Jump to content

Το Δικο Μου Diy Co2


ssgiannis

Recommended Posts

Αφου δεν παιζουν λεφτα για μπουκαλες κτλπ και τα φυτα που εχω δεν ειναι ολα για excel την παλευω με diy .το προβλημα ειναι οτι κατω απο τους 20 βαθμους δεν γινεται τπτ .ομως με αυτον τον τροπο μεχρι στιγμης ολα πανε καλα

Αρχικα σε ενα κουτι παπουτσιων ανοιξα τρυπες και το εντυσα με αλουμινοχαρτο Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Μετα φτιαχνω το γνωστο μειγμα και βαζω τα μπουκαλια Δημοσιευμένη  εικόνα

Οι σωληνωσεις ολες ειναι απε εξωΔημοσιευμένη  εικόνα

Και επισης εχω εναν ´´διακοπτη ´´ ο οποιος υπαρχει στα νοσοκομεια για τον ελεγχο της ροης των ορων Δημοσιευμένη  εικόνα

Της μερες που δεν παιζει καλοριφερ βαζω μεσα και μια θερμοφορα και ολα δουλευουν κομπλεΔημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Μετα απο 1 λεπτο οι πρωτες φυσαλιδες εμφανιζονται Δημοσιευμένη  εικόνα

Η διαχυση γινεται με αεροπετρα αλλα εχω παραγεειλει σκαλα απο ebay

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα ΄ταν καλύτερα να βάλεις το μπουκάλι μέσα σε κουβά με ενα μικρό θερμοστάτη; εμένα το δικό μου μια χαρα δούλευε έτσι, ουτε θερμοφόρες ούτε κουτιά παπουτσιών με αλουμινόχαρτα. Αυτά είναι τα μειωνεκτήματα του DIY CO2!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απατάμε υπάρχουν κάτι πλαστικά δοχεία έτσι παράλληλα κάτι σαν είδος ταπερ.

Ψαξτο λίγο στα είδη οικιακής χρήσης!

Link to comment
Share on other sites

Οκ ετσι θα το κανω .θα ψαχτω λιγο και θα το βελτιωσω

Μονο μονωση χρειαζεσαι ακομα αλλα δεν εχω φωτο να σου δειξω πως το εκανα. Δεν σου λεω για να εχεις την χαρα της ανακαλυψης.

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα κολλησει κανενας θερμοστατης απο τις ζαχαρες τοτε να δεις ανακαλυψεις που θα κανει...

Οι θερμοστατες εχουν φτιαχτει για να δουλευουν μεσα σε νερο,οχι σε μαγια και ζαχαρη...

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Αφου ο θερμοστατης ειναι μεσα στο μπουκαλι με το μειγμα πως δεν εχει επαφη με την ζαχαρη?

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμόστατης βρίσκεται προστατευμένος, από νερό ζάχαρη μάγια αλάτι και οτιδήποτε άλλο, στο εσωτερικό του γυάλινου θερμαντηρα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον παιζουμε με τις λεξεις...αφου το θες να το λεμε θερμαντηρα οκ τοτε.Λοιπον οι θερμαντηρες ειναι φτιαχμενοι για να ειναι μεσα στο νερο και οχι με σε ζαχαρη.Οταν θα κολλησει λοιπον ο θερμαντηρας (αυτο το μηχανημα που ζεστενει το νερο στα ενυδρεια,για να ξερουμε και γιατι μιλαμε) θα ανακαλυψει πολλα ο φιλος.

Επισης δεν ειναι ολοι οι θερμαντηρες ή θερμαστρες ή θερμοστατες αλλιως,καποιοι δουλευουν πληρης βυθιζομενοι και καποιοι αλλοι οχι.Ξερεις τι γινετε αν βαλεις εναν που δεν ειναι για πληρη βυθιση ολοκληρο μεσα?Χαλαει!Και γιατι να το ρισκαρει και να του χαλασει αφου μπορει να γινει ευκολοτερα,ασφαλεστερα και δοκιμασμενα απο πολλους μεσα σε κουβα με νερο?

Link to comment
Share on other sites

Χωρος βρησκετε,δεν ειπαμε να παρει λεκανη,ενα μικρο κουβαδακι ισα να χωραει το μπουκαλι,λιγο νερο και τον θερμοστατη.Τουλαχιστον ετσι δεν υπαρχει φοβος να κολλησει ο θερμοστατης απο το μειγμα,να χαλασει αν δεν ειναι βυθιζομενος,να πεσει το μπουκαλι και να περασει το μειγμα μεσα στο ενυδρειο και πολλα αλλα ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά από τους παραπάνω κινδύνους σημαντικότερος είναι να πέσει το μπουκάλι... Μάλλον δεν είναι δύσκολο να λυθεί.http://www.kounker.gr/product.asp?catid=66

Προφανώς είναι καλύτερα να πάρει θερμότατη πλήρως βυθιζομενο αλλά και αν δεν είναι απλά μπορεί να κόψει το καλώδιο σε τέτοιο μήκος ώστε να κρέμεται στο μπουκάλι χωρίς να βυθίζεται πλήρως. Για το κόλλημα που λες πραγματικά δεν υπάρχει θέμα με την ζάχαρη σε ότι να τον βάλεις πάλι το ίδιο θα δουλέψει. Σαφώς και υπάρχει ν κίνδυνος δυσλειτουργίας αλλά εμένα μου φαίνεται πολύ μικρότερος από το να κολλήσει ο επαναστάτης μέσα στο ενυδρείο. Τιθα γίνει δηλαδή θα λιώσει το μπουκάλι? Αδύνατον ένας επαναστάτης 50 watt να κάνει κάτι τέτοιο.

Έγινε επεξεργασία - math01141
Link to comment
Share on other sites

Βρησκω πολυ ευκολοτερο να παρει ενα μικρο κουβαδακι,να βαλει νερο,το θερμοστατη μεσα και το μπουκαλι παρα να κανει πατεντες για να το στερεωσει,να κοβει καλωδια,να κανει ματησεις και ολα αυτα.

Εγω παντως εχω αμφιβολιες για το δεν θα κολλησει μεσα στις ζαχαρες.Ο κατασκευαστης λεει το εφτιαξε για νερακι,τωρα αν ο φιλος θελει να το κανει ας το κανει.Οτι ηταν να πουμε το ειπαμε,ειναι δικια του αποφαση.Εγω παντως δεν θα το ρισκαρα!

Link to comment
Share on other sites

Γενικα η ιδεα του να εχω ενα κουβα με νερο μεσα σε ενα τοσο μικρο δωματιο που θα υπαρχει θεμα να πεσει με ψιλοαγχωνει .αν μπορω να βρω τροπο να το χω ασφαλες οκ.γενικα το να κανω πατεντες και ολα αφτα να. Κοψω να τρυπησω κτλπ με ενθουσιαζει και επισης μου προσφερει πολλα .εξαλου ολα βελτιονονται .και φυσικα δεν ειναι καλο να τα εχω ολα ετοιμα στο χερι . Το να φτιαξω κατι μονος μου θα μου δοσει και εμπειριες και περισσοτερη ικανοποιηση .σε καμια περιπτωση δε θα το δω ως ταλαιπωρια .οπως ειπα θα ψαχτω λιγο ακομα μηπως παω σε μια ενδιαμεση λυση δλδ κατι σαν box in a box .αρχικα ενα μεγαλο σκευος που θα χωραει το μπουκαλι με μια τρυπα για καλωδιο θερμοστατη και μετα το μπουκαλι . Εχω πολλες ιδεες θα ψαχτωκαι θα κανω update .σας ευχαριστω για τις γνωμες σας

Link to comment
Share on other sites

Γενικα η ιδεα του να εχω ενα κουβα με νερο μεσα σε ενα τοσο μικρο δωματιο που θα υπαρχει θεμα να πεσει με ψιλοαγχωνει .αν μπορω να βρω τροπο να το χω ασφαλες οκ.γενικα το να κανω πατεντες και ολα αφτα να. Κοψω να τρυπησω κτλπ με ενθουσιαζει και επισης μου προσφερει πολλα .εξαλου ολα βελτιονονται .και φυσικα δεν ειναι καλο να τα εχω ολα ετοιμα στο χερι . Το να φτιαξω κατι μονος μου θα μου δοσει και εμπειριες και περισσοτερη ικανοποιηση .σε καμια περιπτωση δε θα το δω ως ταλαιπωρια .οπως ειπα θα ψαχτω λιγο ακομα μηπως παω σε μια ενδιαμεση λυση δλδ κατι σαν box in a box .αρχικα ενα μεγαλο σκευος που θα χωραει το μπουκαλι με μια τρυπα για καλωδιο θερμοστατη και μετα το μπουκαλι . Εχω πολλες ιδεες θα ψαχτωκαι θα κανω update .σας ευχαριστω για τις γνωμες σας

Το μπουκαλι σε κουβαδακι με νερο δεν πεφτει κατω,αντιθετα με το αλλο που εχει το θερμοστατη μεσα το οποιο μπορει να πεσει αλλα και να χαλασει ο θερμοστατης απο τις ζαχαρες.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ένα κανονικό σύστημα να βρεις την υγειά σου. Το ξέρω πως κοστίζει αλλά στο τέλος εκεί θα καταλήξεις... ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε ένα κανονικό σύστημα να βρεις την υγειά σου. Το ξέρω πως κοστίζει αλλά στο τέλος εκεί θα καταλήξεις... ;)

+1

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορουσα πραγματικα να βαλω κανονικο συστημα θα το εκανα και δε θα ασχολιομουνα με diy.το θεμα ειναι οτι με αυτο τον ρυθμο σε 2- 3 χρονια θα μπορω .( οι καροι ειναι δυσκολοι και το χαρτζιλικι μου 5 € την εβδομαδα )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορουσα πραγματικα να βαλω κανονικο συστημα θα το εκανα και δε θα ασχολιομουνα με diy.το θεμα ειναι οτι με αυτο τον ρυθμο σε 2- 3 χρονια θα μπορω .( οι καροι ειναι δυσκολοι και το χαρτζιλικι μου 5 € την εβδομαδα )

Μαζί σου, απλά για να μην ταλαιπωρείσαι το λέω. Δεν δοκιμάζεις το EXEL; Εγώ ήμουν πολύ ικανοποιημένος. Το χρησιμοποιούσα πριν φτιάξω και εγώ ένα DIY και το ξαναγύρισα σε EXEL μέχρι που πήρα κανονικό σύστημα. Όταν βλέπω καμιά άλγη ρίχνω και EXEL η αλήθεια είναι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν μια λυση απλα επειδη εχω πολυ κερατοφυλλο καθως το ενυδρειο ειναι γενηστρα γκαπι δεν γινεται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...