Jump to content

Επείγον-Βοήθεια: Το Χρυσόψαρο Μου Ασημί Πορτοκαλί (Comet, Πρέπει Να Είναι) Δεν Είναι Καλά


Recommended Posts

Το χρυσόψαρο μου, όπως το περιέγραψα αναπνέει, όμως δεν κινείται καθόλου. Μόλις του άλλαξα το νερό και όταν έβαλα το νερό το παρέσυρε, δεν κινείται καθόλου και μένει σε όποια θέση το αφήσαμε, έτσι όπως το παρέσυρε το νερό. Του βάλαμε αεραντλία, επειδή το βλέπαμε αρκετές μέρες πριν ότι κολυμπούσε ψηλά και στις γωνίες. Έπειτα, μετά την προσθήκη της αεραντλίας "κολυμπάει", ακίνητο μένει, χαμηλά. Μπορεί βέβαια να το παρασύρει και το ρεύμα που κάνει η αεραντλία, έχει βαλβίδα αντεπιστροφής. Όμως, δεν τρώει ούτε το φαγητό που του βάζουμε. Θέλω σας παρακαλώ άμεση βοήθεια για το τι να κάνω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Έγινε επεξεργασία - DimKar
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς φίλε κάτι συμβαίνει . Πόσα λίτρα έχεις και τι μετρήσεις ;

Του βάλαμε αεραντλία, επειδή το βλέπαμε αρκετές μέρες πριν ότι κολυμπούσε ψηλά και στις γωνίες.

Μήπως αυτή η κίνηση είναι ένδειξη υψηλών τιμών αμμωνίας στο νερό σου ;

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Οκτώ λίτρα, αλλά μην μου πεις σε παρακαλώ να αλλάξω ενυδρείο, θέλω άμεση λύση, τώρα για μετρήσεις δεν ξέρω, μόλις του άλλαξα το νερό, οπότε για αμμωνία δεν νομίζω να υπάρχει.

Έγινε επεξεργασία - DimKar
Link to comment
Share on other sites

Οκτώ λίτρα, αλλά μην μου πεις να αλλάξω ενυδρείο, θέλω άμεση λύση, τώρα για μετρήσεις δεν ξέρω, μόλις του άλλαξα το νερό, οπότε για αμμωνία δεν νομίζω να υπάρχει.

Βιολογικό φίλτρο υπάρχει ; Μετρήσεις γίνονται ; Πως έγινε το στρώσιμο ; Πόσο καιρό είναι μέσα το ψάρι ;

Αμμωνία δεν υπάρχει επειδή άλλαξες νερό ; Ξέρεις αν υπήρχε ;

;)

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα , οχτώ λίτρα λοιπόν σε comet και χωρίς μετρήσεις ; Είσαι λάθος φίλε μου . Ρίξε μια ματιά στο προφίλ ψαριών κρύου νερού και θα βρείς πιστεύω τα λάθη σου :)

Ενημερωτικά σε οχτώ λίτρα δεν μπαίνει τίποτα , πόσο μάλλον χρυσόψαρο .

Link to comment
Share on other sites

Είναι εκεί εδώ και πέντε περίπου μήνες, όμως τώρα βλέπω να μην είναι καλά, τόσο καιρό ήταν μια χαρά. Επιπλέον, επειδή το ενυδρείο είναι μικρό η αλλαγή νερού είναι ολική, το αδειάζω, το ξεπλένω πολύ καλά, και ξαναβάζω καθαρό νερό με αντιχλώριο, οπότε μετά απ' αυτό για αμμωνία δεν το συζητώ ότι υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν υπάρχει καν φίλτρο πόσο μάλλον βιολογία . Αλλά θα μου πεις τι φίλτρο να μπεί σε οχτώ λίτρα ! ! !

Πολλά και σοβαρά τα λάθη σου φίλε μου .

Εγώ θα έλεγα να το δώσεις κάπου και να φτιάξεις ενα σωστό ενυδρείο για χρυσόψαρα :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι εκεί εδώ και πέντε περίπου μήνες, όμως τώρα βλέπω να μην είναι καλά, τόσο καιρό ήταν μια χαρά. Επιπλέον, επειδή το ενυδρείο είναι μικρό η αλλαγή νερού είναι ολική, το αδειάζω, το ξεπλένω πολύ καλά, και ξαναβάζω καθαρό νερό με αντιχλώριο, οπότε μετά απ' αυτό για αμμωνία δεν το συζητώ ότι υπάρχει.

Το ψάρι στις αλλαγές το μεταφέρεις ;

Για φίλτρο δεν μας είπες όμως. Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού ;

Μια μικρή ποσότητα τροφής σε 5 λίτρα νερό ανεβάζει την αμμωνία στα 1 ppm.

Μην το πάρεις στραβά, αλλά το ψάρι έχει καεί τόσο καιρό με αποτέλεσμα να μην αντέξει ...

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία δεν υπάρχει....όπως και οτιδήποτε άλλο. Εγω ρίχνω την ευθύνη στα 8 λίτρα και στις ολικές αλλαγές νερου και το πολυ καλο ξέπλυμα της γυάλας. Αφού άντεξε και πέντε μήνες χαρούμενος να είσαι φίλε μου. Μετέφερέ το σε μεγαλύτερο ενυδρειο, αν ειναι δυνατό να φιλοξενηθεί σε κάποιου γνωστού σου, με φίλτρανση και όλα τα σχετικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, το βασικότερο, μήπως έχει ασθένεια νηκτικής κύστης; Δεν κολυμπάει ανάποδα, όμως παραμένει στον πάτο του ενυδρείου μόνο αναπνέοντας.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, το βασικότερο, μήπως έχει ασθένεια νηκτικής κύστης; Δεν κολυμπάει ανάποδα, όμως παραμένει στον πάτο του ενυδρείου μόνο αναπνέοντας.

Όχι φίλε μου , δυστυχώς το ψάρι έχει "καεί" όπως σου είπα πιο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι στις αλλαγές το μεταφέρεις ; Ναι



Για φίλτρο δεν μας είπες όμως. Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού ; Δεν έχει φίλτρο και κάνω περίπου κάθε βδομάδα, αλλά τώρα επειδή δεν το βλέπω καλά κάθε 3 μέρες.


Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία δεν υπάρχει....όπως και οτιδήποτε άλλο. Εγω ρίχνω την ευθύνη στα 8 λίτρα και στις ολικές αλλαγές νερου και το πολυ καλο ξέπλυμα της γυάλας. Αφού άντεξε και πέντε μήνες χαρούμενος να είσαι φίλε μου. Μετέφερέ το σε μεγαλύτερο ενυδρειο, αν ειναι δυνατό να φιλοξενηθεί σε κάποιου γνωστού σου, με φίλτρανση και όλα τα σχετικά.

Χωρίς να θέλω να είμαι απαισιόδοξος, νομίζω ότι είναι αργά.

@DimKar: Εγώ προσωπικά, δεν μπορώ να σου προτείνω μια άμεση βοήθεια όπως ζητάς. Ότι και να κάνεις στο 8λιτρο ενυδρείο (8 λίτρα μικτά), δεν θα είναι λύση.

//edit Από την αμμωνία κάηκε.

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά λοιπόν η λανθασμένη αντίληψη για τα χρυσόψαρα . Όπως όλα τα ψάρια dimkar για να ζούν σε ένα ενυδρείο σωστά , έτσι και αυτό απαιτεί κάποια πράγματα τα οποία εσύ δεν προσφέρεις

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να παρεξηγηθείς dpap είναι η εμπειρία σου αρκετή; Θέλω να ξέρω για να είμαι σε σίγουρα χέρια.

Έγινε επεξεργασία - DimKar
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έστω ότι του αγοράζω αύριο ένα ενυδρείο (γράψτε λίτρα αν είναι εύκολο) το σώζω;

Και αύριο να αγοράσεις όπως λες , χρειάζεται ένα διάστημα να στρώσει το ενυδρείο προτού μπεί μέσα ψάρι .

Δώστο σε κάποιον άλλο ή σε ένα petshop μέχρι τότε .

Αν είναι κομήτης όπως είπες τότε θές ενυδρείο με 1,20 μήκος το λιγότερο .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου γνωρίζεις τι δουλεια κάνει ενα φιλτρο; Ποσά λίτρα θέλει ενα χρυσόψαρο; Τι ειναι οι μετρήσεις του νερου και ποια τα φυσιολογικά επίπεδα; Πόσο νερο αλλάζουμε και κάθε ποτε; Τι ειναι η βιολογία και ποτε χάνεται απο το ενυδρειο μας; Ποιες οι συνέπειες της απώλειας της βιολογίας; Τι ειναι η αμμωνία και γιατι ειναι "κακή" για τα ψάρια μας; Έχεις το ψάρι 5 μήνες και δεν έχεις διαβάσει όλα τα παραπάνω; Το ψάρι σου οταν λέμε ότι έχει καεί, εννοούμε οι η αμμωνία στην κυριολεξία έχει κάψει το ψάρι, το έχει δηλητηριάσει. Όπως λέει και ο dpap, μάλλον ειναι αργά να κάνεις οτιδήποτε, δυστυχώς. Αν θέλεις να συνεχίσεις το χόμπι, μη ταλαιπωρείς τα ψάρια, διάβασε και καντο σωστά.

Φιλικά, Πάνος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να παρεξηγηθείς dpap είναι η εμπειρία σου αρκετή; Θέλω να ξέρω για να είμαι σε σίγουρα χέρια.

Είναι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και εγς ετσι τιν παταγα..

μιν αλλαζεισ ολο το νερο και κανονικα αυτα θελουν γιρς στα 60 λιτρα το καθενα..

η αληθεια ειναι οτι εμενα σε 15 λιτρα το βλεπς μια χαρα με μια ανακι=υκλοφορια και μια αεραντλια..ομωσ με την νυστικη κυστη εχει ενα θεμα..

θα βαλω μια διευθυνση με τησ αρρωστιεσ για τα χρυσοψαρα

Έγινε επεξεργασία - spyros 27
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έστω ότι του αγοράζω αύριο ένα ενυδρείο (γράψτε λίτρα αν είναι εύκολο) το σώζω;

Πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να το σώσεις. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να προσπαθήσεις. Κι εγώ έχασα ένα από τα πρώτα μου χρυσόψαρα από αμμωνία, γιατί τον πρώτο μήνα ήταν σε γυάλα χωρίς βιολογία και λογικά πήγε από αμμωνία. Το κάψιμο από αμμωνία αφήνει μόνιμα βλάβες, ακόμα και αν τελικά ζήσει το ψαράκι. Έχεις παρατηρήσει κάποιο κόκκινο ή μαύρο σημάδι στο σώμα του εκεί που δεν είχε πριν ή να έχουν κοκκινίσει τα βράγχια του; Αυτά είναι δείγματα βλάβης από αμμωνία και τα είχε το δικό μου χρυσόψαρο. Επίσης το θολό νερό συχνά είναι δείγμα αμμωνίας στο νερό. Εμένα το δικό μου καθόταν για λίγες μέρες στον πάτο ακίνητο και όταν άρχισε να κάθεται ψηλά και να το παρασέρνει το νερό, του είχαν απομείνει μόνο λίγες ώρες ζωής. Τώρα τι κάνει το ψαράκι σου, πώς είναι;

Χωρίς να παρεξηγηθείς dpap είναι η εμπειρία σου αρκετή; Θέλω να ξέρω για να είμαι σε σίγουρα χέρια.

Εδώ στο aquazone είσαι σε καλά χέρια, αρκεί να είσαι κι εσύ διατεθειμένος να μάθεις τι είναι καλύτερο για τα ψάρια και να προσπαθήσεις να τους δώσεις ό,τι καλύτερο μπορείς. Εδώ έχει πολλά έμπειρα άτομα, προσωπικά εμπιστεύομαι τον dpap και όχι μόνο. Ο καθένας μας, λιγότερο ή περισσότερο έμπειρος, μπορεί να σε βοηθήσει. Εγώ είμαι αρχάρια στο χόμπυ, αλλά μου έτυχε να χάσω χρυσόψαρο από αμμωνία, γι'αυτό σου είπα τη γνώμη μου.

Για να ξέρεις σε τι συνθήκες έχεις το νερό σου, χρειάζεσαι οπωσδήποτε τεστ. Μου έχει τύχει να μετρήσω αμμωνία ή νιτρώδη σε νερό που έδειχνε "καθαρό", όταν έστρωνα το ενυδρείο του μονομάχου. Τα υγρά τεστ είναι τα πιο αξιόπιστα, τα στικάκια μου έχει τύχει να δείχνουν ό,τι να'ναι.

Εδώ μπορείς να διαβάσεις για την αμμωνία και την αντιμετώπισή της.

Εδώ μπορείς να διαβάσεις για τον κύκλο του αζώτου και θα δεις πόσο σημαντικό είναι να έχεις βιολογία στο ενυδρείο σου.

Γενικά ψάξε και διάβασε στο φόρουμ, θα βρεις πολλά χρήσιμα, και για ό,τι χρειαστείς, ρώτα μας! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...