Jump to content

Πρόβλημα Με Acropora Valida


Recommended Posts

καλησπέρα, απο τη δευτέρα το κοραλάκι έχει βγάλει αρκετες ασπρες "στάμπες" στη βάση του κυρίως...

η κατάσταση απο τη δευτέρα είναι σταθερή.

στο ενυδρείο είναι απο το Μάρτιο και πήγαινε αρκετά καλά τόσο απο χρώμα όσο και απο ανάπτυξη.

το μόνο που έχω κάνει απο τη δευτέρα, έχω ρίξει 2 φορές αμινοξέα- βιταμινες

επισυνάπτω φωτό ..

IMG_1686_zpsadd4aaaf.jpg

IMG_1685_zps57ac3ae5.jpg

IMG_1684_zps13360d86.jpg

IMG_1683_zps4e6a9e65.jpg

IMG_1682_zps43043348.jpg

IMG_1681_zpsb2144c01.jpg

οι κορυφές του είναι μια χαρά και πολύποδες βγάζει.. όχι οπως πριν αλλα βγάζει.

επίσης το yellow clown goby που ψιλοφαίνεται σε μία φώτο και κατοικοεδρεύει στην acropora τις τελευταίες 2 βδομάδες δε πολυτρώει και έχει μείνει ακτινογραφία.. δεν ξέρω αν μπρορώ να τον κατηγορήσω αλλά έχει κανα μήνα στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Πάνο από μετρήσεις πως είσαι;;;

Δεν θα την παλέψει αν αυτό το έχει πάθει μέσα σε μια εβδομάδα....κόψε κανένα φράγκ και βάλτο σε άλλο σημείο του ενυδρείου!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλαξες κατι σε κυκλοφορια ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Πάνο από μετρήσεις πως είσαι;;;

Δεν θα την παλέψει αν αυτό το έχει πάθει μέσα σε μια εβδομάδα....κόψε κανένα φράγκ και βάλτο σε άλλο σημείο του ενυδρείου!!

σημερινες μετρησεις προηγ. Σάββατο

temp. 24.5 25

sal. 1025 1025

KH 7.7 7.5

MG 1370 1220

Ca 420 410

γενικότερα οι τιμές πέζουν σε αυτά τα επίπεδα.

το ΚΗ το κρατάω reef builder στο κουβά της αυτόματης αναπλήρωσης. εβδομαδιαίες αλλαγές και μεσοβδόμαδα προσθήκη Ca και Mg. σκόνες όλα

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλαξες κατι σε κυκλοφορια ετσι?

η αλήθεια είναι οτι το τελευταίο μήνα έπαιξα λίγο με τη tunze αλλα ξαναπήγε όπως αρχικά ..

λες να χει να κάνει?

το θέμα είναι αν το σώζω και πώς..

γιατί είναι μόνο στα χαμηλα όμως και οι άκρες είναι μια χαρα?.. <_<

ελεγα μήπως το βγάλω και το dipαρω..

Link to comment
Share on other sites

φαινεται σαν να στρεσαριστικε το κοραλι δεν ειμαι αισιοδοξος για την πορεια του θα σου προτεινα αυτο που ειπε και ο κωστα κοψε απο καπου ενα υγιοι κομματι και κολατο αλλου για να εχεις ενα φραγκ απο το κομματι σε περιπτωση που νεκρωση.

Link to comment
Share on other sites

ασχημο θεαμα...

προσωπικα το ειχα ζησει οταν το 90% των σκληρων λιγο πριν τα χασω ειχαν παρουσιασει αυτο το φαινομενο.τοτε βεβαια επαιζα με προβιοτικες,πηγες ανθρακα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα..

κάποια οδηγία για το κόψιμο? να κολλήσω σε βραχάκι με τη κολλατης D-D που είναι για τα βράχια??

Link to comment
Share on other sites

τιποτε το ιδιαιτερο.κοβεις πχ το φραγκακι ας ειναι και νεκρωμενο χαμηλα.εκεινο το σημειο θα μπει μεσα στην κολλα.

Link to comment
Share on other sites

Εποξική κόλλα Πάνο.....κόψε με έναν κόφτη όσο πιο μεγάλο κομμάτι μπορείς και κόλλα το κάπου αλλού.....Μακάρι να σώσεις τουλάχιστον ένα Φράγκ της και να την μεγαλώσεις και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω παρατηρησα κατι υποπτο στα αριστερα κομματια του κοραλιου κατι σαν παρασιτο..μην σε τρομαζω ομως μπορει και βλεπω λαθος απο την φωτο!οπως και να εχει τα παιδια σου ειπαν το καλυτερο που μπορεις να κανεις..γιατι ειναι πολυ ωραιο κοραλλι

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να την πειραξε η πολυ κυκλοφορια! Αλλα αφου την εβαλες στην θεση της οκ! Κανε αυτο που σου λενε τα παιδια! Ειναι το καλυτερο και αν την παλεψουν και τα 2 καλυτερα για εσενα!

Link to comment
Share on other sites

τελικά ακολούθησα τη συμβουλή σας το κοραλι βγήκε και.. πετσοκόφτηκε.. :huh:

έβγαλα 3 φραγκάκια, τα κόλλησα σε ένα πλακέ βραχάκι, που το έσπασα κατάλληλα, με logo στιγμης micro (cyanoacrylate)

ακολουθουν φώτο απο το πρώτο μου φραγκάρισμα.. πονεσε η καρδια μου που το έκοψα.. ήτα καταπληκτικό κοράλι.. :(

IMG_1687_zps65c2e616.jpg

IMG_1688_zps92918f27.jpg

IMG_1689_zpsebc4bae1.jpg

IMG_1692_zpsa9b8d231.jpg

IMG_1695_zps858bce20.jpg

IMG_1694_zpsc4a076af.jpg

IMG_1696_zps610d324d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βγαλεις το κιτρινο γκομπακι,θα σου φαει και το υπολοιπο κοραλι.

Τα Okinawa goby ειναι πολυ τσογλανακια.Οσο μεγεθος τους λειπει τοσο διαολια μπορει να αναδειχθουν.Εχοντας εμπειρια απο παρομοιο περιστατικο,πιστευω οτι αυτο σου εκανε τη ζημια.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βγαλεις το κιτρινο γκομπακι,θα σου φαει και το υπολοιπο κοραλι.

Τα Okinawa goby ειναι πολυ τσογλανακια.Οσο μεγεθος τους λειπει τοσο διαολια μπορει να αναδειχθουν.Εχοντας εμπειρια απο παρομοιο περιστατικο,πιστευω οτι αυτο σου εκανε τη ζημια.

Και είπα να το πω πριν,πολύ μου την σπάνε αυτά τα γκομπάκια.Στις καλύτερες ακρο πάνε και χώνονται

sent from iphone

Link to comment
Share on other sites

Το goby πρέπει να στην έκανε την δουλειά στο κοράλι όπως έγγραψε και ο Δίας.

Θα πρότεινα να το από απομακρύνεις από το ενυδρείο σου φίλε Πανο συντομότερο δυνατόν...

Link to comment
Share on other sites

το έγραψα και στην αρχή οτι τον ψιλιάζομαι χωρις να τον εχω δει ποτε να τσιμπαει κατι.. απλά απο την ώρα που μπήκε η acro δεν ηταν ποτε φουλ με τους πολύποδες έξω.

όσο είχα ψάξει πάντως δεν βρήκα πουθενά να το κατηγορούν για προβλήματα

τι να πω.. :glare:

τα φραγκάκια πως τα βλέπετε? τώρα που έχει περάσει λίγο ώρα στα 2 απο τα 3 εχουν ανοιξει οι πολύποδες.. λέω μήπως βγάλω 1 ακόμα αν μπορώ αυριο

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βγαλεις το κιτρινο γκομπακι,θα σου φαει και το υπολοιπο κοραλι.

Τα Okinawa goby ειναι πολυ τσογλανακια.Οσο μεγεθος τους λειπει τοσο διαολια μπορει να αναδειχθουν.Εχοντας εμπειρια απο παρομοιο περιστατικο,πιστευω οτι αυτο σου εκανε τη ζημια.

Aκριβως αυτο! Βγαλε το γκομπι οσο ειναι καιρος τσιμπανε τους πολυποδες απο τα σκληρα κ το στρεσαρουν.

Φαντασου τι κανει το βραδυ

Παρατηρησε το και θα το δεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το έγραψα και στην αρχή οτι τον ψιλιάζομαι χωρις να τον εχω δει ποτε να τσιμπαει κατι.. απλά απο την ώρα που μπήκε η acro δεν ηταν ποτε φουλ με τους πολύποδες έξω.

όσο είχα ψάξει πάντως δεν βρήκα πουθενά να το κατηγορούν για προβλήματα

τι να πω.. :glare:

τα φραγκάκια πως τα βλέπετε? τώρα που έχει περάσει λίγο ώρα στα 2 απο τα 3 εχουν ανοιξει οι πολύποδες.. λέω μήπως βγάλω 1 ακόμα αν μπορώ αυριο

Απο οτι ξέρω είναι απο τα ψάρια που κάνουν ζημιά στα sps ..... :wacko:

Τα φραγκ φαίνονται οκ....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν προσεξεις τη φωτο που εβαλες,φαινεται καθαρα οτι ειναι δαγκωματιες

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...