Jump to content

Αναβαθμιση Ram .. Βοηθεια Απο Γνωστες


Recommended Posts

με τα 64 απλά σέρνετε πιο πολύ.γύρνα στα 32bit και βαλε όπως σου είπα μια μνήμη 2Gb να πάς στα 3 και είσαι καλά εκεί.

Symvoulos λένε μέχρι 3Gb ram γιατί στο δίνουν με 32bit λειτουργικό πέρνει άνετα μέχρι 4Gb.

Γιά πές μας τί γράφουν πάνω οι μνήμες σου.υπάρχει περίπτωση να έχω.

εννοεις αυτο το νουμερο? RADWF8KR4WSPLY

Link to comment
Share on other sites

απο θέμα απόδοσης τα 64 με 4Gb ram είναι πιο γρήγορα και πιο σταθερά απο τα 32bit με 3Gb ram.όλα είναι σχετικά, το θέμα είναι πώς το δουλεύει το λαπτοπ και τι προγράμματα τρέχει.

τα 64 με 3 gb ram πως ειναι??

Link to comment
Share on other sites

σε ενα χαρτάκι πάνω στη ram λεει 1Gb ddr2 μετα ενα νουμερο (πχ 667,800) so-dimm CL5.θέλω να μου πεις τι νούμερο λέει (667 ή 800) και αν λεει CL5

τα 64 με 3Gb είναι καλά αλλά να ξέρεις οτι και το λειτουργικό και όλα τα προγράμματα θέλουν παραπάνω μνήμη στα 64 να λειτουργήσουν απότι στα 32 αλλά είναι πιο σταθερά.

Έγινε επεξεργασία - Shadow_1
Link to comment
Share on other sites

σε ενα χαρτάκι πάνω στη ram λεει 1Gb ddr2 μετα ενα νουμερο (πχ 667,800) so-dimm CL5.θέλω να μου πεις τι νούμερο λέει (667 ή 800) και αν λεει CL5

τα 64 με 3Gb είναι καλά αλλά να ξέρεις οτι και το λειτουργικό και όλα τα προγράμματα θέλουν παραπάνω μνήμη στα 64 να λειτουργήσουν απότι στα 32 αλλά είναι πιο σταθερά.

ΤΟ μονο που γραφει ειναι DIMM-CT: RADWF8KR4WSPLY και εχει και αλλα δυο νουμερα

485029-004 και9i08B0

Link to comment
Share on other sites

type:ddr2

channels:single

dram frequency:332.5 mhz

cas latency:5.0

νομίζω.....

γκουγκλαρα το νουμερο και μου εβγαλε αυτο http://www.ramshopping.com/PN_HP-Compaq_485029-004.html

Link to comment
Share on other sites

γκουγκλαρα το νουμερο και μου εβγαλε αυτο http://www.ramshopping.com/PN_HP-Compaq_485029-004.html

μάλλον είσαι σωστός

εγώ το βρήκα βάση μοντέλου αλλά δεν είναι τόσο αξιόπιστη μέθοδος γιατί οι εταιρίες δεν βάζουν πάντα τις ίδιες

Link to comment
Share on other sites

Πάω παλι για φορματ. Τα 64 με 1 γίγα ραμ απλά δεν τσουλαει. Επιστρέφω στα 32 bit.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάω παλι για φορματ. Τα 64 με 1 γίγα ραμ απλά δεν τσουλαει. Επιστρέφω στα 32 bit.

Νομίζω πως δεν έπρεπε καν να το δοκιμάσεις. . .

To 1G ram δεν φτουράει εδώ και χρόνια :(

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα. Ψάχνω να βρω συμβατή ραμ για να βάλω άλλη μια δυαρα να έχω σύνολο 3 ραμ

Link to comment
Share on other sites

Το παρακολουθώ το θέμα σου από χτες αλλά είδα οτι είχες βοηθεια και γι αυτό δεν έγραψα. . .

Το μόνο που δεν είχα καταλάβει είναι γιατί σου ήρθε να τα περάσεις με τόσο λίγη μνήμη και

σχετικά αργό επεξεργαστή. . .

Για μένα προσωπικά μόνος λόγος για εκδόσεις άνω των 32bit είναι για την αναγνώριση της μνήμης

αλλά και πάλι αν μιλάμε για 8άρα και όχι για 4άρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι είμαι άσχετος και δεν ήξερα. Τώρα που το κατάλαβα ξαναγυρναω πίσω. Έχεις να μου προτείνεις καμία ραμ για το μπουρ&&&&λο που έχω για λαπτοπ ώστε να ρολλαρει λίγο καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ανεβασεις μια φωτο τη μνημη....συνηθως εχουν ενα αυτκολλητο που λεει τα χαρακτηριστικα τους αναλυτικα...

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δούμε το μοντέλο της μητρικής σου, για να ξέρουμε με τι ddr2 είναι συμβατη ώστε να σου προτείνουμε. Απο κει και πέρα, τι αν θα είναι αρκετή ή όχι, εξαρτάται για ποιο σκοπότο θες.

Link to comment
Share on other sites

θα φυσαει το εργαλειο ( απο το μπαλκονι )

εγω σοθηκα

θεμ συνηθειας ειναι , μια φορα τα εβαλα και δεν την παλεψα και ξαναγυρισα στ windows

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ανεβασεις μια φωτο τη μνημη....συνηθως εχουν ενα αυτκολλητο που λεει τα χαρακτηριστικα τους αναλυτικα...

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk 4

συνηθως=σε σπάνιες περιπτώσεις. . .

Πρέπει να δούμε το μοντέλο της μητρικής σου, για να ξέρουμε με τι ddr2 είναι συμβατη ώστε να σου προτείνουμε. Απο κει και πέρα, τι αν θα είναι αρκετή ή όχι, εξαρτάται για ποιο σκοπότο θες.

Αν εννοείς για θέμα χρονισμού δεν θα έχει!!Θα συγχρονίσει στην χαμηλότερη συχνότητα και θα παίξει μια χαρά!!Πιο πιθανό είναι να υπάρξει ασυμβατότητα μεταξύ των δυο dimm !!

Γιατι είμαι άσχετος και δεν ήξερα. Τώρα που το κατάλαβα ξαναγυρναω πίσω. Έχεις να μου προτείνεις καμία ραμ για το μπουρ&&&&λο που έχω για λαπτοπ ώστε να ρολλαρει λίγο καλυτερα

Γκούκλισε και κατέβασε το cpuz !! Θα δεις λεπτομερώς όλα τα χαρακτηριστικά της μνήμης σου,του chipset,της cpu,gpu κτλ κτλ κτλ

θα φυσαει το εργαλειο ( απο το μπαλκονι )

εγω σοθηκα

Yπάρχει φυσικά και η παραπάνω λύση!!Όπως είναι τώρα το βγάζεις στο μπαλκόνι,του δείχνεις κάτω το δρόμο και το απειλείς . . . :bleh: :bleh:

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα το cpuz και μου εβγαλε τα εξης

type DDR2

channel single

dram frequency 332.5 MHZ

FSB:DRAM 1:2

CAS latency 5.0 clocks

cycle time 15 clocks

επισης

max badwitch pc2-5300(333mhz)

manufacturer ramaxel technology

part number RMN1150EC48D7F-667

οποτε???????

Έγινε επεξεργασία - giannispopi
Link to comment
Share on other sites

κατεβασα το cpuz και μου εβγαλε τα εξης

type DDR2

channel single

dram frequency 332.5 MHZ

FSB:DRAM 1:2

CAS latency 5.0 clocks

cycle time 15 clocks

οποτε???????

όπα! είναι ίδια με αυτά που σου έγραψα!

άρα ψάχνεις ram με βάση αυτά

Link to comment
Share on other sites

όπα! είναι ίδια με αυτά που σου έγραψα!

άρα ψάχνεις ram με βάση αυτά

ειχες δικιο... εκανα και τροποποιηση στο πανω μηνυμα μου

Link to comment
Share on other sites

http://m.ebay.com/itm/261347581213?nav=SEARCH&sbk=1 αυτη νομιζω σου κανει ή παιρνεις στα 667mhz και σου ριχνει το χρονισμο η μητρικη...εσυ επιλεγεις...

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

αυτες μου κανουνε?http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_from=R40&LH_BIN=1&_nkw=PC2-5300+DDR2+667MHz+SODIMM+2GB&_pgn=2&_skc=50&rt=nc

αυτες που ειναι απο κινα και χονκ κονκ να ειναι καλες? γιατι ειναι πολυ φτηνες ...?

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλά ξεχάστηκα . . .

Πήρες τίποτα τελικά ??

Αν όχι ρίξε μια ματιά εδώ. . .

http://www.e-shop.gr/search_main.phtml?table=PER&category=%CC%CD%C7%CC%C7+RAM&filter-196=1&filter-214=1&filter-211=1&filter-5724=1&filter-201=1

Προσωπικά μνήμες πέρα από kingston και corsair δεν εμπιστεύομαι κάτι άλλο. . .

Πληρώνεις κάτι παραπάνω αλλά κοιμάσαι ήσυχος . . . ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...