Jump to content

Κατασκευη Samp


xenakisteo

Recommended Posts

Γεια σας και απο εμενα σκεφτομαι να κατασκευασω ενα σαμπ διοτι τωρα τρεχω ενα ενυδρειο με 2 εξωτερικα

φιλτρα και νομιζω οτι καλυτερο θα ειναι να κατασκευασω ενα σαμπ καθοτι χρειαζομαι πολυ βιολογια για τους

δισκους που εχω μεσα και ενας βασικος λογος ειναι και τα λιγα λιτρα του ενυδρειου (200) με δισκους

Το ενυδρειο το εχω κανει μονος και ολα πανε καλα

Η πλατη του ενυδρειου ειναι κομενη 7 ποντους πιο χαμηλα σε ενα σημειο για να περναω σωληνες καλωδια κτλ

και την σταθμη του νερου την εχω ισα ισα να μην ξεχιλιζει απο το κοψιμο που εχω κανει

θελω να μου πειτε ιδεες και εαν συμφονιτε με αυτο που εχω σκεφτει νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα

το σκεφτομαι καπως ετσι...

post-50667-0-60580500-1382387585_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εκ πρώτης όψεος δεν νομίζω πως θα δουλέψει η υπερχειλισή σου.....

Link to comment
Share on other sites

Είναι λάθος ο σωλήνας της αντλίας επιστροφής να είναι μέσα στο ενυδρείο... σε μια διακοπή ρεύματος όλο το νερό του ενυδρείου θα γυρίσει στο σαμπ.

Ο σωλήνας επιστροφής πρέπει να είναι πάνω από την στάθμη.

Επίσης λάθος είναι και η υπερχείλιση, για να κατέβει το νερό από τον σωλήνα έτσι όπως τον έχεις θα πρέπει η στάθμη να υπερβεί το ύψος από το πλαϊνό τζάμι.

Αφού δεν υπάρχει η δυνατότητα να γίνουν τρύπες, θα πρέπει να αρκεστείς σε εξωτερική υπερχείλιση.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=88663&hl=%F5%F0%E5%F1%F7%E5%DF%EB%E9%F3%E7

Link to comment
Share on other sites

ωραίο το αρθρο που έβαλες και κατατοπιστικό.

ψάχνω όμως κάτι πάνω στην επίτευξη της ροής μέσα στο σαμπ.

υπάρχει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Μα ούτως ή άλλως θα υπάρχει ροή μέσα στο σαμπ από το νερό που θα ανακυκλώνεται .... χρειάζεται να είναι παραπάνω?,, αν ναι βάλε μέσα έναν κυκλοφορητή.

Link to comment
Share on other sites

άπλά έχω δει ότι δημιουργούν διαμερίσματα μέσα στο σαμπ και προσπαθώ να το κατανοήσω.

γιατί γίνονται τα διαμερίσματα...

μπορεί να μπει και ο θερμοστατης μέσα στο σαμπ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά, καθώς και τα βιολογικά υλικά, όπως και τα υλικά φίλτρανσης.

Link to comment
Share on other sites

οπότε θα πρέπει να ρωτήσω πως επιτυγχάνεται η ροή μέσα στα διαμερίσματα ώστε να περνάει από τα υλικά?

πάλι με υπερχειλίσεις γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

τα χωρίσματα θα πρέπει να έχουν διαφορετικό ύψος από ψηλότερο προς χαμηλότερο π.χ αν το πρώτο κάθετο έχει ύψος 30 εκατοστά το δεύτερο θα πρέπει να έχει 25 εκατοστά και πάει λέγοντας μπορεί πριν κάθε κάθετο χώρισμα να κολλήσεις 3 εκατοστά πιο πριν ένα τζάμι το οποίο όμως δεν θα πατάει στο πάτο αλλά θα αφήνει τουλάχιστον 3 εκατοστά κενό για να περνάει το νερό από κάτω, αυτό λέγεται bubble trap. Με τα διαφορετικά ύψη επιτυγχάνεται φυσική ροή από το ψηλότερο επίπεδο(είσοδος σαμπ) προς το χαμηλότερο(έξοδος σαμπ) όπου βρίσκεται και η αντλία επιστροφής

Link to comment
Share on other sites

Είναι λάθος ο σωλήνας της αντλίας επιστροφής να είναι μέσα στο ενυδρείο... σε μια διακοπή ρεύματος όλο το νερό του ενυδρείου θα γυρίσει στο σαμπ.

Ο σωλήνας επιστροφής πρέπει να είναι πάνω από την στάθμη.ναι οκ το καταλαβα!!!

Επίσης λάθος είναι και η υπερχείλιση, για να κατέβει το νερό από τον σωλήνα έτσι όπως τον έχεις θα πρέπει η στάθμη να υπερβεί το ύψος από το πλαϊνό τζάμι.

εγω το σκεφτηκα ετσι το εν λογο οσο θα δουλευει η αντλια η σταθμη του νερου θα ειναι τοση ωστε να γινετε υπερχειλιση απο την τρυπα της εξοδου απο το ενυδρειο

ειναι απλα μια τρυπα, οταν σταματησει λογο διακοπης ρευματος το υπολοιπο νερο μεχρι να σταματησει η υπερχειλιση θα κατευει μεσα στο σαμπ και μετα οταν

επανελθει το ρευμα θα ξαναξεκινησει να δουλευει η υπερχειλιση οταν η αντλια ανεβαση ολο το νερο που κατεβηκε.

Τι δεν εχω υπολογισει?

Σε ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Αν αφήνεις το νερό να περνάει από την γωνία που έχεις κόψει στον τζάμι για να περνάνε τα καλώδια το νερό θα πέφτει όπου να ναι δεν θα μπορείς να το οδηγήσεις στο σαμπ. Ή θα πρέπει να κολλήσεις ένα πύργο από έξω για να μπορεί να οδηγήσεις το νερό μέσα στο σαμπ ή να κάνεις μια υπερχείλιση έτσι όπως το σχεδιάζεις δεν λειτουργεί. Το νερό για να αρχίσει να τρέχει από το κόψιμο το οποίο δεν είναι τρύπα αλλά μια ακανόνιστη κομμένη γωνία η στάθμη θα σηκωθεί τουλάχιστον 1 πόντο πιο ψηλά και όταν γίνει αυτό το νερό θα φύγει από όπου θέλει και δεν θα περάσει μέσα στο σωλήνα ή εκτός και αν κολλήσεις αυλάκι με κάποιο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Θα στριμοξω τον σωληνα μεσα στην ακανονιστη γωνια θα τον κλεισω καλα γυρο γυρο με σιλικονη ενυδρειου απο πανω του θα περασω την επιστροφη παλι με σιλικονη και για τα καλωδια θα φυγουν αφου το μονο καλωδιο ειναι του θερμοστατη οποτε θα παει στο σαμπ και τελος γενικα θα την κλεισω ολη την ακανονιστη γωνια της πλατης

(μονο η πλατη ειναι κομενη οχι ολοι η γωνια απο το πλαινο κ την πλατη) νομιζω οτι θα δουλεψει!!!

Link to comment
Share on other sites

Απλά πρέπει να υπολογίσεις καλά το μέγεθος της σωλήνας της υπερχείλισης

Θα πρέπει να είναι αρκετά μεγάλη συνηθίζεται να μπαίνει 30Φ- 50Φ σωλήνα

Link to comment
Share on other sites

Απλά πρέπει να υπολογίσεις καλά το μέγεθος της σωλήνας της υπερχείλισης

Θα πρέπει να είναι αρκετά μεγάλη συνηθίζεται να μπαίνει 30Φ- 50Φ σωλήνα

Αυτο δεν πρεπει να το υπολογισω αναλογα τα λιτρα που θα στελνει η αντλια την ωρα?

αλλα σιγουρα μεγαλητερη σωληνα παρα μικροτερη

και χωρανε ανετα 2 σωληνες 200λιτρα ειναι τουμπανο θα γινει με ενα σαμπακι!

Link to comment
Share on other sites

απλά στο σχέδιο η υπερχείλιση μοιάζει όμοια με την σωλήνα της επιστροφής

όσο για το μέγεθος σίγουρα εξαρτάτε από τα λίτρα που θα κατεβαίνουν

αλλά ας μιλήσουν οι ειδικοί για το μέγεθος (ποσά λίτρα αντλία επιστροφής θα έχεις ?)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα πανω κατω νομιζω οτι μια 1000 την ωρα θα ειναι καλα για αυτο ζητησα ιδεες και αποψεις!!!

εαν μου γυρναει το νερο 4 φορες μια χαρα θα ειναι ετσι λεω εγω!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις είναι δύσκολο ως ακατόρθωτο! Δηλαδή θα κολλήσεις το σωλήνα της υπερχείλισης με σιλικόνη και πάνω σε αυτόν θα κολλήσεις και το λάστιχο-σωλήνα της επιστροφής και θα περιμένεις να μείνουν κολλημένα; Δεν νομίζω να το πετύχεις να είναι σταθερό σε οποιοδήποτε χτύπημα-κούνημα υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να ξεκολλήσει και αν δεν το πάθει στην αρχή σίγουρα κάποια στιγμή θα το πάθει. καλύτερα θα ήταν να πάρεις ένα κομμάτι γυαλιού και να του κάνεις μια τρύπα στο σημείο που θα εφάπτεται με την κομμένη γωνία, να προσαρμόσεις είναι ρακόρ και έπειτα να κολλήσεις όλο αυτό από μέσα στο πίσω τζάμι του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα κολλήσεις το σωλήνα της υπερχείλισης με σιλικόνη και πάνω σε αυτόν θα κολλήσεις και το λάστιχο-σωλήνα της επιστροφής και θα περιμένεις να μείνουν κολλημένα;

φιλε μου σε αυτο νομιζω οτι εχεις απολυτο δικιο θα κανω εναν μικρο κυβο αλλα και παλι την τρυπα για να περασω το ρακορ πως

θα την κανω? ακομα και τοτε που πηγα να παρω τα τζαμια μου τα ειχα ζητησει με δυο ολοστργγυλες τρυπες και μου ειπανε τρελες τιμες

για δυο τρυπες και τελικα τους ειπα να κανουν απλα ενα κοψιμο εκτος εαν μπορω να κολησω πλεξι γκλας με συλικονη και να ειναι το ιδιο

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

το πλέξι κολλιέται με χλωροφόρμιο. Να πας σε ένα τζαμά και να του ζητήσεις να σου κάνει τρύπα στο τζάμι αν σου πει τρελή τιμή ρώτα σε άλλον!

Link to comment
Share on other sites

Αρε φιλε buelligan75 εισαι κορυφη!!! :bigemo_harabe_net-92:

Αυτη ειναι λυση με 2 μπυρακια ολα θα γινουν αυριο θα δω τον KokkinosK

και θα του ριξω την ιδεα ασε που θα εχω παρεα και δεν θα το κανω μονος!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

εφτασε η ωρα να γινει τελικα και το σαμπακι εχω φτασει μεχρι να κολισω τα τζαμια απο το σαμπ

η ερωτησει ειναι τι διαμετρο σωληνα να βαλω για την εξοδο απο το ενυδρειο μεχρι την εισοδο στο σαμπ

εχει κανεις καμια ιδεα?

οι διαστασεις του ειναι 58*34*27

και η αντλια 1000 εως 2000 λιτρα την ωρα
post-50667-0-69323300-1385236611_thumb.jpgpost-50667-0-37135700-1385236668_thumb.jpgpost-50667-0-27213100-1385236704_thumb.jpgpost-50667-0-80378200-1385236739_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και μία ίντσα θα σου το κατεβάσει αλλά προτίμησε 1 1/2 για να έχεις λίγο περιθώριο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...