Jump to content

Νέο Ξεκίνημα...


karapetsas84

Recommended Posts

Καλησπέρα μετά από πολλή καιρό....

Φεύγει ένας φίλος μου εξωτερικό και μου έδωσε το ενυδρείο του 6 μηνών..!!

1.00 * 0.6(ύψος) *0.45 270 λίτρα(μικτά) μετά από διετή εμπειρία, πήρα τη γενναία

απόφαση να ασχοληθώ με αυτά τα πανέμορφα πλάσματα.. ξέρω οτι είμαι οριακά

στα λίτρα.. αλλά πιστεύω για 4 δίσκους και κανένα κοπαδάκι θα είμαι οκ..

καταρχήν θέλω γνώμη για το φίλτρο.. έχω από το παλιό ενυδρείο (το οποίο θα φύγει λόγου χώρου)

ένα eheim 2213 - 440 l/h.

Σκέφτομαι, να πάρω ένα ακόμη eheim 2215 - 620 l/h και να τα βάλω μαζί θα είμαι οκ..?? ή να πάρω ένα εκ'των

EHEIM 2217 - 1000 l/h -- FLUVAL 306 - 1150 l/h και να τα βάλω με το παλιό. Τι μου προτείνεται..?

Δεύτερον Α/Ο-- Έχω διαβάσει στο φόρουμ οτι με καλή ποιότητα νερού και υψηλή θερμοκρασία την παλεύουν

και χωρίς όσμωση(δε μιλάω για αναπαραγωγή).. να το επιχειρήσω ή να πάρω απο την αρχή συσκευή Α/Ο...?

Αυτά για αρχή, δε θα βιαστώ θα το στήσω σιγά σιγά και με τις συμβουλές σας..

θα χρειαστώ αρκετή βοήθεια...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυο φιλτρα ειναι καλυτερα απο ενα! Το 2213 νομιζω ειναι μικρο! Καλυτερα παιξε με δυο μεγαλα οπως αυτα που αναφερεις

ή ενα πολυ μεγαλο οπως το fx5!

Εγω τους ειχα σε νερο βρυσης χωρις κανενα προβλημα! Εχει συζητηθει πολλες φορες εδω μεσα και υπαρχουν και οι δυο αποψεις!

4 ψαρια δεν θα συνηστουσα! Θελουν κοπαδι για να μειωνεται η επιθετικοτα αλλα στα λιτρα αυτα δεν ξερω αν σε παιρνει! Εκτος κι αν θες να κρατησεις μονο ενα ζευγαρι που κι εκει παλι θα αγχωνoνται τα ψαρακια μονα τους!

Kοδακι που λες πρεπει να εισαι προσεκτικος σε τι θα επιλεξεις γιατι η θερμικρασια των δισκων δεν επιτρεπει και πολλα! Το ιδιο και σε φυτα! Οχι οτι δεν υπαρχουν και ψαρια και κοπαδια πλα πρεπει να εισαι προσεκτικος στην επιλογη!

Το θεμα ειναι αν εισαι διατεθιμενος να ανταπεξελθεις στην προκληση των δισκων απο αποψη φροντιδας!

Καλη αρχη!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο Θοδωρής δυο θα είναι πολύ καλύτερα.

Αν δεν μπορείς να πας στο fx5, ( κόστος ) πιστεύω ένα 405 - 406 θα είσαι καλά.

Κι εγώ σε νερό βρύσης τα έχω. Δική σου επιλογή είναι εάν θα πας σε α/ο η όχι.

Σκέτο θα το κάνεις με ξύλα η με φυτά?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μη το κανεις.το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο για δισκους.επισης κ τα φιλτρα που σκεφτεσαι.εχω 500 λιτρα ενυδρειο με δισκους με ενα 2217 κ ενα 2080 κ μου φαινονται λιγα.βαλε κατι προς αφρικη μερια να το απολαυσεις κ να μην εχεις προβληματα

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο Θοδωρής δυο θα είναι πολύ καλύτερα.

Αν δεν μπορείς να πας στο fx5, ( κόστος ) πιστεύω ένα 405 - 406 θα είσαι καλά.

Κι εγώ σε νερό βρύσης τα έχω. Δική σου επιλογή είναι εάν θα πας σε α/ο η όχι.

Σκέτο θα το κάνεις με ξύλα η με φυτά?

Θα πάω στο fx5 μάλλον.. σκέφτομαι να βάλω καμία ρίζα και καμία anubia από φυτά ..

είμαι στο ψάξιμο.. και εδώ στη Λάρισα δε παίζει τπτ από ρίζες είναι ψόφια όλα τα pet shop.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω οτι είμαι πολύ οριακά με τα λίτρα φίλε crazydiver.. αλλά δε μπορώ να αντισταθώ... θα κάνω καμιά γωνία να κρύβονται και

θα τους δώσω όσο περισσότερο χώρο μπορώ..

και βλέπω να πάω σε κανένα 500αρι σε κανένα εξάμηνο.. αυτό τυχαία έπεσε στα χέρια μου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό ξεκίνημα και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω στο fx5 μάλλον.. σκέφτομαι να βάλω καμία ρίζα και καμία anubia από φυτά ..

είμαι στο ψάξιμο.. και εδώ στη Λάρισα δε παίζει τπτ από ρίζες είναι ψόφια όλα τα pet shop.

Πολυ καλη επιλογη το φιλτρο! Θα σε ανταμοιψει!

Απο φυτα καλη η ανουμπια. Μικροσοριουμ, μος, εχινοδοροι, βαλισνεριες ειναι εξισου καλες επιλογες. Και οι ριζες απαραιτητες!

Κοιτα τα καταστηματα του φορουμ και στις αγγελιες μας.

Link to comment
Share on other sites

με την προυποθεση της αναβαθμισης των λιτρων τοτε προχωρας αφοβα.αν θελεις φυτα μη βαλεις βαλισνεριες γιατι δεν προσφερουν τιποτα στους δισκους εκτος απο τραυματισμους γιατι τα φυλλα τους ειναι σαν ξυραφια.το καλυτερο φυτο για δισκους ειναι οι εχινοδοροι.

να σου πω κ την προσωπικη μου ιστορια αφου λες πως δε μπορεις να αντισταθεις.

ουτε κ εγω μπορουσα.αγορασα ενα 350 λιτρα κ πριν καν παρω τα ψαρια το πουλησα κ πηρα το μεγαλο.ελπιζω να με καταλαβαινεις

Link to comment
Share on other sites

σε αυτα τα λιτρα δυσκολο σε βλεπω.να ξερεις οτι η καλη φιλτρανση ειναι αυτη που θα σου δωσει ελπιδες επιβιωσης καλες εγω θα εβαζα 2 2217 σε δισκους στο δικο μου 700 λιτρα εχω 4 τετοια

Link to comment
Share on other sites

βαλε 5 δισκους και οχι αλλα ψαρια μεσα γιατι τα λιτρα σου ειναι λιγα, αν θα μεινεις σε αυτο το ενυδρειο με το 2213 και ενα 2217 απο φιλτρανση εισαι ενταξει (ουτως ή αλλως λογο λιτρων θα εχεις συχνες αλλαγες νερου περιπου 2 την εβδομαδα) αν θα πας σε μεγαλυτερη γυαλα στο μελλον κρατας το 2217 και παιρνεις και ενα μεγαλυτερο μετα, καλυτερα θα ειναι να εχεις παντα 2 φιλτρα ετσι ωστε και να χαλασει το ενα να μην μεινεις χωρις φιλτρανση, για την α.ο. πες μας τις τιμες απο το νερο της βρυσης που εχεις στην περιοχη σου, παντως και με ph 8 καποιοι ειχαν και αναπαραγωγες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα μια ερωτηση.....

οκ με το νερο βρησης

γεινεται να βαλεις δισκους χωρης τυφρη στο φιλτρο;

με την τηφρη δεν θα κιτρινισει το νερο;

βλεπω καποια ενιδρια οπου το νερο λαμποκοπα και δεν ειναι κιτρινο δεν βαζουν;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα μια ερωτηση.....

οκ με το νερο βρησης

γεινεται να βαλεις δισκους χωρης τυφρη στο φιλτρο;

με την τηφρη δεν θα κιτρινισει το νερο;

βλεπω καποια ενιδρια οπου το νερο λαμποκοπα και δεν ειναι κιτρινο δεν βαζουν;

Φίλε μου καλησπέρα!

Για την πρώτη σου ερώτηση, γίνεται.

Τη δεύτερη, ναι.

Τη τρίτη, οχι.

Την τύρφη τη βάζεις εάν θέλεις να κατεβάσεις το ph.

Link to comment
Share on other sites

Σ αυτα τα λιτρα μπορεις να ξεκινησεις με 5-6 δισκακια

Με προοπτικη να τα δωσεις οταν μεγαλωσουν γιατι δεν θα μπορουν να στριψουν

Κοπαδακια και λοιπα τα ξεχνας, μονο δισκους

Λιγο φως, 2-3 ευκολα φυτα ριζες και αμμος

Θερμοκρασια 28

Αν εχεις σκληρο νερο στην περιοχη σου το μαλακωνεις με τυρφη σε ενα φιλτρακι στο βαρελι αλλαγης

Αυτα απο μενα, καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...