Jump to content

ΤΙ ΨΑΡΙ ΕΙΝΑΙ??


mpikis

Recommended Posts

Μπορει κάποιοσ να μου πει την ακριβή ονομασία του ψαριού αυτού??

post-3293-1172838590_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορει κάποιοσ να μου πει την ακριβή ονομασία του ψαριού αυτού??

το πιο πιθανο ειναι πως ειναι ενα ειδος pseudotropheus zebra. υπαρχουν διαφορες παραλλαγες των συγκεκριμενων ψαριων

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω ψάξει και το εχω βρεί σε πολλές παραλλαγές, γι'αυτό ήθελα να μάθω την ακριβή του ονομασία!Σ'ευχαριστώ πάντως κι εγω αυτό έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω ψάξει και το εχω βρεί σε πολλές παραλλαγές, γι'αυτό ήθελα να μάθω την ακριβή του ονομασία!Σ'ευχαριστώ πάντως κι εγω αυτό έλεγα.

εχω πολλα τετοια ακριβως σπιτι... αναπαραγονται σαν τα μανιταρια... μια μανα , μου εχει γεννησει 120 μωρα σε 1 χρονο

Link to comment
Share on other sites

φιλε ΜΑLAWI επειδη απο οτι βλεπω απο τα ενυδρεια σου εισαι ο κατεξοχην ειδικος!!!!Αυτό το ψάρι λέσ να είναι αρσενικό.αν ναι σε ποια ηλικία είναι ετοιμο να ζευγαρώσει?

Link to comment
Share on other sites

φιλε ΜΑLAWI επειδη απο οτι βλεπω απο τα ενυδρεια σου εισαι ο κατεξοχην ειδικος!!!!Αυτό το ψάρι λέσ να είναι αρσενικό.αν ναι σε ποια ηλικία είναι ετοιμο να ζευγαρώσει?

αυτο απ'οτι φαινεται απο τη φωτο ειναι μικρο ακομα (αν κανω λαθος παρακαλω να το πεις) και ακομα δεν ειναι ξεκαθαρο απ'οτι βλεπω το φυλο του (δηλαδη δεν εχει ξεκαθαρα σημαδια αρσενικου).

αν ειναι μεγαλυτερο και δεν το διακρινω καλα γραψε σε παρακαλω το μεγεθος του σε εκατοστα. σε λιγους μηνες παντως τα δικα μου απο τη γεννηση τους (δηλαδη μολις εφτασαν τα 6 - 8 εκατοστα) αρχισαν να ζευγαρωνουν

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το μέτρησα είναι 7 εκατοστά!Σου στέλνω κίαλλη ΦΩΤΟ μήπως μπορείς να καταλάβεις.

post-3293-1172849218_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το μέτρησα είναι 7 εκατοστά!Σου στέλνω κίαλλη ΦΩΤΟ μήπως μπορείς να καταλάβεις.

οκ. τωρα φαινεται καλυτερα το μεγεθος του! ολα δειχνουν οτι μαλλον μιλαμε για υποψηφια μητερα και οχι πατερα. το εχεις με αλλα σιγουρα αρσενικα ή θυληκα για να δεις συμπεριφορα?

Link to comment
Share on other sites

παντως αν δεν κανω λαθος το εχεις μαζι και με αλλα σε 60 λιτρα (το διαβασα σε αλλο σου post) και με ολο το θαρρος κατι πρεπει να κανεις γιατι για τετοια ψαρια ειναι πολυ λιγο

Link to comment
Share on other sites

Καθότι αρχάριος έχω κάνει τρελλή πατάτα.Εχω σε ενα 60lt ενυδρείο αυτά τα ψάρια!Ξέρω είναι πολλά και θέλω να τα δώσω γιατι μου δημιουργήθηκε ΝΗ4/ΝΗ3.Οποτε έλεγα να κρατήσω μόνο ενα ζευγάρι και να κάνω αναπαραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που μου είπες οτι μπορεί να είναι θυληκο κάτι περίεργο έχω προσέξει.ειχα βάλει μια πέτρα και το ψαρακι πηγαινε συνεχεια πισω και πανω απο την πετρα γρήγορα.εχω εναν αρσενικο αλλα ειναι αλλο είδος.Μπορούν να ζευγαρώσουν?

post-3293-1172850550_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καθότι αρχάριος έχω κάνει τρελλή πατάτα.Εχω σε ενα 60lt ενυδρείο αυτά τα ψάρια!Ξέρω είναι πολλά και θέλω να τα δώσω γιατι μου δημιουργήθηκε ΝΗ4/ΝΗ3.Οποτε έλεγα να κρατήσω μόνο ενα ζευγάρι και να κάνω αναπαραγωγή.

και παλι οσο και αν σε απογοητευω (πρεπει να το κανω) ειναι λιγα τα λιτρα. και να εχεις αναπαραγωγη , τα μικρα λερωνουν πολυ και θα εχεις τα ιδια προβληματα με τωρα... και οχι μονο!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που μου είπες οτι μπορεί να είναι θυληκο κάτι περίεργο έχω προσέξει.ειχα βάλει μια πέτρα και το ψαρακι πηγαινε συνεχεια πισω και πανω απο την πετρα γρήγορα.εχω εναν αρσενικο αλλα ειναι αλλο είδος.Μπορούν να ζευγαρώσουν?

τι ειδος ειναι ο αρσενικος?

μπορει να ζευγαρωσει και με αλλα ειδη mbuna και θα εχεις τα λεγομενα υβριδια σαν παιδια τους.

συνηθως τα αρσενικα σκαβουν στην αμμο και κυνηγουν τα θυληκα με σκοπο να τα παρασυρουν στην τρυπα που εχουν δημιουργησει ωστε να γινει το ¨ακαταλληλο¨

Link to comment
Share on other sites

Ναι σκέφτομαι να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο!Εχεις δίκιο αλλα για αρχη αυτα τα δυο μπορουν να ζευγαρώσουν???Για να ξέρω ποιο ψάρι να διώξω!

post-3293-1172851227_thumb.jpg

post-3293-1172851280_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΦΙΛΕ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΣΚΑβΕΙ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ....ΘΑ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕΕΕ!!!ΑΡΑ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝΕ?Αλλιώς δεν θα έσκαβε!!!Οποτε για αρχή δίνω τα υπόλοιπα.Τι λές???

Link to comment
Share on other sites

Ναι σκέφτομαι να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο!Εχεις δίκιο αλλα για αρχη αυτα τα δυο μπορουν να ζευγαρώσουν???Για να ξέρω ποιο ψάρι να διώξω!

κανεις δεν το ξερει. υπαρχουν και περιπτωσεις που ακομα και απο το ιδιο ειδος θυληκα με αρσενικα μονα τους σε ενυδρειο συγκεκριμενου ειδους δε ζευγαρωνουν ποτε. γι'αυτο και για αλλους λογους ισχυει η αναλογια 1 αρσενικο με 3-4 θυληκα. για να γινει καποια στιγμη αναπαραγωγη, να μειωθει η επιθετικοτητα κτλ...

πιθανον να γινεται να ζευγαρωσουν(αν και παντα εχει μια δυσκολια σε διαφορετικα ειδη) αν και δε θα το συμβουλευα γιατι πιθανον τα υβριδια να αντιμετοπιζουν προβληματα υγειας και επισης γιατι δεν θα εχεις ποτε καθαροαιμο ειδος με τα χρωματα του κτλ..

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΦΙΛΕ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΣΚΑβΕΙ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ....ΘΑ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕΕΕ!!!ΑΡΑ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝΕ?Αλλιώς δεν θα έσκαβε!!!Οποτε για αρχή δίνω τα υπόλοιπα.Τι λές???

το σκαψιμο δεν ειναι και το απολυτο σημαδι. πολλες φορες τα αρσενικα οριοθετουν και την περιοχη τους ετσι.

ασε που σκαβει δε σκαβει ο δυσμοιρος αμα δε θελει αυτη η κακουργα αυτος θα σκαβει και θα σκαβει και θα σκαβει....

Link to comment
Share on other sites

:rasp::lmao::lmao::lmao:

Ωραία φιλε αν είναι θα τα δώσω όλα και θα πάρω νανοκυχλίδες!Ετσι θα έχω έναν αρσενικό και το χαρέμι του...ποιές κυχλίδες με συμβουλευείς?

Link to comment
Share on other sites

:rasp::lmao::lmao::lmao:

Ωραία φιλε αν είναι θα τα δώσω όλα και θα πάρω νανοκυχλίδες!Ετσι θα έχω έναν αρσενικό και το χαρέμι του...ποιές κυχλίδες με συμβουλευείς?

ριξε μια ματια εδω φιλε μου mpiki

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4337

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...