Jump to content

PROTOZIN εναντίον άλγης!


filoxenos

Recommended Posts

Προ καιρού, σε μία συζήτηση που έγινε σε άλλο δικτυακό τόπο (ό οποίος μας... "άφησε χρόνους"), διατυπώθηκε από χομπίστα (με αρκετή εμπειρία θα έλεγα στις πλάτες...) η άποψη ότι το σκεύασμα της Waterlife με το όνομα PROTOZIN, που κυκλοφορεί για την καταπολέμηση και θεραπεία των πρωτόζωων, έχει και άλλη χρήση, αυτή δηλαδή της καταπολέμησης της τριχοειδούς άλγης... (!)

Επειδή η συγκεκριμένη άποψη μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση και επειδή δεν μου έχει ξανατύχει να ακούσω κάτι παρόμοιο από πουθενά και σε συνδυασμό με ότι το συγκεκριμένο μέλος απέφυγε τελικώς να αναφερθεί σε περισσότερες λεπτομέρειες επί του θέματος (αφήνοντάς μας έκπληκτους στα σκοτάδια μας..!), θέλω να ρωτήσω, εάν κάποιος από εδώ γνωρίζει κάτι σχετικά...

- Θεωρείτε ότι έχει βάση κάτι τέτοιο και αν ναι, πως θα μπορούσε να λειτουργεί αυτό?

- Ή μήπως (ακόμη χειρότερα) πρόκειται για επτασφράγιστο μυστικό που κάποιοι γνωρίζουν και δεν κοινοποιούν? (θεωρία συνωμοσίας...)

- Μήπως πρέπει απλώς τελικά να το κατατάξω και αυτό στα πολλά που λέγονται "έτσι", αλλά δεν ισχύουν?

Τι απ' όλα είναι..? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η άλλη χρήση με τι συνταγολόγιο????

Με υπερδοσολογία? Με απλή δόση? Ή σε συνδυασμό με κάτι άλλο..... Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για τα σχόλια των "έμπειρων" ώστε να ψάξουμε να δούμε μπας και βρούμε κάτι σχετικό...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, το μόνο σχόλιο που κατατέθηκε στην εκεί "τράπεζα πληροφοριών", ήταν ένα χλευαστικό για το πρόσωπό μου, που δεν γνώριζα λέει το γεγονός αυτό, ότι δηλαδή το PROTOZIN κάτω από προϋποθέσεις, "παλεύει" την τριχοειδή άλγη... Δεν νομίζω να βοηθάει και πολύ όμως αυτό... Δυστυχώς δεν έγινε η παραμικρή αναφορά στο θέμα έκτοτε και γι΄αυτό έχω μείνει με την απορία...

Οσο για μένα... κυβερνο-αδαής ήμουν, κυβερνο-αδαής έμεινα... :)

Πάντως έχω πάρει ένα μπουκαλάκι PROTOZIN για δοκιμή, αλλά δεν ξέρω καθόλου τι να το κάνω... Ούτε μπορώ να υποθέσω...

- Να το ρίξω στο νερό?

- Να το βάλω στο φίλτρο?

- Να το αφήσω μπροστά στο ενυδρείο, μπας και το βλέπει η άλγη και... φοβάται?

- Ή μήπως να το πιω..?

............................ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να σας φανεί περίεργο, παρόμοια συμπεράσματα έχω βγάλει και εγώ, εδώ και πολλά χρόνια, τα οποία μάλιστα είχα διαδώσει.

Είχα παρατηρήσει λοιπόν, ότι ένα παρεμφερές φάρμακο με το αναφερόμενο, το General cure, που αν δεν κάνω λάθος προορίζεται και αυτό, για την αντιμετώπιση πρωτόζωων και γενικώς παρασίτων, εξαφάνιζε δια μαγείας την τριχοειδή και επιχρησματική άλγη στα ενυδρεία, που το χρησιμοποιούσα.

Τελικά είχα φτάσει στο σημείο, να χρησιμοποιώ το παραπάνω φάρμακο αποκλειστικά και μόνο για την αντιμετώπιση της άλγης, όποτε εμφανιζόταν και μόνο για το σκοπό αυτό.

Η δοσολογία, που χρησιμοποιούσα ήταν η συνιστώμενη, για την αντιμετώπιση των παρασίτων.

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να σας φανεί περίεργο, παρόμοια συμπεράσματα έχω βγάλει και εγώ, εδώ και πολλά χρόνια, τα οποία μάλιστα είχα διαδώσει.

Είχα παρατηρήσει λοιπόν, ότι ένα παρεμφερές φάρμακο με το αναφερόμενο, το General cure, που αν δεν κάνω λάθος προορίζεται και αυτό, για την αντιμετώπιση πρωτόζωων και γενικώς παρασίτων, εξαφάνιζε δια μαγείας την τριχοειδή και επιχρησματική άλγη στα ενυδρεία, που το χρησιμοποιούσα.

Τελικά είχα φτάσει στο σημείο, να χρησιμοποιώ το παραπάνω φάρμακο αποκλειστικά και μόνο για την αντιμετώπιση της άλγης, όποτε εμφανιζόταν και μόνο για το σκοπό αυτό.

Η δοσολογία, που χρησιμοποιούσα ήταν η συνιστώμενη, για την αντιμετώπιση των παρασίτων.

Πρέπει να ομολογήσω ότι η κατάθεση της εμπειρίας και του Νίκου με εντυπωσιάζει..! Είναι κάτι που επιβεβαιώνεται λοιπόν, ότι η παρουσία τέτοιων ουσιών στο νερό καταπολεμά και κάποια είδη άλγης...

Νίκο, εάν έχεις και μπορείς να δώσεις και περισσότερες πληροφορίες, εμένα τουλάχιστον με ενδιαφέρουν, αλλά σε καθαρά θεωρητικό επίπεδο. Γιατί πρακτικά, δεν υπάρχει καμιά περίπτωση ποτέ πλέον, να καταφύγω στη χρήση οποιασδήποτε φαρμακευτικής ουσίας, για να καταπολεμήσω οποιαδήποτε μορφή άλγης. Εδώ αποφεύγω να βάζω φάρμακα γενικώς σε περιπτώσεις αρρώστιας (όταν υπάρχουν άλλοι εναλλακτικοί τρόποι αντιμετώπισης) όχι για την άλγη... Που στο κάτω-κάτω, το μόνο ενοχλητικό σύμπτωμα που προκαλεί η παρουσία της, είναι η αισθητική ενόχληση του παρατηρητή, πράγμα εντελώς δευτερεύον για μένα. Αν δεν κάνω λάθος, νομίζω ότι μόνο η BGA (κυανοβακτηρίδιο) μπορεί να δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα και στη διαβίωση των ψαριών, οπότε αυτό την καθιστά και τη μόνη ίσως που χρειάζεται πραγματικό "πόλεμο" εάν εμφανιστεί. Μιλώντας βέβαια πάντα σε φυσιολογικά πλαίσια και όχι για ενυδρεία... καλλιέργειας άλγης!

(Εάν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με).

Νομίζω λοιπόν ότι τελικά η χρήση τέτοιων φαρμάκων για την καταπολέμηση μορφών άλγης παρ' όλο που φαίνεται να είναι εφικτή, μάλλον δεν είναι σωστή επιλογή. Γιατί πιστεύω ότι η επιβάρυνση που θα δέχεται ο οργανισμός των ψαριών από την παρουσία τους στο νερό θα έχει σαν αποτέλεσμα να δημιουργούνται άλλου είδους πιο σοβαρά προβλήματα στη ζωή του ενυδρείου.Πράγμα που θωρώ ότι είναι πιο σημαντική παράμετρος από τα τυχόν οφέλη της χρήσης τους για το σκοπό αυτό.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...