Jump to content

Η ΚΟΡΗΜΟΥ


herbi

Recommended Posts

καλισπερα και καλος σας βρηκα να παρουσιασω και εγω με τη σηραμου το δικομου γιαλινο κοσμο που εχω μεσα στο σαλονι....

ειναι ενα ενιδριο 430 λιτρα με αμμο μπλε φοντο και ετρες οπου μεσα εχει μια arowana την οποια την εχω 2 χρωνια και κατι εχει αλαξει 3 ενδρια και προχοραμαι ακαθεκτη.

πρωτα ηταν σε ενα 100 λιτρα μετα ακολουθεισε ενα με 260 λτρα τωρα ειναι στα 430 λιτρα μοναχιτης και ευτιχισμενη.

post-16548-1259338828_thumb.jpg

post-16548-1259338842_thumb.jpg

post-16548-1259338856_thumb.jpg

post-16548-1259338869_thumb.jpg

post-16548-1259338891_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - herbi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 161
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Nα τη χαιρεσαι! Πολυ εντυπωσιακο ψάρι, με εντονη προσωπικότητα!!!

..με μερικα ξυλα αντι για πετρες και λιγο ποιο χαμηλο φωτισμο, θα ήτανε ονειρο

Έγινε επεξεργασία - andrikos
Link to comment
Share on other sites

Ωραία οπτικά.... Το ψάρι είναι πανέμορφο. Με τις κοκκινες λεπτομέριες και το σταδιακό σβήσιμο προς τα πίσω... Όλα τα λεφτα :hysterical:

....αλλα με πολλά λαθη κατα την άποψή μου.

Καταρχάς αυτό το ψαρι ίσως σε ενα 700λίτρων να ηταν ανετα. Αμα προχοράτε ακάθεκτος και ακάθεκτη προς μεγαλύτερα ενυδρεία τότε πάω πάσο.

Επίσης το στήσιμο είναι εντελώς λάθος. Τα arowana είναι ψάρια του Αμαζονίου και όχι της αφρικής.....

Αυτό σημαίνει οτι θέλουν ξύλα, φυτα και άλλα αντικείμενα αμαζονικής προελευσεως.

Επίσης οι πέτρες είναι ελεγμένες για το αν είναι ασβεστολιθικές; Η κεντρική και αυτές στα δεξια μου φαίνονται ύποπτες.

Ενα ενδεικτικό στήσιμο θα'ταν αυτό ή αυτό ή.... Τέλοσπάντων, πήρες την ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

και εγω θελω ξιλα αλλα επιδι ειναι δραστιρια χτιπαει.

και αλλες φοτο

post-16548-1259340002_thumb.jpg

post-16548-1259340018_thumb.jpg

post-16548-1259340034_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - herbi
Link to comment
Share on other sites

και εγω θελω ξιλα αλλα επιδι ειναι δραστιρια χτιπαει.

και αλλες φοτο

Δεν χτυπάει μόνο επειδή είναι δραστήρια, μάλλον δεν χωράει και θέλει περισσότερο χώρο. :bowdown:

Και οι καρδινάλιοι είναι δραστήριοι αλλά δεν χτυπάν :hysterical:

Πέρα από την πλάκα και την άποψη μου για το μέγεθος ψαριου και ενυδρείου, βλέπω πως προσπαθείς να κάνεις το καλύτερο δυνατόν για το ψάρι σου. Μπράβο για την προσπάθεια σου και την αγάπη που του έχεις.

Από όσα arowana έχω δει, είναι αυτή που έχει τις καλύτερες συνθήκες...

Καλή συνέχεια λοιπόν με περισσότερα λίτρα :ooh2:

Άψογες οι φωτογραφίες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι ειναι πανεμορφο και φαινεται πως και εσυ το αγαπας και το προσεχεις οπως του αξιζει... :hysterical:

Και ΜΠΡΑΒΟ σου!!

Σιγουρα με αυτο το Aquascape αδικειται!!!

Υ.Γ με τι καμερα τραβας φωτογραφιες...Μου φαινονται αψογες....

Υ.Γ2 Τι τιμες εχεις στο ενυδριο σου..?? :ooh2:

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ σύμφωνοι. Ποιάνουν χώρο, αλλα υπάρχουν κάποια που είναι επίπεδα και δεν έχουν πολλά κλαδία. Τουλάχιστον αυτά βοηθούν στην φυσικότητα του χώρου και βοηθούν και χημικά το νερο (πε-χα, σκληρότητες κτλπ). Τα φυτά απο την άλλη ουτε χώρο πιάνουν ουτε θα χτυπάει επάνω. :hysterical:

Επαναλαμβάνω: οι πέτρες είναι τσεκαρισμένες ή ζει σε συνθήκες αφρικής;

Υ.Γ. Δεν λέω, πολλή καλη προσπαθεια. Συμφωνώ απολυτως και με τον Theodor72, απλά θέλω να σου πώ, πως με μικρές αλλαγες (να βάλεις 4-5 φυτά και 1-2 ξύλα) θα γίνει πολύ πιο φυσικό και πολύ πιο ευχαριστό για την Arowana σου.

Και οι φωτογραφίες είναι ολα τα λεφτά. Ειδικά εκείνη που έχει ανοιχτό το στόμα.

Ακόμα: Γιατι δεν περνεις μια και καλή ενα μεγάλο ενυδρείο για να μην πληρώνεις συνέχεια;; Αθροιστικά δεν βγαίνουν πολύ παραπάνω τα εξοδα με αυτόν τον τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Καλισπερα και απο εμενα.Πανεμορφη η jardini σου :ooh2: .Αν και εγω προτιμο της silver γιατι εχουν πιο ωραιο τελιομα οι ουρες τους.Αν και αυτες ειναι Αυστραλιακες (και οχι Αμαζονιακες) οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω με κανα κορμο,κανα δυο φυτα και χαμιλο φωτισμο πιστευω θα ηταν πιο ανατα.Και παλυ πανεμορφη :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ σύμφωνοι. Ποιάνουν χώρο, αλλα υπάρχουν κάποια που είναι επίπεδα και δεν έχουν πολλά κλαδία. Τουλάχιστον αυτά βοηθούν στην φυσικότητα του χώρου και βοηθούν και χημικά το νερο (πε-χα, σκληρότητες κτλπ). Τα φυτά απο την άλλη ουτε χώρο πιάνουν ουτε θα χτυπάει επάνω. :ooh2:

Επαναλαμβάνω: οι πέτρες είναι τσεκαρισμένες ή ζει σε συνθήκες αφρικής;

Υ.Γ. Δεν λέω, πολλή καλη προσπαθεια. Συμφωνώ απολυτως και με τον Theodor72, απλά θέλω να σου πώ, πως με μικρές αλλαγες (να βάλεις 4-5 φυτά και 1-2 ξύλα) θα γίνει πολύ πιο φυσικό και πολύ πιο ευχαριστό για την Arowana σου.

Και οι φωτογραφίες είναι ολα τα λεφτά. Ειδικά εκείνη που έχει ανοιχτό το στόμα.

Ακόμα: Γιατι δεν περνεις μια και καλή ενα μεγάλο ενυδρείο για να μην πληρώνεις συνέχεια;; Αθροιστικά δεν βγαίνουν πολύ παραπάνω τα εξοδα με αυτόν τον τρόπο;

[/quo

αχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ και να ξερες ειθελα να παρω ενα 2,50 μετρων και μου εκοβε το χορω ενα ψυγιο στο καινουριο σπιτι που πειγα. και δεν χορουσε, και τωρα;;;;;;;;;;;;;;;;;;

εχω παρει το ενιδριο και το ψηγειο πειγε απο απεναντη γιατι τελικα δεν αρεσαι στη γυνεκαμου :bowdown::hysterical::thumbup:

.. τι να πει κανεις.................και αλλες λιγες φοτο παντος αυτο με τα φητα θα κανω μια προσπαθεια..

post-16548-1259342419_thumb.jpg

post-16548-1259342434_thumb.jpg

post-16548-1259342447_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

επισης ευαλλα και moynlait θα βαλω φοτο αργοτερα..

η μιχανι ειναι μαι d300 nikon με φακο 17-55 2.8f σταθερο και με εναν 24-120...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία η "μπανιέρα" σου όπως λένε και οι γείτονες Ιταλοί...Με λίγες διορθώσεις σε φωτισμό και με μια πιο βιοτοπικη διακόσμηση το ενυδρείο θα ήταν πολύ πολύ πιο όμορφο... :hysterical::ooh2:

Φιλικά Νικος

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο η εμφάνιση του ψαριού μου φτάνει για να πω ήδη ζει πολύ αξιοπρεπώς, τώρα αυτά περί διακόσμου δεν ξέρω κατά πόσο είναι θέμα προσωπικού γούστου ή ουσίας για το συγκεκριμένο ψάρι (ειδικά όταν ακούγονται συνεχώς από ανθρώπους που ποτέ δεν είχαν κάτι παρόμοιο και απλά επαναλαμβάνουν ότι έχουν ακούσει από δω και από 'κει) αλλά μιας και ζει μόνη της ο όγκος μου φαίνεται το νο1, μετά η τροφή, μετά η ποιότητα του νερού (σε καθαρότητα και όχι τόσο pH και σκληρότητες) και μετά όλα τα άλλα.

Καλή συνέχεια στην ανατροφή της κόρης που απ' ότι φαίνεται την περιποιείσαι σαν κόρη οφθαλμού. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μονο θετικα σχολια βλεπω... κανεις, καμια παρατηρηση!? τπτ!? ολα καλα!? :ooh2:

Σταθη,μην ξαναλεμε τα ιδια και τα ιδια να χαρεις.

Ξερουμε οτι θελουν πολλα λιτρα,αυτη τη στιγμη ειναι σε 430.

Θα την προτιμουσες στο 60αρι καποιου μαγαζιου;;;;;;;

ΥΓ.

Πανεμορφο το ψαρι σου φιλε μου :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - Dias
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου HERBI καλως ορισες και απο μενα!καλη διαμονη και καλο διαβασμα...

ευχαριστουμε που μοιραστηκες κατι τετοιο μαζι μας.. :hysterical::ooh2:

Η αραουανα του φιλου ειναι η ασιατικη και το περιβαλλον που ζει στη φυση,δεν εχει καμια σχεση με πολλα ξυλα,ουτε βεβαια ειναι αποκλειστικα με πετρες....

Σταθη,προσεχε τι θα πεις...

ασιατική Arowana ή Χρυσή Arowana (formosus Scleropages)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο, μπράβο για την προσπάθεια.

Είμαι σίγουρος ότι θα κάνεις τα καλύτερα για το ψάρι σου.

Στο νέο ενυδρείου που θα φτιάξεις να κοιτάξεις και το μήκος αλλά και το πλάτος για να νοιώθει ακόμη πιο άνετα. Γενικά θα χρειαστείς κάποτε μία δεξαμενή αλλά που να τη βάλεις ?? :hysterical::ooh2:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου HERBI καλως ορισες και απο μενα!καλη διαμονη και καλο διαβασμα...

ευχαριστουμε που μοιραστηκες κατι τετοιο μαζι μας.. :hysterical::ooh2:

Η αραουανα του φιλου ειναι η ασιατικη και το περιβαλλον που ζει στη φυση,δεν εχει καμια σχεση με πολλα ξυλα,ουτε βεβαια ειναι αποκλειστικα με πετρες....

Σταθη,προσεχε τι θα πεις...

ασιατική Arowana ή Χρυσή Arowana (formosus Scleropages)

Δε λεω τπτ ρε!! με φαγατε πια!!! :bowdown::thumbup::thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου.Εμένα μου φτάνει που συνεχώς αναβαθμίζεις το μέγεθος του ενυδρείου σου.

Καλώς ήλθες :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου.Εμένα μου φτάνει που συνεχώς αναβαθμίζεις το μέγεθος του ενυδρείου σου.

Καλώς ήλθες :hysterical:

Το θεμα ειναι μεχρι ποσο ειναι διατεθημενος ο φιλος μας!! :ooh2::bowdown:

παντως ας πω και εγω την γνωμη μου μιας και η Αρουανα ειναι ο αγαπημενος μου θηρευτης, το ψαρι ειναι πολυ ομορφο και φαινεται προσεγμενο και καλο ταισμενο... αν και ειμαι 100% αντιθετος με αυτα τα ψαρια πρεπει να σου πω ενα Μπραβο για την φροντιδα που του παρεχεις... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...