Jump to content

Χελωνίτσα Δαγκώνει Το Μικρο Χελωνάκι


Recommended Posts

όσον αφορά τις παραμέτρους δεν έχω ιδέα.Για την συντήρηση ακόμα δεν έχω κάνει μιας κ είναι η δεύτερη μέρα αλλά θα ήθελα πολύ να μου πείτε μια γνώμη για το πότε θα γίνεται και πως?? ^^ εγώ από αυτά που έχω διαβάσει ξέρω για αλλαγή νερού μια φορά την εβδομάδα... ?!

Link to comment
Share on other sites

Τις παραμέτρους καλό είναι να τις κοιτάς, για να ξέρεις πως πάει το ενυδρείο, και για να δείς καμία τυχόν "δυσλειτουργία".Αν δεις πχ Αμμωνία ή νιτρικά, κάνεις μια αλλαγή νερού, και βιολογικών υλικών

Τώρα για αλλαγή νερού, με μιά σκούπα βυθού μαζεύεις τις ακαθαρσίες που δεν έχουν μαζευτεί από το φίλτρο, και προσθέτεις το νέο νερό....

Link to comment
Share on other sites

σουιτα δε λες τιποτα και απο πάνω μου κάνει νάζια ακόμα και δεν κουνιέται κάθεται στο φίλτρο όλη μέρα. κατάλαβες η κυρία? Τίποτα δεν εκτιμάει :P της αρεσε περισσότερο στο μικρό που δεν είχε χώρο και παρόλα αυτά έκανε σαν αφηνιασμένο :P χαχα

Όσον αφορά της σκούπα, ακόμα δεν θα πάρω θα βολευτώ με την σύριγγα :P
Ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

Με τεστ κιτ φανταζομαι οτι εννοουν τα παιδια που σου βγαζουν μετρησεις για ορισμενες πολυ βασικες συγκεντρωσεις στοιχειων.

Sent from the dark side of the moon...

Link to comment
Share on other sites

ωραιο αποτελεσμα :)

μετρησεις κανεις?

αλλαγες?

Ευχαριστώ πολύ ...... Μετρήσεις ακόμα όχι, δεν έχω ασχοληθεί με αυτό το κομμάτι, λόγω χρόνου περισσότερο αυτή τη στιγμή (εξεταστική, διαβάσματα κλπ κλπ).....Αλλαγές κάνω 1 φορά την εβδομάδα, που τα βγάζω όλα και τα ξεπλένω με ένα βουρτσάκι για καλύτερο αποτέλεσμα..... βέβαια να δω τώρα τι θα κάνω που έκοψα το χέρι μου και έκανα ράμματα.... :/

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα για το χερι. Ελπιζω να μην πλενεις και το βιολογικο υλικο.

Στάλθηκε από το GT-S7562 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Έχω μια μικρή χελώνα νερού, την είχα σε ένα ενυδρείο και ήταν μόνη της, οπότε της πήρα και άλλη μια χελώνα, είναι λίγο πιο μεγάλη και τα καβούκια τους είναι διαφορετικά, αλλά η καινούργια δάγκωσε την μικρή στο καβούκι, δεν ξερω τι να κάνω, να τις έχω σε διαφορετικό ενυδρείο;; 

Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2020 at 3:47 ΜΜ, το μέλος AndroidGamerGr έγραψε:

Έχω μια μικρή χελώνα νερού, την είχα σε ένα ενυδρείο και ήταν μόνη της, οπότε της πήρα και άλλη μια χελώνα, είναι λίγο πιο μεγάλη και τα καβούκια τους είναι διαφορετικά, αλλά η καινούργια δάγκωσε την μικρή στο καβούκι, δεν ξερω τι να κάνω, να τις έχω σε διαφορετικό ενυδρείο;; 

Αν δεν ειναι ιδιο ειδος και μεγεθος, τοτε καλυτερα σε διαφορετικό......οι χελωνες δεν νιωθουν μοναξια γιατι δεν ειναι κοινωνικα ζωα, ερπετα γαρ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Επισης καλύτερη βοηθεια για σενα ειναι  να ανοιξεις δικο σου νεο θεμα και να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες, φωτο κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...