Jump to content

Corydoras Pygmaeus Feeding - Βίντεο Ταίσματος Με Ζωντανά Bloodworms


Husky_Jim

Recommended Posts

Ο τίτλος τα λέει όλα.

 

Ένα μικρό βιντεάκι από τα Corydoras Pygmaeus μου, ταίζοντας τα ζωντανά bloodworms.

 

Ζητώ συγνώμη για το focus αλλά είναι δύσκολο να εστιάσεις αυτά τα μικρά γατάκια....

 

 

Όπως θα παρατηρήσετε και στο βίντεο, το μέγεθος τους είναι δυσανάλογο με το μέγεθος των σκουληκιών που τρώνε... :)

 

Εδώ και το προφίλ τους από το PlanetCatfish: http://www.planetcatfish.com/common/species.php?species_id=283

 

Για όσους δέν γνωρίζουν πρόκειται για κορυντόρας "νάνους" με μέγιστο μέγεθος τα 3 εκατοστά και συμπεριφορά που θυμίζει τέτρα....

 

Υπέροχα μικρά ψαράκια...

Link to comment
Share on other sites

Χαριτωμένα και ιδιαίτερα ψαράκια που στην συμπεριφορά ελαχιστα μοιάζουν με cory, όπως αναφέρεται και παραπάνω.

Όπως και τα bloodworms που καμια σχέση δεν εχουν με τα σκουλήκια, παρά το όνομα τους.

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφα ψαράκια και ωραίο ευχάριστο το βίντεο .να τα χαίρεσαι Δημήτρη .

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση γιατί πάντα ήθελα να τα έχω στο ενυδρείο μου....αυτά στο βίντεο είναι σε τελικό μέγεθος?γιατί το τέτρα που εμφανίστηκε παραήταν μεγάλο και θα μπορούσε να τα φάει?με τι ψάρια τα έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση γιατί πάντα ήθελα να τα έχω στο ενυδρείο μου....αυτά στο βίντεο είναι σε τελικό μέγεθος?γιατί το τέτρα που εμφανίστηκε παραήταν μεγάλο και θα μπορούσε να τα φάει?με τι ψάρια τα έχεις?

Όχι δέν ειναι τελικό μέγεθος αλλά μήν φανταστείς ότι θα γίνουν 'τεράστια'...το τέτρα που εμφανίστηκε μήν το παίρνεις σαν μέτρο σύγκρησης καθώς είναι πολύ μεγάλο ψάρι για το είδος του, και μεγάλης ηλικίας.

Το ενυδρείο που τα φιλοξενεί έχει μόνο πλέκο και τα τέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Α οκ!εγώ σκεφτόμουν ,αν το αποφασίσω,στον επόμενο μήνα να τα δοκιμάσω μαζί με cpd σε 80λιτρο.

Link to comment
Share on other sites

Α οκ!εγώ σκεφτόμουν ,αν το αποφασίσω,στον επόμενο μήνα να τα δοκιμάσω μαζί με cpd σε 80λιτρο.

Καλή επιλογή...όχι πολύ υψηλή θερμοκρασία και θα είσαι εντάξει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...