Jump to content

Κρεμαστό Sump


omilos heraklion

Recommended Posts

για σας και χρονια πολλα φίλοι μου ενδιαφερομαι για κρεμαστό sump θέλω να κάνω μια δικιά μου κατασκευή στην πίσω μεριά ,το ενυδρείο είναι 70 πόντους στο μήκος και ύψος 50 και αποστασει από τον τοίχο μέχρι την πίσω μεριά του ενυδρείου είναι 13 πόντους εχουμε καμια ιδέα πως μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο??????καταλαβαίνετε λόγο ελλειψης χώρου!!!!

Link to comment
Share on other sites

αλαξε σπιτι μητσο :sword: ρε συ το μπαλκόνι ειναι απέξω κανε κατι εκει.

Έγινε επεξεργασία - baggos777777
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα νομιζω μπορει.Στο πλατος ποσο ειναι το ενυδρειο?

Εκτος και αν το θαλασσινο εχει αλλες απαιτησεις.... που εχει.... σορρυ δεν ειδα οτι ηταν για θαλασσινο.

Έγινε επεξεργασία - math01141
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-75::bigemo_harabe_net-75: έλα να σοβαρευτούμε λίγο!

:xmas_laugh::xmas_laugh: παρε τα μετρα να τα δουμε αυριο μαζι να δουμε τι χωρο εχουμε.τρυπα εχει το ενυδρειο για υπερχ???

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να του βάλετε μια αντλία να στέλνει νερό στο hang on sump-refugium και αυτό να υπερχειλίζει πίσω στο main tank

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να του βάλετε μια αντλία να στέλνει νερό στο hang on sump-refugium και αυτό να υπερχειλίζσωσει πίσω στο main tank

Σωστο και αυτος ο τροπος αλλα πρεπει να παει το σαμπ ποιο ψηλα απο το ενυδρειο εστο και λιγο.και ειναι σε σαλινι...

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό λέγονται refugium... Στα refugium η επιστροφή του εμπλουτισμένου, με ζωντανούς οργανισμούς, νερό γίνετε βαρυτικά ώστε να περάσει το 100% των μικροργανισμών στο ενυδρείο, και όχι μηχανικά που θα έχουμε μια απώλεια, μικρή έστω......

Link to comment
Share on other sites

Τι τιμή το βρήκες???? Γιατί μια τιμή που είδα εγώ έπαθα διπλό εγκεφαλικό και τριπλό έμφραγμα....

Κάτι παρόμοιο έφτιαξα κι εγώ, πολύ μεγαλύτερο σε ύψος (όσο το ύψος του ενυδρείου+ αυτό το μέρος που θα υπερχειλίζει), γυάλινο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου αυτό το πήρα 50 ευρώ από ένα παλικάρι που το είχε και δεν το ήθελε !!!!!!!!!τώρα πείτε μου τι να βάλω μέσα να βάλω βραχάκια να βάλω καμια καλουερπα? τι προτείνετε για να έχει σωστή λειτουργιά,όπως και η αντλία τι να βάλω ??

Έγινε επεξεργασία - omilos heraklion
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να βαλεις ενα upflow algae scrubber. To μονο που χρειαζεσαι ειναι μια πλαστικι επιφανεια και μια αεραντλια. Υπαρχει και ωραιο diy thread μεσα στο φορουμ για το πως να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Sorry που μπαινω σφηνα στο θεμα σου απλα επειδη σκεφτομαι να κανω κατι παρομοιο, υπαρχει τροπος να ρουφαει νερο το σαμπ πλατης οπως κανουν τα κρεμμαστα φιλτρα και να γυριζει το νερο στο ενυδρειο με υπερχειλιση? Δηλαδη γινεται κατι σαν κρεματο φιλτρο στις διαστασεις που μας βολευει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...