Jump to content

Τι συμβαίνει?


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Θα ήθελα τα φώτα σας γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει :thumbup:

Στο ενυδρείο που βλέπετε στο προφίλ κατοικούν 3 cory panda, 3 cory rabauti, 3 cory trilineatus, 10 cardinal tetra.

Οι μετρήσεις είναι:

PH: 7,8 - 8,0

NH3/NH4: 0

NO2: 0

NO3: 0

GH: 9

KH: 7

Συμβαίνει το εξής: Ενα από τα trilineatus ανεβαίνει στην επιφάνεια, κάνει ένα "τρελλό" χορό με το κεφάλι έξω από το νερό και στην συνέχεια πέφτει προς τα κάτω, κάποιες φορές εντελώς ανάσκελα, σαν να μην έχει καθόλου δυνάμεις... Φτάνει στον πυθμένα, πολλές φορές βαριανασαίνοντας και στην συνέχεια "ισιώνει" και συμπεριφέρεται φυσιολογικά. Οταν είδα αυτό το πράγμα την πρώτη φορά περίμενα να πάω την επόμενη μέρα και να μαζέψω το νεκρό ψαράκι... Ομως, αυτή η συμπεριφορά συνεχίζει για μέρες τώρα και ευτυχώς το ψαράκι είναι ζωντανό!

Στην αρχή υπέθεσα πως ήταν κάποια δηλητηρίαση από CO2, γιατί δοκίμασα τις ταμπλέτες της SERA με την συσκευή διάχυσης (στην ουσία δοκίμασα μία μόνη ταμπλέτα και το σταμάτησα μόλις είδα αυτό το πράγμα).

Για καλό και για κακό έβαλα και ένα δεύτερο εσωτερικό φίλτρο EHEIM aquaball 2010 με ventouri για καλύτερη οξυγόνωση...

Τώρα έχω την ίδια συμπεριφορά από ένα δεύτερο trilineatus, όχι με την ίδια ένταση όμως...

Ολα τα υπόλοιπα συμπεριφέρονται απόλυτα φυσιολογικά... Θα περίμενα για παράδειγμα να παρουσίασουν πρόβλημα τα δύο από τα τρία παντάκια που είναι πολύ μικρούλια (~ 1,5 cm) και από ότι έχω διαβάσει, και από ότι μου έχουν πει είναι πολύ πιο ευαίσθητα από άλλα είδη...

Η εξωτερική εμφάνιση των ψαριών δεν παρουσιάζει κάτι παράξενο. Ο πρώτος που ανέφερα έχει την ουρά του κάπως φθαρμένη, έκανα θεραπεία με Melafix για 7 μέρες... Αλλα δεν νομίζω να έχει καμία σχέση

Εχετε κάποια ιδέα? :)

Γιατί μόνο τα trilineatus?

PS1: Τα συγκεκριμμένα τα έχω από τις 20/1.

PS2: Χρησιμοποιώ και Flourish Excel και ΔΕΝ υπερδοσολογώ!

PS3: Το ξέρω, το PH είναι υψηλό για τα συγκεκριμμένα είδη, έχω ξεκινήσει να κάνω εβδομαδιαίες αλλαγές προσθέτοντας σιγά σιγά απιονισμένο νερό και βλέπουμε... Ισως στην συνέχεια βάλω και τύρφη στο aquaball...

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να προσθέσω...

Θερμοκρασία 25,5 βαθμοί

Link to comment
Share on other sites

- NO3 και 0 εμενα κατι δε μου καθετε..

Με τι τεστ?

Μηπως οι μετρησεις σου δεν ειναι σωστες?

Link to comment
Share on other sites

To PH ειναι λιγακι υψηλο .Γυρω στο 7 θα ηταν καλυτερα τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

- NO3 και 0 εμενα κατι δε μου καθετε..

Με τι τεστ?

Μηπως οι μετρησεις σου δεν ειναι σωστες?

Για να πω την αλήθεια, ούτε εμένα :thumbup: Συνήθως η τιμή των ΝΟ3 είναι μεταξύ 5 και 10...

Πάντως σήμερα το πρωί ήταν όλοι απαρτία στο μπρος τζάμι του ενυδρείου και πέσαν με τα μούτρα στο φαγητό!

Link to comment
Share on other sites

- NO3 και 0 εμενα κατι δε μου καθετε..

Με τι τεστ?

Μηπως οι μετρησεις σου δεν ειναι σωστες?

Υγρά τεστ της API.

Link to comment
Share on other sites

Με το μελαφιξ δεν είδες κάποια βελτίωση έστω και μικρή;

Βάλε και ΕΚΤΟΖΟΝ μαζί .

Link to comment
Share on other sites

Με το μελαφιξ δεν είδες κάποια βελτίωση έστω και μικρή;

Βάλε και ΕΚΤΟΖΟΝ μαζί .

Οχι, καμία βελτίωση... Αυτή την στιγμή κάνω και θεραπεία για ick που παρουσιάστηκε στα τέσσερα τελευταία cardinal που πήρα :thumbup: Φάρμακο SUPER ICK CURE της API στην μισή δόση (λόγω corydoras), θερμοκρασία στους 28 βαθμούς... Δεν θέλω προς το παρόν να βάλω και άλλα φάρμακα :) Ελπίζω και εύχομαι να πάνε όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Που είδες ή ποιος σου είπε ότι το συγκεκριμένο φάρμακο πρέπει να μπαίνει στη μισή δόση όταν υπάρχουν corydoras στο ενυδρείο? Αυτό είναι λάθος.

Ετσι κινδυνεύεις να μην εξοντωθεί πλήρως το παράσιτο και να αναγκαστείς να ξανακάνεις θεραπεία. Και όχι μόνον αυτό, αλλά να βγουν οι νέες γενιές πιο δυνατές και ανθεκτικές στο φάρμακο, με αποτέλεσμα να μην αντιμετωπίζονται ούτε με την κανονική δόση μετά.

Το αλάτι πειράζει τα corydoras, όχι το SUPER ICK CURE της API.

Link to comment
Share on other sites

Που είδες ή ποιος σου είπε ότι το συγκεκριμένο φάρμακο πρέπει να μπαίνει στη μισή δόση όταν υπάρχουν corydoras στο ενυδρείο? Αυτό είναι λάθος.

Ετσι κινδυνεύεις να μην εξοντωθεί πλήρως το παράσιτο και να αναγκαστείς να ξανακάνεις θεραπεία. Και όχι μόνον αυτό, αλλά να βγουν οι νέες γενιές πιο δυνατές και ανθεκτικές στο φάρμακο, με αποτέλεσμα να μην αντιμετωπίζονται ούτε με την κανονική δόση μετά.

Το αλάτι πειράζει τα corydoras, όχι το SUPER ICK CURE της API.

Και όμως filoxene... το γράφουν οι ίδιες οι οδηγίες στο blister με τις κάψουλες αλλά και στο site της API:

"Some scaleless fish are sensitive to malachite green. Use ½ dose when scaleless fish are present in the aquarium."

Αυτό φοβήθηκα και έβαλα την μισή δόση... Εκτός κι αν κάνω λάθος ως προς τον ορισμό "scaleless". :)

Διάβασα επίσης όλα τα post που υπάρχουν στο forum σχετικά με το ick και παρατήρησα πως κάποιοι συνχομπίστες θεωρούν πως με την μόνη αύξηση της θερμοκρασίας στους 28 βαθμούς μπορεί να λυθεί το πρόβλημα :thumbup:

Προλαβαίνω πάντως να βάλω "κανονική" την δεύτερη δόση (αύριο).

Και μία ερώτηση μιας και σε πέτυχα: η θερμοκρασία στους 28 για μερικές μέρες δεν πρέπει να επηρεάζει τους καρδινάλιους... τα corydoras όμως? Πόσο τα στρεσάρει αυτή η διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Από την μέχρι σήμερα προσωπική μου εμπειρία από τη χρήση κάμποσες φορές του συγκεκριμένου φαρμάκου σε ενυδρεία και με corydoras aeneus, δεν έχω παρατηρήσει να τα ενοχλεί ή να τα έχει πειράξει. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει κάτι τέτοιο, δεν έχω δει να το έχει αναφέρει κανένας ποτέ σε συζητήσεις, ούτε το έχω ξαναδεί να αναφέρεται οπουδήποτε. Ομολογώ ότι δεν ξέρω σε ποια ψάρια συγκεκριμένα αναφέρεται η εταιρεία και ούτε τι πιθανώς μπορεί να προκαλέσει αυτό το φάρμακο σε τέτοια ψάρια. Εάν κάποιος άλλος γνωρίζει κάτι σχετικά ας το καταθέσει.

Η "εναλλακτική" θεραπεία ΜΟΝΟ με άνοδο της θερμοκρασίας δεν με βρίσκει υποστηρικτή της, γιατί στηρίζεται εξ ολοκλήρου στην πιθανή καλή ανοσιοποιητική δυνατότητα και μόνο των ψαριών, με αποτέλεσμα εάν δεν ισχύει αυτό να μην έχει κανένα αποτέλεσμα στο παράσιτο και να χάνεται πολύτιμος χρόνος σε βάρος της υγείας τους (συνηθέστερο φαινόμενο) για μια προσβολή που θεωρείται γενικά εύκολα αντιμετωπίσιμη με άλλους τρόπους, πιο σίγουρους. Εάν χρησιμοποιηθεί ΚΑΙ ενυδρειακό αλάτι σε ανάλογο ποσοστό, αλλάζει το πράγμα και μπορώ να σου πω ότι για μένα ίσως να είναι και η καλύτερη μέθοδος αντιμετώπισης του ick (γιατί γλυτώνεις από τη χρήση χημικών ουσιών), με την προϋπόθεση ότι είναι συμβατή με τα ψάρια που διατηρούνται στο ενυδρείο, κάτι που δεν ισχύει όμως για τα corys. Γι΄αυτό το λόγο στα δικά μου corys παλιότερα, έχω επιλέξει να χρησιμοποιήσω το συγκεκριμένο φάρμακο και με θετικά πάντα αποτελέσματα.

Ετσι, γλυτώνεις και από την αναγκαιότητα να ανεβάσεις τη θερμοκρασία στο ενυδρείο τους, πράγμα που σαφώς και δεν προτιμούν τα corydoras.

Πάντως για τις λίγες ημέρες μιας τέτοιας θεραπείας (με άνοδο της θερμοκρασίας εννοώ) δεν νομίζω να έχουν γενικότερο πρόβλημα (με την άνοδο αυτή), όμως θα πρέπει παράλληλα να ανεβάσεις σημαντικά και τον αερισμό του νερού με χρήση αεραντλίας ή άλλο τρόπο.

Εάν υπάρχει και άλλη άποψη, ευχαρίστως να την ακούσουμε και γιατί όχι, να μάθουμε από αυτήν. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

OK, ευχαριστώ :thumbup:

Προχωρώ με την "κανονική" δόση. Ο αερισμός είναι εξασφαλισμένος με το venturi του aquaball.

Νεότερα προσεχώς, ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...