Jump to content

Similis 60Ltr


antonium98

Recommended Posts

Λοιπον το ενυδρειο ειναι ετοιμο στρωμενο και με πετρες.

Μου μενει αμμος και κοχυλια.

Εχω κανει ενα τοιχο που πιανει ολο το πισω μερος του ενυδρειου και αλλον ενα που το χωριζει στη μεση.

Εχω αφησει μπροστα χωρο που θα μπουμ τα κοχυλια.

Αυριο θα μπει η αμμος και να δω ποτε θα προλαβω να παω για κοχυλια.

Ακομα τα ψαρακια τα εχω βρει μενει μονο να μου τα στειλει το παιδι που τα εχει.

Οριστε και μια φωτο.

Μαλλον εχω βαλει πολυ πετρα.

post-53688-0-72046600-1383335950_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Αντώνη χωρίς να θέλω να σε στενοχωρήσω το aquascaping που έκανες δεν είνα για κογχυλόψαρα όπως τα similis ,θα βγάλεις λοιπόν τις πέτρες θα αφήσεις 2 -3 οχι πολύ μεγάλες έτσι για ομορφιά και σαν νοητά σύνορα και θα στρώσεις κογχύλια σου γράφω επι λέξει τι αναφέρει ο Konings για τα συγκεκριμένα ψάρια στο βιβλίο του " Back to Nature Tanganyika cichlds " στη σελ.97 : Habitat: Commonly found in and around shell beds at depths of 10-30 meters.Sometimes seen among small rocks at deeper levels". Αυτά λέει λοιπόν ο δάσκαλος Konings για τα ψάρια αυτά ,θα έλεγα λοιπόν να επικεντρωθούμε στο shell bed και λίγες πέτρες ,έτσι και αλλιώς όταν με το καλό μπούν τα ψάρια θα τακτοπιήσουν τα ίδια τους χώρους τους όπως τα βολεύει.Και κάτι άλλο τα Lamprologous Similis λέγονται και Neolamprologus sp."multifasciatus big eye".

Καλή επιτυχία :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κυριες σωκρατη

Αυριο και ολας θα βγαλω τις πετρες και θα παω για κογχυλια.

Και οταν το φτιαξω θα σας ανεβασω φωτο να μου πειτε τις γνωμες σας.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο τα Lamprologous Similis λέγονται και Neolamprologus sp."multifasciatus big eye".

Σωκράτη η ονομασία που αναφέρεις χρησιμοποιείται ακόμη από μερικούς εμπόρους και ήταν διαδεδομένη πριν το '92 περίπου, όταν ονομάσθηκε "Lamprologus" similis.

Σήμερα (και όπως αρκετά άλλα πρώην "Lamprologus" έχουν επανα-ταξινομηθεί)

έχει ταξινομηθεί ως

Neoloamprologus similis http://www.seriouslyfish.com/species/neolamprologus-similis/

Καλό είναι να χρησιμοποιούμε αυτή την ονομασία

και βέβαια να αποφεύγουμε την σύγχιση ή την συγκατοίκηση με τα ξαδέλφια τους N.multifasciatus.

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη η ονομασία που αναφέρεις χρησιμοποιείται ακόμη από μερικούς εμπόρους και ήταν διαδεδομένη πριν το '92 περίπου, όταν ονομάσθηκε "Lamprologus" similis.

Σήμερα (και όπως αρκετά άλλα πρώην "Lamprologus" έχουν επανα-ταξινομηθεί)

έχει ταξινομηθεί ως

Neoloamprologus similis http://www.seriouslyfish.com/species/neolamprologus-similis/

Καλό είναι να χρησιμοποιούμε αυτή την ονομασία

και βέβαια να αποφεύγουμε την σύγχιση ή την συγκατοίκηση με τα ξαδέλφια τους N.multifasciatus.

Κλεόβουλε δεν διαφωνώ απλά έκανα χρήση της ονοματολογίας που αναφέρεται στο βιβλίο του Konings το οποίο βέβαια και αυτό είναι έκδοση του 2005 και είναι λογικό να έχει μείνει πίσω ,ευχαριστώ για την επισήμανση.Και κάτι άλλο to ;onoma Neolamprologus sp."multifasciatus big eye". o Konings to αναφέρεi στην "εμπορική" οινομασία του ψαριου (trade names ).

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ακυρο το προτζεκτ λογο χρονου

Το καλοκαιρι θα το φτιαξω το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...