Jump to content

Ερωτησεις για φυτα


pantzikis

Recommended Posts

Εχω μια Cabomba furcata η οποια μολις την εβαλα αναπτυχθηκε πολυ γρηγορα αλλα ξαφνικα σταματησε να μεγαλωνει.Παραμενει υγειης και κοκκινη αλλα δεν μεγαλωνει.Εχω πολυ φωτισμο 200V στα 320lt λιπανση και DIY

CO2.Ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει.Επισης εχω παραγγειλει καποια φυτα που δεν ειναι υδροβια αλλα διακοσμητικα.Λετε να εχω προβλημα;Θα μεγαλωσουν κανονικα η θα μεινουν στασιμα;Τα φυτα ειναι τα παρακατω.

Ophiopogon planiscapus cv "Niger", Hemigraphis repanda.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από CO2 και φως χρειάζονται μακροστοιχεία, ιχνοστοιχεία. Μάλλον κάτι λείπει από αυτά και γι αυτό στάματησε η ανάπτυξη της cabomba. Όσο για τα δύο φυτά που αναφέρεις (μη υδρόβια-αμφίβια) αν μπουν στο ενυδρείο θα σαπίσουν γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Το κερατοφυλλο σιγουρα αποροφα μεγαλο μερος της λιπανσης.

Link to comment
Share on other sites

Εάν αποκλείσουμε ότι δεν σου λείπουν ιχνοστοιχεία όπως σου αναφέρει ο Νέον τότε ίσος να οφείλετε σε άλλους παράγοντες.

Το συγκεκριμένο είδος είναι ευαίσθητο της αλλαγές ποιότητας νερού (έστω και μικρές) κα αντιδρά με παύση της ανάπτυξης μέχρι να προσαρμοστεί. μήπως άλλαξες τελευταία της συνθήκες του νερού σου π.χ. αύξηση η μείωση του Ph, ή Kh, ή Gh.

Δεν μεγαλώνει καθόλου ή ελάχιστα και τη μέγεθος έχει τώρα το φυτό σου.

Link to comment
Share on other sites

Εάν αποκλείσουμε ότι δεν σου λείπουν ιχνοστοιχεία όπως σου αναφέρει ο Νέον τότε ίσος να οφείλετε σε άλλους παράγοντες.

Το συγκεκριμένο είδος είναι ευαίσθητο της αλλαγές ποιότητας νερού (έστω και μικρές) κα αντιδρά με παύση της ανάπτυξης μέχρι να προσαρμοστεί. μήπως άλλαξες τελευταία της συνθήκες του νερού σου π.χ. αύξηση η μείωση του Ph, ή Kh, ή Gh.

Δεν μεγαλώνει καθόλου ή ελάχιστα και τη μέγεθος έχει τώρα το φυτό σου.

Στην αρχη μεγαλωνε εντονα.Τωρα σταματησε εντελως.Ειναι περιπου 35cm.H μονη αλλαγη ειναι οτι αυξησα τη μαγια στο DIY CO2 και επεσε το ph απο 7,4 στο 6,9.Σημερα μετρησα νιτρικα 30.Θα κανω αλλαγη νερου.Δεν ξερω αν ειναι απο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο φυτό ανήκει στην κατηγόρια των δύσκολων φυτών τα ΝΟ3 δεν είναι υπερβολικά πολλά, αλλά για το συγκεκριμένο είναι. Παρατηρήθηκέ ότι ορισμένα φυτά μεγαλώνουν πιο αργά σε αυξημένα ΝΟ3. Μπορεί λοιπόν σε συνδυασμό με την αλλαγή του ΡΗ και το αυξημένο ΝΟ3 να σταμάτησε την ανάπτυξη του. Προσπάθησε να ρίξεις το ΝΟ3 στα 10-15. Και μια ερώτηση κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού;

Και γενικά περιέγραψε λίγο της συνθήκες του ενυδρείου σου, (ποιότητα του νερού).

Πάντως εφόσον τα φύλα του είναι κόκκινα και δεν εμφανίζουν κανένα άλλο πρόβλημα τότε κάνε λίγο υπομονή κατέβασε το ΝΟ3 και προσπάθησε να μην έχεις σκαμπανεβάσματα στο ΡΗ δεν κάνει καλό γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο φυτό ανήκει στην κατηγόρια των δύσκολων φυτών τα ΝΟ3 δεν είναι υπερβολικά πολλά, αλλά για το συγκεκριμένο είναι. Παρατηρήθηκέ ότι ορισμένα φυτά μεγαλώνουν πιο αργά σε αυξημένα ΝΟ3. Μπορεί λοιπόν σε συνδυασμό με την αλλαγή του ΡΗ και το αυξημένο ΝΟ3 να σταμάτησε την ανάπτυξη του. Προσπάθησε να ρίξεις το ΝΟ3 στα 10-15. Και μια ερώτηση κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού;

Και γενικά περιέγραψε λίγο της συνθήκες του ενυδρείου σου, (ποιότητα του νερού).

Πάντως εφόσον τα φύλα του είναι κόκκινα και δεν εμφανίζουν κανένα άλλο πρόβλημα τότε κάνε λίγο υπομονή κατέβασε το ΝΟ3 και προσπάθησε να μην έχεις σκαμπανεβάσματα στο ΡΗ δεν κάνει καλό γενικά.

Αλλαγες καθε 20 μερες το 30%.Στο ph εχω μικρα σκαμπανευασματα λογω υψηλης KH=16.Αμωνια-νιτρωδη=0 με αλλαγη NO3 στα 15-20 λογω οτι το νερο της βρυσης εχει 10-15 NO3.

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονικη σε ποια περοχη περιπου μενεις ?

εκτος Θεσσαλονικης και ανατολικα?

το νερο σας ειναι ποσιμο ?

αν ναι τοτε ψαξε το προβλημα καπου αλλου!!

<φυτοφαρμακα λιπασματα ....κτλ

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονικη σε ποια περοχη περιπου μενεις ?

εκτος Θεσσαλονικης και ανατολικα?

το νερο σας ειναι ποσιμο ?

αν ναι τοτε ψαξε το προβλημα καπου αλλου!!

<φυτοφαρμακα λιπασματα ....κτλ

Mενω στα Πευκα(Ρετζικι).Το νερο της περιοχης ειναι απο γεωτρησεις της περιοχης και οχι απο το δυκτυο της ΕΥΔΑΠ.

Link to comment
Share on other sites

Στο ph εχω μικρα σκαμπανευασματα λογω υψηλης KH=16.

Το Ph δεν εχει σκαμπανεβάσματα στο υψηλό ΚΗ αλλα στο χαμηλό κάτω απο 3

Τα Ophiopogon planiscapus (Niger) Hemigraphis repanda κατα πάσα πιθανότητα θα σου χαλάσουν και θα δημιουργήσουν πρόσθετα προβλήματα.

Κερατόφυλλο σε συνδιασμό με cabomba (furcata) απλά το ξεχνάς.

Αφαίρεσε το κερατόφυλλο.

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Αντε γείτονα ρετζικιότη δεν την ψάχνεις σιγά σιγά για καμια osmosis να ηρεμίσει το κεφαλάκι σου και να κάνεις μετά ότι γουστάρεις με τα ΚΗ και τα PH και ότι άλλο θελήσεις :thumbup:

Εγώ παίζω με τα απιονισμένα εφόσον έχω ελάχιστες ποσότητες που αναπληρώνω λόγο λίγων λίτρων να δω πως παίζει η φάση και θα πάω για καμια osmosis, γιατί τα νεράκια μας σε εκείνη την περιοχή και στο Φίλυρο είναι για τα ανάθεμα...

Έγινε επεξεργασία - TaitO
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το νερο στο Ρετζικι ειναι της ΕΥΑΘ,απο την δεξαμενη των Μετεωρων.

Link to comment
Share on other sites

Κερατόφυλλο σε συνδιασμό με cabomba (furcata) απλά το ξεχνάς.

:thumbup: για ποιο λογο????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...