Jump to content

Να σας δείξω το ενυδρείο μου?


vth

Recommended Posts

Εδώ και λίγο καιρό (10 μήνες) ασχολούμαι, διαβάζω και μαθαίνω όσα περισσότερα μπορώ προκειμένου να προσφέρω τις καλύτερες δυνατές συνθήκες για τις αγάπες μου. Ξεκίνησα να ασχολούμε με το χόμπυ όταν ένας πολύ καλός μου φίλος μου έφερε ένα 20lt ενυδρείο. Αυτό ήταν ΕΡΩΣ!

Μέσα σε λίγους μήνες κατάφερα να έχω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο. Ηθελα από καιρό να σας το δείξω αλλά ποτέ δεν έβρισκα το χρόνο να ασχοληθώ. Με την ευκαιρία που έχω σήμερα (λόγω ρεπό) θα σας δείξω την όμορφη παρέα μου.

Εχω ένα Juwel 120 record (101X31X46). Εβγαλα το εσωτερικό φίλτρο και έχω ένα εξωτερικό ΕHEIM 2215 με Siporax, τα μπλέ σφουγγάρια και υαλοβάμβακα. Εχω αφήσει τον original θερμοστάτη, τον οποίο έχω κολλήσει στο τζάμι με βεντούζες. Δύο λάμπες μία αυτή που είχε (άσπρη) και μια Arcadia plant (ρόζ), οι οποίες ανάβουν 17.00-01.00.

Εχω βάλει υπόστρωμα της Tetra Plant (Complete Substrate), χαλίκι, λίγες πετρούλες και δύο ξύλα. Δύο αεραντλίες και για CO2 το Nutrafin της Hagen αυτό με τη σκάλα.

Από φυτά έχω: Echinodorus Red Flame, Echinodorus Bleherii, Cryptocoryne undulata "broad leaves", Cryptocoryne wendtii "brown", Lilaeopsis brasiliensis, Anubia, Lobelia cardinalis και "ντοματιά". (Δεν είμαι τόσο σχετική απλά έχω κρατήσει τα καρτελάκι από τα φυτά. Μπορεί να δείτε και άλλα φυτά που απλά πέταξα τα καρτελάκια :) )

Οι αγάπες μου: 3 molly (2 αρσενικά, το 1 κίτρινο και το άλλο μαύρο, ένα θηλυκό άσπρο), 5 neon tetra, 1 (μου απέμεινε :thumbup: ) corydoras aeneus albino, 1 common pleco (νομίζω θα τον δείτε σε photo) και ο Βενιαμίν pleco albino θα τον πω γιατι δεν ξέρω πψς το λένε. (Και εδώ έκανα σκονάκι από το site του Istellas δεν ήξερα όλες της ονομασίες).

Επειδή θα σας πρίξω σταματάω εδώ και βάζω φωτό από τα στάδια δημιουργίας του ενυδρείου μου...

Σχόλια και κριτικές δεκτά...

post-1471-1172239866_thumb.jpg

post-1471-1172239903_thumb.jpg

post-1471-1172239927_thumb.jpg

post-1471-1172239953_thumb.jpg

post-1471-1172239986_thumb.jpg

post-1471-1172240009_thumb.jpg

post-1471-1172240037_thumb.jpg

post-1471-1172240088_thumb.jpg

post-1471-1172240120_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: !!!!!!

ομορφο το ενυδρειο σου..με μερικα φυτα ακομα θα γινει ακομη πιο ομορφο..

οποτε μπορεσεις,postαρε και τις παραμετρους του νερου σου..

καλο διαβασμα,και καλη συνεχεια..σου ευχομαι να απολαμβανεις παντα το ενυδρειο σου..

Link to comment
Share on other sites

Σωστά... έχουμε και λέμε...

Σημερινές μετρήσεις

ΝΗ3-ΝΗ4=<0,01 mg/l Tropic Marin

NO2=<0,3 mg/l Sera

NO3=10mg/l-15mg/l Sera

Μέχρι εδώ νομίζω καλά απο δω και πέρα θα με μαλώσετε... :thumbup:

PH=8 το ξέρω οτι είναι πολύ υψηλό. Της βρύσης είναι 8,5 και το ανακατεύω με απιονισμένο μέχρι να πάρω ένα σύστημα Α/Ο (κανω οικονομίες για να το αποκτήσω πολύ σύντομα)

ΚΗ, Gh δεν ξέρω γιατί είμαι κακή μαθήτρια και δεν έχω πάει να πάρω test.

To PO4=0,1

Link to comment
Share on other sites

κατι πρεπει να κανεις με το ph σιγουρα,και να προμηθευτεις γρηγορα τεστακια για gh και kh..ειναι πολυ σημαντικες αυτες οι 2 παραμετροι..

αυτα απο μενα,πιο αναλυτικα θα σου τα πουν οι παλαιοτεροι και εμπειροτεροι..

καλη συνεχεια με το ενυδρειο σου!!και σου ευχομαι να χαιρεσαι τις "αγαπες" σου..

φιλικα,γιαννης..

Link to comment
Share on other sites

Kαλή αρχή έκανες θέλει όμως κάποιες αλλαγές για να φαίνεται πιο καλαίσθητο το ενυδρείο και να λειτουργεί πιο σωστά, όπως παράδειγμα να προσθέσεις και άλλα φυτά και να μην τα τοποθετήσεις όλα σε μια άκρη της αεραντλίες μετά δεν θα της χρειάζεσαι. Καλό είναι να ρίξεις το γρηγορότερο το ph, μόνο καλό θα κάνεις στα ψάρια και στα φυτά σου. Των φωτισμό σου ρύθμισε τον να ανάβει για 10 το πολύ 12 ώρες κατά την πάροδο της ημέρας π.χ. 9-19 ή 21. Καλό είναι μελλοντικά να αποκτήσεις τα τεστ ΚΗ και GH. Και τέλος προσπάθησε να μηδενίσεις το ΝΟ2, το ότι είναι έστω και λίγο ανεβασμένο είναι ένα σημάδι ότι κάτι δεν πάει καλά με την βιολογία του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

ομορφο το ενυδρειο σου.πυκνωσε το λιγο ακομα με φυτακια και θα γινει τρελα!!!!!!!!!!! :thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

Εχω βάλει και άλλα φυτά η σημερινή κατάσταση του ενυδρίου μου είναι σε άλλο post ως συνέχεια γιατί οι φωτο ήταν πολλές και δεν χωρούσαν όλες σε ένα.

Σας ευχαρισώ για τα καλά σας λόγια και τις συμβουλές :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να η σημερινή του μορφή

post-1471-1172248188_thumb.jpg

post-1471-1172248211_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήριά μου ένα μεγάλο μπράβο σπάνια μου αρέσουν ενυδρεία με ανοιχτές και τις δύο τους πλευρές

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ όμορφο το ενυδρείο σου φίλη vth, μόνο μια ερωτησούλα! :thumbup: Στις πρώτες φωτογραφίες που πόσταρες φαίνεται και ένα ωραιότατο ηχείο της sony κολλητά στο ενυδρείο... Ίσως η ένταση να ενοχλεί τα ψάρια με τις δονήσεις που θα προκαλεί στο ενυδρείο. :) Κατά τα άλλα η αναβάθμιση που του έκανες είχε πολύ καλό αποτέλεσμα! :band:

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικη δουλεια με πολυ καλο γουστο.Ενα μπραβο και απο εμενα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή προσπάθεια που αξίζει επιβράβευσης. Μπράβο. :thumbup:

Συνέχισε να "ψάχνεσαι" γιατί "εχθρός του καλού το καλύτερο".

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! :thumbup::):band:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το δικό σου. Ισως. Για αποκατάσταση της αλήθειας ο Dr_SerZ βοήθησε πολύ στην όλη διαδικασία. Ευχαριστώ φίλε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο,καλη συνεχεια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.

Θα τα λάβω όλα υπόψη μου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!!

Χαίρομαι να βλέπω γυναίκες σε ένα κατεξοχήν αντρικό χόμπυ!!!

Επίσης ένα μπράβο για το setup σου και για το μεράκι σου για το ενυδρείο…

Καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!!

Χαίρομαι να βλέπω γυναίκες σε ένα κατεξοχήν αντρικό χόμπυ!!!

Επίσης ένα μπράβο για το setup σου και για το μεράκι σου για το ενυδρείο?

Καλή συνέχεια!!!

Nαι όντως είμαστε λίγες.

Kαι εμένα βέβαια άντρας μου κόλησε το μικρόβιο... Kαι μάλιστα θυμάμαι που μου έλεγε ότι μολις δω το ενυδρείο του, πολύ σύντομα θα ήθελα και εγώ ένα.

Για μια ακόμα φορά είχες δίκιο Dr_SerZ!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου. Μπράβο σου!!!

Παίρνω και ιδέες καθώς το δικό μου είναι στο στήσιμο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...