Jump to content

Χελωνίτσα Δαγκώνει Το Μικρο Χελωνάκι


Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι καινούρια και έχω ανάγκη τη βοήθειά σας.. :blush:
Έχω ένα χελωνάκι εδώ και 3 μήνες και η αλήθεια είναι ότι με βοήθησε πολύ ό,τι διαβάζω στο φόρουμ απο την αρχή που την έχω.
Όλα καλά μέχρι που ένας φίλος μου που πήρε πρόσφατα ένα χελωνάκι το οποίο το ταλαιπωρεί αρκετά (είναι πολύ πολύ μικρό, το έχει σε μια γυαλινη στρογγυλή γυαλίτσα που του έδωσαν στο πανυγήρι που το πηρε, δεν του έχει λάμπες και ολοο το βγάζει έξω και "παίζουν" -.-') το μικρό όσο το έχει δεν τρώει καθόλου και δεν πολυ κουνιέται, υπέθεσα οτι παει να πέσει σε νάρκη και επειδή αυτός δεν γνωρίζει προφανώς πώς να το φροντίσει αυτή τη περίοδο του είπα να μου το φέρει για 2 εβδομάδες που θα είμαι Αθήνα (σπουδαζω Πατρα), για να τι έχω στη ζεστη μαζί με τη δικιά μου. Λοιπόν, το χελωνάκι το έχω 3 μέρες και ήδη τρώει κανονικά και απο το χέρι μου και έχει αρκετή ενέργεια, αλλά επειδη φοβόμουν μη μου το δαγκωσει η δικιά μου(γιατί ό,τι της βαζω στο ενυδρείο το δαγκώνει) τα είχα χωριστά αλλα δίπλα δίπλα να βλέπονται και να έχουν και τις λαμπες, και σημερα τα έβαλα μαζί και για δω τι θα γίνει.στην αρχή αυτή το πλησίαζε για να το δει και έβλεπα πως παει να το δαγκωσει και την κουνουσα ή της τραβούσα την προσοχή με το χέρι μου αλλά όπως το είπα, η δικιά μου εκεί που τα πήγαιναν μια χαρά το πλησίασε και του εχωσε δακωνιά στο πόδι.... :/

τι να κάνω????? :blush::(:bigemo_harabe_net-99:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας, μάλλον έχεις πέσει σε χελώνα με "περίεργη συμπεριφορά". Από την μία είναι λογικό να δοκιμάζουν τα πάντα που μπαίουν στον χώρο τους. Από την άλλη αν έχουν μεγάλη διαφορά μεγέθους, μπορεί και να την τραυματίσει....

Αλήθεια, την φορά που την δάγκωσε, τις έκανε μήπως πληγή?

Μια φωτό θα βοηθούσε αρκετά

Η λύσεις είναι ή να τις αφήσεις μαζί και ότι γίνει, ή να τις χωρίσεις σε δύο ανεξάρτητους χώρους

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες, περίμενα πως κ πως.
Δεν το πλήγωσε ευτυχώς και εγώ φοβήθηκα περισσότερο από το μικρό η αλήθεια είναι, παρ όλα αυτά τα άφησα μαζί όσο ήμουν σπίτι για να τα βλέπω και τα πήγαιναν καλά αλλά όταν έφυγα τα χώρισα. Ααα ξέχασα να πω οτι τα είχα βάλει στη γυαλίτσα του μικρού για να νοιώθει πιο άνετα αυτός και να κουνιέται (μιάς και όταν τον έβαλα στην μεγάλη γυάλα δεν κουνιόταν καθόλου και κοιμόταν στην στεριά) γιατι παρατήρησα οτι οταν καθεται ακίνητος η δικιά μου του επιτίθεται πιο πολύ και αν τα πήγαιναν τελικά καλά να τα έβαζα στο ενυδρείο. Και για την φωτο αν μπορείς βοηθησέ με γτ ειμαι λγ ασχετη, πώς μπορώ να την ανεβάσω εδώ?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης με προβλημάτιζε το οτι όταν την πήρα απο το pet shop ήταν με άλλα 15 χελωνάκια και φαινόταν μια χαρά. Γιαυτό και αγχώνομαι μήπως έχω κάνει κάτι λάθος ή την έχω μάθει έτσι. Εν το μεταξύ είναι πανέξυπνη και τελευταία ειδικά, υπερκινητικότατη.

Link to comment
Share on other sites

Οκ.. Ευχαριστώ πολύ, αν και ακόμα δεν έχω βρει αυτό που λεει για να την ανεβάσω γτ δεν μου βγάζει την συγκεκριμένη μπάρα.
Και κάτι ακόμα επειδή όπως είπα έχω λίγο καιρό το χελωνάκι και όταν το πήρα δεν γνώριζα για αυτήν την πολυδάπανη φροντίδα που χρειάζεται και του τα παίρνω λίγα λίγα. Θέλω να μάθω για να παω τωρα που είμαι εδώ να βρω μεγαλύτερο ενυδρείο και τα απαραίτητα για την μέχρι στιγμής φροντίδα του και το τονίζω τα "απαραίτητα" ( :( ) γιατί μένω Πάτρα λόγω του ότι ειμαι φοιτητρια και δεν μπορώ να τα κουβαλάω όλα με το ΚΤΕΛ.
Του έχω τώρα ένα ενυδρειάκι 8 λίτρων, μια λάμπα θέρμανσης και μια uvb, αντιχλώριο, βιταμίνες, του έχω και ψιλο αρκετό νεράκι για να κολυμπάει και μέχρι στιγμής η λάμπα κρατάει αρκετα ζεστό το νεράκι.

Link to comment
Share on other sites

Το αρκετά ζεστό δεν είναι ένδειξη, θα βάλεις θερμόμετρο, και θα κρατάς την φερμοκρασία στους 25 βαθμούς.... Τον βασικό εξωπλισμό (λάμπα υπεριώδους, λάμπα θέρμανσης, φίλτρο) τα έχεις, καλό είναι να βρείς ένα ενυδρείο από 60 λίτρα και άνω (για να το έχεις γεμάτο μέχρι τα 30-40 λίτρα). Θα χρειαστείς και μιά εξέδρα ΄η κάτι που να ανεβαίνουν για να λιάζοντε.... Και δεν είναι ανάγκη να είσαι Αθήνα για τα ψώνια σου, και η Πάτρα (μιας που την γνωρίζω καλά) έχει μαγαζιά, αλλά στο χέρι σου έχεις και το δυνατότερο όπλο της σημερινής κοινωνίας, που λέγετε "ιντερνετική αγορά"

Link to comment
Share on other sites

Εγω που μένω εκεί και ψάχνω τόσο καιρό στα μαγαζιά τους για της βρω ό,τι της έχω πάρει μέχρι στιγμής βλέπω ο,τι δεν έχουν τα βασικά ,είναι ακριβοί και δεν έχουν και γνώσεις για τα συγκεκριμένα ζωάκια.... μου έχουν πει πράγματα που αν τα έκανα στο μικρούλι μου και δεν ψαχνόμουν, τώρα θα μου είχε ψωφίσει :( Με το ίντερνετ τώρα αρχίζω και το ψάχνω και τώρα που το λες θα ξεκινήσω δραστικά :thumbsu: Φίλτρο δεν έχω και δν ξέρω ποιο είναι το κατάλληλο αν έχεις κάτι να μου προτείνεις. Για στεριά της έχω μια μεγάλη πέτρα. Τέλεια, από αύριο θα ξεκινήσω να ψάχνω ενυδρείο για το μικρο μουρλό χελώνι μου.. :bigemo_harabe_net-151:

Link to comment
Share on other sites

Πολλά ενυδρεία είναι κομπλέ με φίλτρο που καλύπτει τα λίτρα τους (γεμάτα μέχρι πάνω- άρα αν το γεμίσεις μέχρι την μέση, θα το υπέρκαλύπτει)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα χριστινα.απο τα πετ σοπ της πατρας μη περιμενεις πολλα.πατρα μενω και τα πετ σοπ τα επισκεφτομαι μονο για καμια τροφη. γνωσεις δεν εχουν και λογικο να ναι ακριβοτεροι απο μεγαλα μαγαζια.το χελωνακι θα το παρεις μαζι σου στην πατρα?

πρεπει να ψαχτεις καλα και να μην κανεις ασκοπες αγορες. τουλαχιστον του προσφερεις την απαραιτητη ακτινοβολια αλλα θα χρειαστεις αμεσα ενυδρειο πολυ μεγαλυτερο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα χριστινα.απο τα πετ σοπ της πατρας μη περιμενεις πολλα.πατρα μενω και τα πετ σοπ τα επισκεφτομαι μονο για καμια τροφη. γνωσεις δεν εχουν και λογικο να ναι ακριβοτεροι απο μεγαλα μαγαζια.το χελωνακι θα το παρεις μαζι σου στην πατρα?

πρεπει να ψαχτεις καλα και να μην κανεις ασκοπες αγορες. τουλαχιστον του προσφερεις την απαραιτητη ακτινοβολια αλλα θα χρειαστεις αμεσα ενυδρειο πολυ μεγαλυτερο

Καλησπέρα, το μικρό το χελωνακι το εδωσα παλι στον ιδιοκτητη του και πλεον ειναι μια χαρα και τρωει και είναι και πολυ κινητικο.... Ήρθα πάλι Πάτρα και όσο ήμουν Αθήνα εψαξα για ενυδρείο σε διαφορα μαγαζια αλλα και στο internet και το μονο που βρηκα ειναι σε ενα μαγαζι ενυδρείο 100l με 85 ευρώ μιας γερμανικής εταιρίας που δεν θυμάμαι. Όπου αλλού είδα ήταν όλα πάνω από 100 ευρώ. θα κανονισω να ανέβω κάποια μέρα να το πάρω.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να ζητήσεις να στο κάνουν αποστολή, μιας και μέχρι να ανέβεις μπορεί να έχει αλλάξει τιμή ή να μην είναι ετοιμοπαράδοτο για παράδειγμα

Link to comment
Share on other sites

Απλα το παιδι που μιλησα στο μαγαζι μου εκανε την τιμη απο 100ευρω που ηταν και μου ειπε να παω να το παρω μερα που να μην ειναι εκει το αφεντικο του και να μιλησω μαζι του.. αλλιως θα εστελνα τον πατερα μου να παει να το παρει (μπας και το πληρωσει και αυτος <3 )

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας, μάλλον έχεις πέσει σε χελώνα με "περίεργη συμπεριφορά". Από την μία είναι λογικό να δοκιμάζουν τα πάντα που μπαίουν στον χώρο τους. Από την άλλη αν έχουν μεγάλη διαφορά μεγέθους, μπορεί και να την τραυματίσει....

Αλήθεια, την φορά που την δάγκωσε, τις έκανε μήπως πληγή?

Μια φωτό θα βοηθούσε αρκετά

Η λύσεις είναι ή να τις αφήσεις μαζί και ότι γίνει, ή να τις χωρίσεις σε δύο ανεξάρτητους χώρους

Για αυτό με την φωτο που μου ειχες πει, τελικά μαλλον το βρηκα

post-57706-0-20273100-1389278315_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρααα.. Πήρα το ενυδρείο και τώρα κάθομαι και το φτιάχνω, έχω μια απορία όμως, τον θερμοστάτη τον βάζω ΟΛΟΚΛΗΡΟ μέσα στο νερό????

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εχω τωρα και ενα θεμα με το φίλτρο το οποίο μου κάνει πάρα πολυ θόρυβο :S μου είπαν να το βυθίσω όλο μεσα στο νερό αλλά αυτό δεν γίνεται γτ το νερό προφανώς ειναι λίγο :/ δν μπορώ να το ακούω πραγματικά κάνει σαν την ηλεκτρική μου σκούπα :'(

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρο τον θερμοστάτη μέσα, γιατί αλλιώς μπορεί να καεί.....

Επίσης αν το φίλτρο δεν είναι και αυτό σωστά βυθισμένο μέσα, μπορεί και αυτό να καεί..... μπορείς να το βάλεις σε οριζόντια θέση (ξαπλωμένο) μέσα στο νερό. Επίσης μπορεί να σου κάνει θόρυβο αν έχει κρατήσει αέρα μέσα

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΕΙΑ τα εφτιαξα ΟΛΑ.. :D Ευχαριστώ πολυυυυύ :D

Το καινούριο σπιτάκι μας.. :D Τελικά πήρα το 60 λιτρο :/ αλλά είναι οκ πιστεύω για τώρα ε? :D

:D

post-57706-0-82192100-1389883629_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία χελωνιέρας:
είδος χελώνας: trachemys scripta scripta

Γενικές Πληροφορίες:
Διαστάσεις Χελωνιέρας: 60x30x35 (πιστεύω γτ το μέτρησα με χάρακα)

Συνολικά Λίτρα: 60

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί:
Χελώνες: 1 (θηλυκή μάλλον)
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά:
Φόντο: Όχι
Πέτρες: 1 φυσική και 1 μεγάλη διακοσμητική
Ξύλα:
Ψεύτικα Φυτά: 3 μικρά πάνω στην διακοσμητική πέτρα
Στεριά: Η μεγαλύτερη και διακοσμητική πέτρα
Άλλα διακοσμητικά :
Βυθός:

Φωτισμός:
UVB λάμπα(Αντικατάσταση φώς ημέρας): Exo terra Reptile uvb100 26W/Tropical Terrarium Bulb
Άλλες λάμπες: Θέρμανσης , Exo terra Infrared Basking Spot 50W

Άλλες λάμπες:
Διάρκεια φωτισμού: 12 ώρες
Απόσταση UVB λάμπας απο στεργιά: 20 εκατοστά


Υποστήριξη οργανισμών :

Φίλτρανση: JUWEL Bioflow Mini
Θέρμανση/ Ψύξη: JUWEL heater 50watt
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: 1 θερμόμετρο
Διατροφή: Γαρίδες χύμα


Παράμετροι:
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25 °C

Συντήρηση:
Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

post-57706-0-14993800-1389894938_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...