Jump to content

Green Water


lefteris123

Recommended Posts

Εδώ και ένα μήνα, ίσως και παραπάνω έχω θέμα με αυτό το είδος αλγης. Αυτήν την περίοδο έχει αρχίσει να καθαρίζει. Πριν από δύο μέρες φύτεψα κάποια φυτά που θέλουν μέτριο CO2 να αρχίσω excel ή θα ξαναφουντώσει η αλγη; Στα φυτά μου δεν υπάρχει κάποιο που να έχει πρόβλημα από το excel

Υ.Γ. Φωτογραφίες καθώς και την φόρμα παρουσίασης θα τα συμπληρώσω αργότερα γιατί τώρα δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω διαβάσει αρκετές φορές το άρθρο, έχω κάνει συσκότιση έγινε χειρότερα και έβαλα φυτά. Την τελευταία εβδομάδα έχω δει επιτέλους αποτελέσματα! Απλά προχθές φύτεψα ένα φυτό με μέτριες απαιτήσεις σε CO2 και ρωτάω:

Αν βάλω excel θα ταΐσω τα φυτά ή την αλγη;

Για την ώρα έχω ξανααρχίσει το κάλιο μιας και μαρενονταν τα νέα φύλλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελει μετριες απαιτησεις σε co2 δεν νομιζω οτι θα κανεις δουλεια με excel,θελεις αεριο co2,οχι οργανικο ανθρακα.

Επισης το οτι μαρενονται τα νεα φυλλα νομιζω δεν ειναι ελειψη καλιου,η ελειψη καλιου ειναι τρυπες στα φυλλα.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είμαι σε 130 λίτρα και δεν μπορώ να βάλω μπουκάλα γι αυτό σκέφτομαι το excel καθώς και έχω αρκετά φυτά, οπότε πιστεύω θα τα βοηθήσει. Απλά το excel μπορεί να ζωντανέψει το green water;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να σου απαντησω σ αυτο,παντως οικονομικα δεν σε συμφερει το excel σε τοσα λιτρα,θα χαλας πολλα μπουκαλια και δεν προκειτε να δεις τρελη αναπτυξη στα φυτα σου.Δεν συγκρινετε το αεριο co2 με τον οργανικο ανθρακα που ειναι το excel.

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα 8€ για το excel τα βρίσκω αυτή τη στιγμή, ενώ τα λεφτά για την μπουκάλα δεν γίνεται!

Έγινε επεξεργασία - lefteris123
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω φιλος..μακροπροθεσμα θα σου βγει το excel πιο ακριβο απ οτι η μπουκαλα,θα πρεπει να ριχνεις καθημερινα δοση excel στο ενυδρειο και θες σχεδον ενα καπακι την ημερα για τα λιτρα σου.

Παντως να ξερεις οτι μονο με excel η με μπουκαλα δεν θα κανεις δουλεια,θελει συνδιασμο φως,co2,λιπασματα για να πανε καλα τα φυτα σου.Βεβαια δεν ξερω και τι φυτα εχεις στο ενυδρειο σου..

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο έχω:

anubias barteri var. barteri
Hygrophila Corymbosa 'siamensis'
Heteranthera Zosterifolia
Rotala rotundifolia
Cabomba caroliniana
sagitaria subulata
Bacopa monnieri
Hygrophila difformis
Microsorum pteropus (java fern)
micranthemum micranthemoides
Ceratopteris Thalictroides
από φως έχω 2 λάμπες t5 24 watt με ανακλαστήρα
όταν δεν είχα την άλγη έκανα μια φορά την εβδομάδα αλλαγή το 30% του νερού
και από συμπληρώματα έχω κάλιο και σκέφτομαι το excel και το γενικό της seachem
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αφού η συσκευασία αναγράφει 1 καπάκι (5ml) στα 200 λίτρα εγώ με τα μισά περίπου δεν θα ήμουν μια χαρά?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,ολα τα φυτα σου ειναι ευκολα,δεν εχεις κανενα περιεργο φυτο.Οπωτε δεν θες και πολλα πραγματα απο λιπασματα.

Οσο για το excel θα πρεπει να ριχνεις λιγο πανω απο το μισο καπακι,γυρω στα 3-3,5ml την ημερα,απλα να ξερεις οτι δεν θα δεις τρελη αναπτυξη στα φυτα σου,ποιο πολυ συντηριση κανει παρα αναπτυξη.Αν θες αναπτυξη πρεπει να πας σε αεριο co2.Κοιτα δεν χανεις να το δοκιμασεις και να δεις πως θα παει.Απλα δεν ξερω με το green water και το excel τι παιζει.Σ αυτο δεν μπορω να σου απαντησω με ασφαλεια μιας και ποτε δεν εχω αντιμετωπισει green water.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ, αύριο ελπίζω να βρω χρόνο να ανεβάσω και καμιά φώτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...