Jump to content

Καλησπερα Απο Χανια


herbi

Recommended Posts

καλησπερα σε ολλα τα κοπελια....

τωρα και καιρο οπου δυστυχος ειχα μια απολια με την αρουαναμου και ειχα παρατησει το ενιδριο μιας που μπεικα στο δικομου καινουριο σπιτη ειπα να το αρχησω απο την αρχη..

το ενιδριο ειναι 500 λιτρα και σκευτομαι να του βαλω κηχληδες,,

σκευτομουνα για φροντοζες και τυποτα αλλο αλλα η πορια θα διξει..

την γνομη τις γυνεκας βαιβαια το νατ το γεμησω γκπη τις το ξεκοψα..

σε μπακγραουν θα βαλω αυτο

http://www.ebay.com/itm/Aquarium-Reptile-Vivarium-3D-Natural-Look-Realistic-Polystyren-e-Background-/400515391844?pt=UK_Pet_Supplies_Reptiles_Spiders_Insects&var=&hash=item5d4093e164

το fb 11

ματα θα ο στροσω με λευκη αμο και εχω φαει τα κοματιαμου να βρω πως θα βαλω πετρες οπου θα μαζευτουν απο τη θαλασσα..

καθε προταση δεκτη και καθολη τη διαρκια τις εξελιξης θα ζηταω και πληροφοριες.. :bigemo_harabe_net-66:

Έγινε επεξεργασία - herbi
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!

Link to comment
Share on other sites

Γειά, διαστάσεις του ενυδρείου ;;;

1,5x60x60

εχει γηνει παλιοτερα παρουσιαση εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=33486

Έγινε επεξεργασία - herbi
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου στην μαύρη ήπειρο. :bigemo_harabe_net-85::bigemo_harabe_net-85:

Για την ψαροσύνθεση μπορούμε να συζητάμε για μέρες αφού οι διαστάσεις σου είναι πολύ καλές για Αφρική. :)

Πιστεύω οτι μπορείς να φιλοξενήσεις φροντόζες, αλλά το εύρος επιλογών σου είναι τεράστιο.

Εγώ για παράδειγμα θα ήθελα σε αυτά τα λίτρα να δω πάλι species ενυδρείο αλλά με μια ομάδα από C. Moorii που θα είναι πολύ πιο άνετα από τις φροντόζες και φυσικά σε μεγαλύτερο αριθμό ατόμων.

Πάντως αν δεν θες species ενυδρείο μπορείς να κάνεις τρελές ψαροσυνθέσεις. ;)

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο μενα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολλα τα κοπελια....

τωρα και καιρο οπου δυστυχος ειχα μια απολια με την αρουαναμου και ειχα παρατησει το ενιδριο μιας που μπεικα στο δικομου καινουριο σπιτη ειπα να το αρχησω απο την αρχη..

το ενιδριο ειναι 500 λιτρα και σκευτομαι να του βαλω κηχληδες,,

σκευτομουνα για φροντοζες και τυποτα αλλο αλλα η πορια θα διξει..

την γνομη τις γυνεκας βαιβαια το νατ το γεμησω γκπη τις το ξεκοψα..

σε μπακγραουν θα βαλω αυτο

http://www.ebay.com/itm/Aquarium-Reptile-Vivarium-3D-Natural-Look-Realistic-Polystyren-e-Background-/400515391844?pt=UK_Pet_Supplies_Reptiles_Spiders_Insects&var=&hash=item5d4093e164

το fb 11

ματα θα ο στροσω με λευκη αμο και εχω φαει τα κοματιαμου να βρω πως θα βαλω πετρες οπου θα μαζευτουν απο τη θαλασσα..

καθε προταση δεκτη και καθολη τη διαρκια τις εξελιξης θα ζηταω και πληροφοριες.. :bigemo_harabe_net-66:

Ποσωπικά δεν πιστεύω οτι σε τέτοιες διαστάσεις μπορουν να φιολοξενηθούν φροντόζες ,που είναι κοπαδόψαρα , μακροχρόνια. Απο κει και πέρα μπορείς να πας είτε σε malawi mbuba είτε σε Ταγκανίκα με διάφορες προτάσεις ,θα τα δούμε στην συνέχεια.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα σε ολλα τα κοπελια..

μολης μου ειρθε η πλατη και τοποθετηθηκαι σχολαστηκα με συλικονη..

το ερωτημαμου ειναι ποσες μερες πρεπει να την αφησω να στεγνωσει τελειος;

μετα θελει ξεπλημα η βαζω απευθειας νερο;

ορηστε και καποιες βιαστηκες φοτο απο το κηνητο..

αργοτερα θα ερθουν και καλητερες..

DSC_0256_zps5467d240.jpg

DSC_0259_zpsda51c4e1.jpg

DSC_0258_zpseb631268.jpg

DSC_0257_zpsa2ec38c7.jpg

τωρα οπως ειπαται και εσεις για φροντοζες θα πεσει λιγο μικρο και ειμαι ακομα στο ψαξιμο για την ψαροσυνθεση..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στα κοπελια..

μετα απο σκεψη και ατελειοτες ωρες παρακολουθησης αποφασηστηκαι οτη το ενηδριο θα φητεφτει..

οποτε παρακαλο τους διαχηρητες εαν θελουν να μετακηνησουν το τοπινγκ στην σωστη ενοτητα,,

ευχαριστω εκτων προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχία φίλε στο φύτεμα σου ,είναι προφανές οτι εδώ δεν έχεις καμμία θέση ,νάσαι καλά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα στα παιδια μετα απο πολη παραολουθηση σε καποια στημενα ενιδρια ειρθε η ψρα να βαλω και στο δικομου καποια ευκολα φυτα.
το ενιδριο ειναι αυτο

DSC_0151_zpsea3ffe7a.jpg

η κοκινι γραμη ειναι η ροι του φιλτρου.
τα πρσινα με το νουμερο 1 λεω να βαλω βλασινερια οπου θα κρηψει και το πουρη του φιλτρου(βεβεα δεν ξερω εαν το τερας τις ρουφηξει)
με το νου,ερο 2 καπου εκει θα μπει κερατοφιλο
τα μικρα πρασινακια θα ειναι ανουμπιες
και το πορτοκαλη λεω να βαλω taxiphyllum barbieri πανω στα ξυλα.
το ενιδριο δεν εχω co2 οποιαδιποτε αντιπροταση δεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Το κερατοφυλλο δεν φυτευεται αλλα αφηνετε ελευθερο στην επιφανεια.

Τι φωτισμο εχεις στο ενυδρειο σου? (βατ και κελβιν)

Link to comment
Share on other sites

δεν θα φυτεψω το κερατοφιλο αλλα θα το δεσω πισω απο το ξιλο

απο φοτησμο εχει το ενιδριο 4 λαμπες απο 38 βατ η καθε μια σε μακρος 1,20 και ειναι μια ασπρι και μια ροζ..

τωρα απο κελβιν :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχεις παρα πολυ λιγο φωτισμο,μ αυτον που εχεις τωρα πας για παρα πολυ ευκολα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...