Jump to content

250 Litra Malawi


marinos

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου Αφρική Λίμνες


Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):120 x 40 x 65
Συνολικά Λίτρα:312 (250 καθαρά)
Sump (λίτρα):-

Οργανισμοί

Φυτά: Vallisneria Gigantea & Anubias

Ψάρια

:3 Labidochromis Caeruleus (1 αρσενικό + 2 θηλυκά)

3 Labidochromis sp. "Hongi" (1 αρσενικό + 2 θηλυκά)

5 Cyrtocara moorii (είναι πολύ μικρά ακόμα αλλά μάλλον όλα αρσενικά)
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο μαύρο χαρτόνι.:
Πέτρες:80 κιλά ασβεστολιθικές από θάλασσα.
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα
Βυθός::30 κιλά χαλαζιακή άμμο

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):2 τ8 από 30w
Διάρκεια φωτισμού: 6 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: 2 εσωτερικά φίλτρα 2 x 1000 λ/ω γεμάτα με βιολογικό siporax
Θέρμανση/ Ψύξη: 300w Eheim
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: omega one cichlid pelle
t, tetra pro energy,


Παράμετροι

pH: 8.
Γενική σκληρότητα (GH): 13
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 15
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26 C περίπου.

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: Αλλαγές νερού: 30% ανα βδομαδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: καθαρισμός φίλτρων μια φορά στους δύο μήνες (το ένα κάθε φορά)

Φωτογραφίες:

post-15837-0-36036800-1385237969_thumb.jpg

post-15837-0-79300500-1385238010_thumb.jpg

post-15837-0-81594500-1385238066_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το έκανες φίλος. Είμαι κι εγω στη φαση τώρα που ετοιμάζονται για το πρωτο μου αφρικάνικο. Ο φωτισμός σου ειναι χαμηλός στις φωτογραφίες φαίνεται έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Ναι ο φωτισμός στις φωτογραφίες δεν ειναι ο κανονικός (είχα βγάλει τη μία λάμπα)

Link to comment
Share on other sites

Ωπα τι εγινε; Κι εσυ τεκνον βρουτε; Που πηγαν τα σκαλαρια;

Πανεμορφο ειναι παντως! Εχει μια αισθηση γαληνης! Βεβαια μεχρι να αρχισει το ξυλο! Να το χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην αφρικη φιλε μου :)

Εχεις κανει μερικα λαθακια,και ενα θελεις να εχεις μια σωστη συνθεση,πρεπει να αλλαξεις καποια πραγματα.

1) τα χονγκι με τα λαμπιτο,θα υβριδησουν σχεδον στα σιγουρα,οποτε πρεπει να βγαλαεις το ενα ειδος.

2)Τα δελφινακια(απο τα πιο αγαπημενα μου ψαρακια)ειναι τα πιο ησυχα,αλλα ανοικον στην οικογενεια χαπς,και ειναι σαρκοφαγα,αλλα και κολυμπανε στα πανω νερα,και μεγαλωνουν αρκετα,αν και τα λιτρα σου,ειναι οριακα καλα γιαυτα τα ψαρια,αν τα ειχες μονα τους.Και δεν μπορεις απο τωρα να τα ξεχωρισεις,γιατι αν και ησυχα ψαρια με αλλους,μεταξυ τους ειναι διαβολακια.Μια πρωτη ενδειξη ειναι τα αρσενικα,οταν τσατιζονται,το πρωκτικο πτερυγειο τους μαυριζει ελαφρος.

3) το στησιμο σου ειναι μη λειτουργικο για τα πετροψαρα που εχεις,γιατι ειναι πολυ κατω.

Οποτε σου προτεινω να δωσεις τα χονγκι,να ανεβασεις μια στιβα απο πετρες στην μια πλευρα,και να κρατησεις οριακα τα δελφινια με τα λαμπιτο μονο.Και μετα απο 3 χρονια,ναμαστε καλα,βλεπουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Ωπα τι εγινε; Κι εσυ τεκνον βρουτε; Που πηγαν τα σκαλαρια;

Πανεμορφο ειναι παντως! Εχει μια αισθηση γαληνης! Βεβαια μεχρι να αρχισει το ξυλο! Να το χαιρεσαι!

Σε ευχαριστώ πολύ. Τα σκαλάρια φύγανε για να ζήσουν σε καλύτερες συνθήκες . Προσωπικά εγώ πάντα Αφρικανός ήμουν . Τα ψαράκια αυτά είναι από γέννες που είχα και τις είχα δώσει σε φίλους χομπιστες.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην αφρικη φιλε μου :)

Εχεις κανει μερικα λαθακια,και ενα θελεις να εχεις μια σωστη συνθεση,πρεπει να αλλαξεις καποια πραγματα.

1) τα χονγκι με τα λαμπιτο,θα υβριδησουν σχεδον στα σιγουρα,οποτε πρεπει να βγαλαεις το ενα ειδος.

2)Τα δελφινακια(απο τα πιο αγαπημενα μου ψαρακια)ειναι τα πιο ησυχα,αλλα ανοικον στην οικογενεια χαπς,και ειναι σαρκοφαγα,αλλα και κολυμπανε στα πανω νερα,και μεγαλωνουν αρκετα,αν και τα λιτρα σου,ειναι οριακα καλα γιαυτα τα ψαρια,αν τα ειχες μονα τους.Και δεν μπορεις απο τωρα να τα ξεχωρισεις,γιατι αν και ησυχα ψαρια με αλλους,μεταξυ τους ειναι διαβολακια.Μια πρωτη ενδειξη ειναι τα αρσενικα,οταν τσατιζονται,το πρωκτικο πτερυγειο τους μαυριζει ελαφρος.

3) το στησιμο σου ειναι μη λειτουργικο για τα πετροψαρα που εχεις,γιατι ειναι πολυ κατω.

Οποτε σου προτεινω να δωσεις τα χονγκι,να ανεβασεις μια στιβα απο πετρες στην μια πλευρα,και να κρατησεις οριακα τα δελφινια με τα λαμπιτο μονο.Και μετα απο 3 χρονια,ναμαστε καλα,βλεπουμε :)

Φιλέ κιχλιδατε σε ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σου.

Και εγώ αν έβλεπα αυτή την παρουσίαση από κάποιον άλλο ακριβώς τα ιδία θα του έγραφα. Αλλά η πράξη πολλές φόρες μας διαψεύδει γιατί, 1ον τα 2 χαρέμια Labidochromis ζουν μαζί εδώ και 1 ½ χρόνο (παλιότερα σε ένα ενυδρείο 1 μέτρου) και έχουν αρκετές γέννες χωρίς κανένα (παράξενο σίγουρα) ίχνος υβριδισμού. 2ον Το στήσιμο παλιότερα ήταν δυο ψηλές ντάνες δεξιά και αριστερά του ενυδρείου . Παρατήρησα λοιπόν ότι στο κυνηγητό τα θηλυκά ανέβαιναν για να κρυφτούν στα φίλτρα. Τυχαία από το ξεστησιμο η πέτρες μου έκατσαν έτσι και παρατήρησα ότι τα ψαράκια ήταν ποιο ευτυχισμένα (κατά το κυνηγητό κρυβόταν στις κάτω σπηλιές) οπότε και τα άφησα έτσι.

Όσον αφόρα τα δελφινάκια αυτά είναι τα εγγόνια από ένα χαρέμι που είχα πριν 2 ½ χρονιά. Το ενυδρείο μου σίγουρα δεν κάνει για αυτά τα ψαράκια γιατί σε πλήρη μέγεθος φτάνουν περίπου τους 24 πόντους. Έτσι θα τα κρατήσω όσο θα μπορούν να ζήσουν άνετα σε αυτό και αργότερα τους έχω εξασφαλισμένο σπίτι 750 λίτρων μαζί με τους γονείς τους.

Τέλος θέλω να επαναλάβω ότι η παρατηρήσεις σου είναι σωστές και οι φίλοι χομπιστες θα πρέπει να λαμβάνουν υπ΄οψιν τον κανόνα και όχι τις εξαιρέσεις του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη σε βλεπω διαβασμενο δεν θα επιμενω στις αλλαγες που σου προτεινα,γιατι σε θεωρω ικανο,απο τα λεγομενα σου,να προλαβεις τα πιθανα προβληματα ,πριν σου παρουσιαστουν :)

Μια πληροφορια,και εγω πριν 4 χρονια οταν πηρα τα δελφινια,ελεγαν οτι μεγαλωνει πολυ.Ειναι λαθος,τουλλαχιστον οσο ισχυει για τα δικα μου.Δεν ξεπερνουν τα 20 εκατοστα,και τα εχω σε μηκος 1,80.

Και μια συμβουλη,τουλαχιστον μπροστα στην οθωνη,κανε μια πλατεια σε μηκος,γιατι κατα καιρους νιωθουν την αναγκη,να ξυνονται στην αμμο. :)

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφόρα την πλατειά υπάρχει στο πίσω μέρος εκεί που είναι οι Vallisneria Gigantea .

Συμφωνω και εγω ότι το μεγεθος τους δεν ξεπερνα τους εικοσι ποντους (μονο μια φορά εχω δει ένα αρσενικο περιπου εικοσι πεντε ποντους και με τρομερο κουτελο).

Αυτή τη φορά ίσως κρατήσω μόνα τους τα δελφίνια αν μου βγουν 2 με 3 θηλυκά αλλά φοβάμαι μήπως τα καταδικάσω σε νανισμό.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο ενυδρείο ! Όποτε μπορέσεις βάλε μας λίγο πιο καθαρές φωτογραφίες να θαυμάσουμε τα ψαράκια ! :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα, αν το "μάτι" μας εκπαιδευτεί αρκετα και αποκτήσουμε την κατάλληλη εμπειρία, τότε μπορούμε να κρίνουμε τι ταιριάζει στο δικό μας ενυδρείο.

Οι δοκιμές καλό είναι να γίνονται αρκεί να μην βασανίζονται τα ψαράκια μας.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά, χωρίς υβριδισμούς και τα σχετικά.

Να το χαίρεσαι φίλε μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...