

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...