Jump to content

Μετά απο ορισμένες αλλαγές στο fish only...


Mitrizakis Nikos

Recommended Posts

Μετά από καιρό απουσίας μου από το forum επιστρέφω με αρκετά νέα σε αυτό το post. Μετά την ζημιά που είχα πάθει περίπου 1 μήνα πριν σκέφτηκα να τα παρατήσω και να ασχοληθώ με το hobby μετά από πολύ καιρό ξανά!!! Όμως το σαράκι που λέγεται ενυδρείο με έτρωγε και ήταν αδύνατο να διανοηθώ τη ζωή μου χωρίς αυτό!!! Παραμένοντας λοιπόν βυθισμένος στις σκέψεις μου και μιλώντας με άτομα από το AZ, ξαναβρήκα τα πόδια μου και αποφάσισα την ανακατασκευή του ενυδρείου μου!!!

Βέβαια λογάριαζα χωρίς τον ξενοδόχο (Μάριος)!!! Σε μια επίσκεψη λοιπόν στην Αθήνα και αφού πήγα και είδα το ενυδρειόσπιτο του Μάριου (Discos), ξεκίνησε η αποπλάνησή μου. Ναι, ναι καλά διαβάσατε η αποπλάνηση μου!!! Ο «δράστης» λοιπόν (Μάριος), με πλησίασε και με εκφράσεις του τύπου:

«κάνε ένα reef και θα με θυμηθείς»,

«θα σε βοηθήσω και εγώ»,

«είναι κρίμα να είσαι τόσο προσεκτικός και να μην κάνεις ένα reefακι»,

«δεν θες τίποτα περισσότερο από λίγο φωτισμό παραπάνω»…

Κατάφερε και με έπεισε!!!

Πήρα λοιπόν την απόφαση να φτιάξω και εγώ το δικό μου REEF!!!!!!!!!!!!!!!

Λόγω λοιπόν της προσωρινής διάλυσης του fish only μου, αποφάσισα να προβώ σε διορθωτικές κινήσεις προκειμένου να διορθώσω ατέλειες και λάθη που είχα κάνει στο τότε στήσιμο καθώς και να προβώ στις αλλαγές που ήταν απαραίτητες για την τροποποίηση του fish only μου σε reef!!!

Επιγραμματικά έγιναν τα παρακάτω:

1. Κατασκευή refugium

2. Αφαίρεση κανίστρων

3. Αλλαγή υποστρώματος

4. Τοποθέτηση 4 κιλών Live rock

5. Τοποθέτηση Temp controller

6. Κατασκευή πίνακα για τα ηλεκτρολογικά του ενυδρείου

7. Τοποθέτηση (με πατέντα) 3 Τ5 στο καπάκι του ενυδρείου

8. Προσθήκη δύο ανεμιστήρων στο καπάκι

9. Αλλαγή της κυκλοφορίας με επανατοποθέτηση των κυκλοφοριτών και προσθήκη δύο νέων κυκλοφοριτών

10. Κατασκευή ξύλινης επένδυσης για την μεταλλική βάση του ενυδρείου

Προτού όμως ξεκινήσω την παρουσίαση θα ήθελα να ευχαριστήσω ορισμένους ανθρώπους χωρίς του οποίους δεν θα είχα καταφέρει τίποτα από αυτά που έχω τώρα στη διάθεσή μου. Ξεκινάω λοιπόν…

Μάριε (Discos), σε ευχαριστώ για όλα. Για τις ατελείωτες ώρες στο τηλέφωνο, για την φιλοξενία στην Αθήνα, για τις γνώσεις που μου έδωσες και για τη φιλία που με έκανες να νιώσω και ας σε ξέρω τόσο λίγο. Σε ευχαριστώ…

Κ. Νίκο (Ψάλτης Νίκος), ευχαριστώ για τις γνώσεις που μου χαρίσατε, την φιλοξενία στην Αθήνα, την απίστευτη διάθεση για βοήθεια σε οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας. Σας ευχαριστώ…

Θανάση (TAN), ευχαριστώ πάνω από όλα για την πολύτιμη βοήθεια σου καθώς και τις ώρες που έχεις διαθέσει για να διαλέξουμε μαζί τα ψαράκια και τον εξοπλισμό μου από το μαγαζί στο οποίο εργάζεσαι. Χωρίς εσένα σίγουρα θα είχα κάνει πολλές λάθος επιλογές! Σε ευχαριστώ…

Μάνο (Manogr), σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σου και τώρα αλλά και στο παρελθόν. Σε ευχαριστώ για την συμπαράσταση σου και την διάθεση σου για βοήθεια… και ας είσαι στη δουλειά!!! Σε ευχαριστώ…

Τάσο (saltasos), ευχαριστώ για τις πολύτιμες απαντήσεις σου και ας μην έχουμε γνωριστεί από κοντά. Η βοήθειά σου πάντα σημαντική… Σε ευχαριστώ

Ακόμη να ευχαριστήσω και όλους τους θαλασσινούς και μη που έχουν απαντήσει έστω και σε ένα post μου…

1.Το refugium που κατασκευάστηκε έχει διαστάσεις 80Χ45Χ40. Σε αυτό τοποθετήθηκε υπόστρωμα 10cm για dsb και στο πλαινό τζάμι κατασκευάστηκε φίλτρο για την τοποθέτηση των διαφόρων υλικών. Ακόμη, τοποθετήθηκαν και δύο Τ5 (λευκές, στα 18000Κ) για φωτισμό. 1,5,9

2. Τα δύο κάνιστρα αφαίρεθηκαν και τα υλικά τοποθετήθηκαν στην κατασκευή στο refugium.

3. Το υπόστρωμα που υπήρχε στο ενυδρείο τοποθετήθηκε στο refugium και τοποθετήθηκε νέο υπόστρωμα στο κυρίως ενυδρείο (αραγωνίτης, νεκρός και ζωντανός)

4. Στο νέο στήσιμο του βράχου προστεθήκαν και 4 κιλά επιπλέον κουραρισμένου βράχου φτάνοντας αισίως τα 20Kg.

5. To temp controller τοποθετήθηκε μέσα στον πίνακα και συνδέθηκε με τους θερμοστάτες για θέρμανση και με δύο ανεμιστήρες για ψύξη. Foto

6. Για την κατασκευή του πίνακα πρέπει να ευχαριστήσω τον πατέρα που έβαλε όλη του την τέχνη και συνέβαλε τα μέγιστα για την κατασκευή. Ο σκοπός της κατασκευής είναι να αποφευχθεί πιθανό βραχυκύκλωμα από τα νερά του ενυδρείου. Θεωρώ πως είναι απαραίτητος ένας τέτοιος πίνακας καθώς η πιθανότητα να τρέξουν νερά από ενυδρείο είναι μεγάλη. 12,14,20

7. Μεγάλη ταλαιπωρία για την κατασκευή αυτή τόσο καλώδιο και τόση πατέντα πρώτη φορά! Λοιπόν, το καπάκι κανονικά στηρίζει 2 Τ8. Μετά από ταλαιπωρία κατάφερα να προσθέσω ακόμα τρεις Τ5. Το σύνολο, 2 Τ8 μία marine white και μια blue actinic και 3 Τ5, 2 marine white και μια blue actinic. 28,30,34,38

8. Για την ψύξη του ενυδρείου κατασκευάστηκε βάση στην οποία τοποθετήθηκαν 2 ανεμιστήρες Η/Υ και συνδέθηκαν στο Temp controller. Foto

9. Ένα λάθος που νομίζω κάνουμε πολλοί θαλασσινοί είναι να κρύβουμε στο βάθος τους κυκλοφορητές προκειμένου να έχουμε μία ωραία εικόνα στο ενυδρείο μας. Αυτό λοιπόν το λάθος έκανα και εγώ τοποθετώντας όλους τους κυκλοφορητές στο πίσω μέρος του ενυδρείου. Έτσι όμως ήταν αδύνατο να δημιουργήσω μία σωστή κυκλική κυκλοφορία. Τώρα λοιπόν οι κυκλοφορητές τοποθετήθηκαν δύο μπροστά και δύο πίσω αντιδιαμετρηκές θέσεις. Με τον τρόπο αυτό έχω αρκετά καλή κυκλοφορία και νομίζω θα είμαι ΟΚ στο reefακι μου.

10. Τέλος, για να δείξει ωραία το όλο σκηνικό έπρεπε να κρυφτούν όλα και να μείνει το κυρίως ενυδρείο. Έτσι, και πάλι με τη βοήθεια του πατέρα κατασκευάστηκε επένδυση της μεταλλικής βάσης του ενυδρείου μου. Foto

Όλη αυτή η διαδικασία κράτησε περίπου μία εβδομάδα, η οποία οφείλω να ομολογήσω ήταν αρκετά κουραστική. Και δια του λόγου του αληθές…33,foto.

Αυτό είναι λοιπόν το νέο μου reef, το οποίο να σημειώσω έχει τώρα 320L μεικτού νερού και ελπίζω να λειτουργήσει ικανοποιητικά για να στεγάσει τους νέους μου κατοίκους. Ψάρια και κοράλλια από την επόμενη εβδομάδα, καλώς εχόντων των πραγμάτων.

post-1703-1172425232.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η συνέχεια της συζήτησης βρίσκεται ΕΔΩ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=9012

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...