Jump to content

Προβλημα Με Άλγη


Recommended Posts

Καλησπέρα στους θαλασσινους.

Εχω ενα reffaki 85 λιτρα φτιαξει το οποιο τρεχει εδω και ένα τριμηνο περιπου

Οι μετρησεις ειναι όλες καλές μηδενικά νιτρωδη και αμμωνια, σχεδον μηδενικα τα νιτρικά, αλατοτητα κοντά στα 1023, θερμοκρασια στους 26 βαθμους...

Ολα μετρημενα με υγρα τεστ.

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι η άλγη που ενω την καθαριζω (όσο μπορω τουλαχιστον)αυτη επιμένει.

Χρησιμοποιω εσωτερικο σκιμερ άρα δεν υπάρχει sump και εξωτερικο φιλτρο για την χημεια.

Για φωτισμο χρησιμοποιω 2 λάμπες Τ5 της ATI η μια ειναι ακτινικη και η άλλη ειναι η coral plus από 24 watt η κάθε μία.Κοράλια δεν εχω βαλει ακόμα γιατι θελω πρωτα να καθαρισει λίγο από τις άλγες και μετά να βάλω.Από ζωντανα υπάρχει ενας κλοουν μεσα (ό άλλος βρηκε μια τρυπα και πήδηξε πίσω από το ενυδρειο)....

Παραθετω μερικες φωτογραφιες για να μου πειτε και εσεις τι πρεπει να κάνω.

gp6w.jpg

84cj.jpg

rlqh.jpg

31tg.jpg

Link to comment
Share on other sites

να το χαίρεσαι φίλε μου

θα σου πρότεινα ένα συνεργείο καθαρισμού

1-2 σαλιγκαράκια και ένα ερημίτη.

Link to comment
Share on other sites

Από τον ζωντανο βραχο που εβαλα εχουν βγει καποια τα οποια μετά απο ψάξιμο εμαθα οτι τρωνε την άλγη.

Δυστηχως ομως δεν βλέπω να κανουν κατι μιάς και δεν την εχουν περιορισει σχεδόν καθόλου.

Αυτα τα σαλιγκάρια που λές πώς θα τα αναζητησω σε πετ σοπ?Με ποιά ονομασία?

Link to comment
Share on other sites

Φωσφορικα και αυτα μετρημενα με υγρα τεστ ειναι κατω απο 0,01.

Ολα τα τεστ ειναι υγρα τηςtropic marin.

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία - malamadre
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με ερημίτη και σαλιγκάρια.....θα σου πρότεινα να βγάζεις και με το χέρι όσο περισσότερη μπορείς και να κάνεις κάθε εβδομάδα αλλαγή νερού!Χρήση αντιφωσφόρου σιδήρου και ελάχιστο τάισμα!Καλή συνέχεια και ελπίζω να σε εγκαταλείψει η άλγη για να ευχαριστηθείς το ριφάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Απόψε παρατηρησα πώς εχει αρχισει και ασπριζει η άλγη σε κάποια σημεια της.Μηπως ειναι δειγμα εγκατάλειψης.Λέτε να μην βρισκει θρεπτικα και αποδυναμωνει σιγά σιγά?Εκανα αλλάγη νερου πριν μια εβδομαδα καθως και αλλαγη αντιφωσφόρου και άνθρακα.Λέτε να πέρασαν 7 μερες για να δουλέψει?...Θα το παρατηρησω πάλι αυριο να δω πώς θα πηγαινει.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερου κάθε μηνα και από αλάτι tropic marin pro reef.Αντιφωσφορο χρησιμοποιω μακράς διάρκειας της tropic marin το οποιο το άφησα περιπου 45 μερες μεσα και μετά εκανα αλλαγη.

Kαι για να σε προλάβω οι μετρησεις ακριβως πρίν την αλλαγη ειναι μηδενικές.Μόνο τα νιτρικά παίζει να ειναι κοντά στο 5...Το σκιμερ κανει καλή δουλεια αφου δουλευει στο φουλ και βγαζει αρκετη βρωμιά πράσινου-καφέ κυριως χρωματος( αν αυτο λέει κάτι...)

Έγινε επεξεργασία - malamadre
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε να αγοράσεις και ένα καβουράκι, το mithrax. Κάνει εξαιρετική δουλειά, εμένα μου καθάρισε τελείως το βράχο σε λιγότερο απο μια εβδομάδα.

Το είχα βρεί στο Aquario. Είναι και φιλήσυχος δεν πειράζει κανένα άλλο ζωντανό.Θα τον κάνει το βράχο λαμπίκο!

Link to comment
Share on other sites

οκ θα το ψαξω και αυτο με το καβουρι...

αν βαλω αργοτερα κανα κοραλακι δεν πιστευω να εχει θεμα με το καβουρι?....

Link to comment
Share on other sites

το καβούρι είναι αυτό : http://i949.photobucket.com/albums/ad337/azpt/Aiolos/Silver%20list/Green/Mithrax.jpg

τρέφεται με μακροάλγη, και με bubble άλγη. Αν δεν υπάρχει άλγη πρέπει να ταϊζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...