Jump to content

Xαμηλωμα Του Ph


dikaios

Recommended Posts

Εκανα την ρυθμιση απο τις οδηγειες αλλα μαλλον καταλαβαινω οτι δεν επρεπε να το ρυθμισω σε στανταρ τιμη που δινει απο τον κατασκευαστης;αυτο μου λες;

Κανε αναζητηση για πινακα ph kh co2....

Αναλόγως την kh ΠΟΥ ΜΕΤΡΑΣ στο ενυδρείου σου ρυθμίζει και την ph και βλέπεις απο τον πινάκα να είσαι στα εντος οριων,.,,,

Στις οδηγιες λογικά έλεγε τι τον καλιμπραρεις στο ph 4- 7 , και απλά ,μετα ρυθμιζεις ποσο ph θέλεις...

Να σου δωσω πχ...

Ας υποθέσουμε οτι έχεις kh 8 , και ph 7.2 έχεις 14 ppm co2 στο νερο ...

Αν εχεις kh8 και ph 6.8 είσαι οριακά , έχεις 40 ppm co2 ...

Τώρα αν θέλεις να κατεβεις χαμηλότερο ph , πολύ απλά κατεβάζεις n kh...

Mε kh2-3 μπορεις να κατέβεις στο 6,3 ...

Δεν γνωρίζω τις παραμέτρους των δίσκων αλλά μια και ειναι απο Αμαζόνιο, θέλουν πολυ χαμηλές σκληρότητες 0-2 λογικά...

Τελικά εσύ σε τι kh είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει σαν τιμη στον controller Kh 4.

Φιλε μου τα έχεις μπερδέψει... διάβασε τι είναι το kh και τι είναι το ph...

Στον controller ρυθμίζουμε το ph... και όχι το kh...

Tο kh το μετράμε με υγρά τεστ , απο το νερό του ενυδρειου...

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε συ το ξερω απλα στον controller που εχω βαζεις τιμες και για τα δυο .και για το επιθυμητο ph αλλα και την τιμη του kh.Για να ρυθμισεις βαζεις πρωτα την τιμη του kh και μετα την επιθυμητη τιμη του ph και το ευρος που θες να ανοιγοκλεινει η ηλεκτροβανα.εχω αν γνωριζεις το πληρες σετ της dennerle.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να μετρησω το KH (ωστε να δω που θα ρυθμισω τον controller) ,θα πρεπει να μετρησω το νερο του ενυδρειου που εχει δουλεψει και εχει ριξει το ph -το διοξειδιο -η της βρυσης ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να μετρησω το KH (ωστε να δω που θα ρυθμισω τον controller) ,θα πρεπει να μετρησω το νερο του ενυδρειου που εχει δουλεψει και εχει ριξει το ph -το διοξειδιο -η της βρυσης ?

Το νερό του ενυδρείο..με βάση εκείνο θες να ρυθμισεις το co2... αν βαζεις Α.ο. με μείξη δικτύου ., πρέπει να τι υπολογίσεις ώστε κάθε φορά στις αλλαγές να εχεις το ιδιο kh...

Το kh δεν μεταβάλετε απο το co2...

Απο περιέργεια μετρα και τα 2 να ου λυθεί η απορία...

Link to comment
Share on other sites

κατεβαστε το παρακατω προγραμμα.μην ανυσηχειτε και το trial μια χαρα δουλεια κανει.δεν χρειαζεται να το αγορασετε.

με αυτο το προγραμμα μπορειτε βαζοντας το κεχα που εχετε σε βρυση ,να σας βγαζει την αντιστοιχια στην μειξη νερου βρυσης με νερο απο α/ο που κανετε...

το δουλευα για πολλα χρονακια απροβληματιστα και εκανα ευκολα τη δουλεια οταν ειχα ενυδρεια γλυκου.

http://www.aquarix.de/en/

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα εχω μπερδευτει.Αν δεν επιρεαζει το ph -το kh του νερου-τοτε γιατι πρεπει να ξερω ποσο ειναι για να ρυθμισω τον controller ;σε τι επιρεαζει αν εγω ας πουμε τον ρυθμισω στο 6.8 που τον εχω ηδη-αν εχω kh 3 η 4 η 7 ας πουμε.τι πληροφορια θα μου δωσει;

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα εχω μπερδευτει.Αν δεν επιρεαζει το ph -το kh του νερου-τοτε γιατι πρεπει να ξερω ποσο ειναι για να ρυθμισω τον controller ;σε τι επιρεαζει αν εγω ας πουμε τον ρυθμισω στο 6.8 που τον εχω ηδη-αν εχω kh 3 η 4 η 7 ας πουμε.τι πληροφορια θα μου δωσει;

Στην ποσότητα του co2...

παραπάνω ανάφερα οτι το kh δεν μεταβάλετε απο την χρήση co2 ,οσο co2 και να ριξουμε θα εχουμε το ιδιο kh .

Το kh απο την αλλη επηρεάζει το ph, λειτουργεί σαν buffer.

Οσο πιο μεγαλο kh εχουμε τοσο πιο δυσκολα ριχνουμε το ph, θα μου πεις ομως θα δυναμώσω το co2, αλλα απο την στιγμη που εχεις οργανισμους μεσα στο νερο εχει τα ορια του.

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο ειχα καταλαβει και εγω..αρα οσο kh και να εχω -αν εχω ρυθμισει στο 6.8 να παει με τον controller- θα παει σε αυτη την τιμη' αλλα θα εχει διοχετευσει περισσοτερο η λιγοτερο . ..σωστα;;Αρα γιατι μου δινει τοτε την δυνατοτητα να βαλω το kh στο παιχνιδι ο controller δεν καταλαβα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετρησα το KH και ειναι 6!Τι Ph προτεινετε τελικα για ενα φυτεμενο?

Link to comment
Share on other sites

Eχω ηδη προφιλτρα αρα δεν με παιρνει η αντιστροφη οσμωση..Οσο γα την τυρφη απλα δε ξερεις ποσο στο κατεβαζει (Ph) και σε ποιο χρονο και ποσο διαρκει γενικα...(Α και καφετιζει το νερο!)

Γιατί δεν ξερεις ποσο στο κατεβάζει? Εγω στα 40 λιτρα νερο στο βαρελι βαζω 150γρ. τυρφη και σε 1 εβδομαδα απο ph 8 μου το κατεβαζε στο 6.8. Θελει πειραματισμο βεβαια γιατι στην αρχη στα 30 λιτρα νερου με 50 γραμμαρια τυρφη μου το πηγαινε στο 7.5. Παντως με λιγο ψαξιμο και πειραματα η τύρφη (αναλογα με την ποσοτητα) ειναι μια χαρα ακομα και σε σκληρο νερο σαν του Βόλου.:) Εγω χημικα δεν βαζω με τίποτα ακόμα και αν μου το πει ο πιο έμπειρος χομπίστας εφόσον γινεται με φυσικό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται δοκιμες με την τυρφη αυτο ειπα...Οσο για το Ph ρωταω γιατι διαβαζω κατι πινακες αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ακριβεις...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετρησα το KH και ειναι 6!Τι Ph προτεινετε τελικα για ενα φυτεμενο?

Θα απαντησει κανεις η τσαμπα αγορασα το τεστακι του kh?

Link to comment
Share on other sites

αν οντως εχεις 6 κεχα(δηλαδη εριξες 6 σταγονες και κιτρινισε το τεστ),τοτε με το συγκεκριμενο κεχα πρεπει να εχεις 6,8 πεχα για φουλ παροχη διοξειδιου στα φυτα.με αυτες τις ρυθμισεις θα δινεις 29ppm co2 στη στηλητου νερου.

προσωπικα θα πηγαινα το κεχα στο 7 και θα το κρατουσα σταθερα εκει και μονιμα με το πεχα που εχεις.τοτε θα ειχα 34 ppm,που ειναι και το βελτιστο.

κατανοητα?

***ολα οσα λεμε εαν δεν εχεις το σωστο σε φασμα και δυναμη φως,θα σου γυρισουν μπουμερανγκ.οταν δινουμε διοξειδιο χωρις να εχουμε το φως που πρεπει,ισως αντιμετωπισουμε προβληματα αντι για καλα αποτελεσματα.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Εχει παει σε αυτο το kh μονο του απο τα προφιλτρα χωρις την χρησιμοποιηση buffer αρα δεν μπορω να το ανεβασω..αρα το βελτιστο ειναι 6.8-6.9.Αν χρησημοποιησω buffer στις αλλαγες νερου -ωστε να μην εχω μεγαλη αυξομιωση στο ph (7-7.2 εχω δει)θα εχω θεμα με το kh;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...