Jump to content

Φώτα Και Φωτισμός


Aiolos

Recommended Posts

Φώτα και φωτισμός

Σήμερα που είναι των Φώτων, τι πιο επίκαιρο να μιλήσουμε για τον φωτισμό του ενυδρείου μας.
Όχι για το τι φωτιστικό και τι λάμπες χρησιμοποιούμε, αλλά το πώς το φωτίζουμε, και εννοώ το αν πρέπει να φωτίζουμε το ενυδρείο σε όλο του το μήκος και πλάτος ή αν θα ήταν καλύτερα να υπάρχουν σκοτεινά σημεία, είτε από το μέγεθος του φωτιστικού (μικρότερο μήκος σε σχέση με το ενυδρείο), είτε δημιουργώντας επίτηδες σκιερά μέρη κατά το στήσιμο του βράχου.

Ας αναφέρει ο καθένας μας τις απόψεις του και για τους λόγους που επέλεξε ή πιστεύει ότι πρέπει να είναι έτσι.

Θα καταθέσω την δικιά μου προσωπική άποψη.

Πάντα πίστευα, ότι το ενυδρείο πρέπει να φωτίζεται σε όλο το μήκος, αφού στα έτοιμα ενυδρεία οι λάμπες το καλύπτουν όλο.
Έβλεπα διάφορες φωτογραφίες με κρεμαστά φωτιστικά που πάλι φώτιζαν όλο το ενυδρείο, και έτσι όταν χρειάστηκε να επέμβω στον δικό μου «μαμήσιο» φωτισμό, το έκανα με αυτόν τον τρόπο.

Όταν άλλαξα όμως φωτιστικό (Hyperion R2), ήταν αισθητά πιο μικρό σε μήκος σε σχέση με το ενυδρείο, δημιουργώντας εκ των πραγμάτων στα δυο άκρα λιγότερο φωτισμό σε σχέση με το κέντρο.
Δεν το κρύβω ότι στην αρχή με ξένισε, αλλά στην πορεία είδα ότι ήταν πιο πρακτικό και πιο όμορφο απ ότι ήταν πριν με άπλετο φωτισμό παντού.
Πιο πρακτικό γιατί σε αυτά τα λιγότερο φωτισμένα σημεία μπορούν να τοποθετηθούν διάφοροι οργανισμοί που θέλουν από την φύση τους χαμηλότερες φωτιστικές συνθήκες αλλά και να κρύψουμε τον εξοπλισμό (π.χ κυκλοφορητές),... και πιο όμορφο, γιατί δίνει ένα πιο «μυστικιστικό» χαρακτήρα στο ενυδρείο, που ο φυσικός ύφαλος τον έχει από μόνος του.

Στην παρακάτω φωτογραφία βλέπουμε ένα ενυδρείο όπως το έχει φωτισμένο ο κάτοχός του…

1_zps3ef50ddd.jpg

…και εδώ «πειραγμένο» με Photoshop, όπως θα μπορούσε να είναι (στο περίπου) με έναν διαφορετικό φωτισμό.

2_zpsa78c9d87.jpg

Αν και όλα είναι θέμα γούστου, προσωπικά μου αρέσει το δεύτερο !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρίσκετε ενδιαφέρον το θέμα για να γίνει συζήτηση γύρω απ αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το θεμα Αιολε, απλα εγω τωρα το ειδα....κυνηγουσα τους δαιμονες μου αυτες τις μερες και δεν το προσεξα....

Κοιτα πιστευω οτι ξεκινοντας ενα στησιμο πρεπει ειτε να διαλεξης τον εξοπλισμο και με βαση αυτου τα ζωντανα σου, ειτε το αντιθετο(πρωτα ζωντανα μετα εξοπλισμος)...

Ετσι πιστευω κλεινης οσον αναφορα για το αν θα εχεις σκιερα μεροι ή οχι...

Το πραγματικο ερωτημα νομιζω ειναι: "πρεπει να εχουμε σκιερα μεροι ή ειναι προαιρετικο";

Εγω θα φωτισω το lido120 με 6 high power led 10w το καθενα χωρις φακους γιατι συγκεντεωνουν πολυ την δεσμη και δεν μου αρεσει, αυτο σημαινει λιγες εως καθολου σκιες....πολυ εντονο και δυνατο φως....τωρα δεν ξερω εαν ειναι σωστο....εγω θα το κανω και ας αφαιρεσω μετα led...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Βαγγέλη θα σου πω αυτό που λέω σε όλους και δεν το καταλαβαίνουν! στην πρώτη φωτογραφία η πλάτη του ενυδρείου φαίνεται φωτισμένη και έχει χρώμα μπλε ενώ στην πειραγμένη με photoshop φωτογραφία η πλάτη έχει γίνει μαύρη, άρα πρώτα από όλα θα πρέπει να βάψουμε την πλάτη μαύρη και μετά φωτίζουμε το ενυδρείο κατάλληλα! :ChristmasTree:

Προσωπικά εμένα μου αρέσει να φωτίζω όλο το ενυδρείο, αν και στο δικό μου το μήκος του φωτιστικού είναι 120 ενώ του ενυδρείου 140 και να στήνω τον βράχο έτσι ώστε να έχει βαθιά περάσματα και μια προοπτική ότι γέρνει προς τα μπροστά(η κορυφή του υφάλου) έτσι δημιουργούνται θέσεις για ζώα που δεν χρειάζονται τόσο φως αλλά είναι και εύκολα προσβάσιμες αν μετακινηθεί κάτι προς τα σκιασμένες περιοχές

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα θα μου αρεσε καποια στιγμη να εφτιαχνα ενα μεγαλο(2+ τονους...αχ ονειρα) ενυδρειο με 4 νησακια και το ενυδρειο να φωτιζεται μονο απο 4 μικρα φωτιστικα.Με κανενα bamboo shark να αλωνιζει...

Τα σκιερα σημεια θα εφτιαχναν πολυ ατμοσφαιρα. :thumbsu:

Το θεμα ομως ειναι-επειδη το εχω δει(κατι κοντινο) σε ενυδρειου φιλου-πως δεν ηταν ομοιομορφη η αναπτυξη των κοραλιων

και ηταν πολυ "μανικι" η τοποθετηση τους,αλλα και οι επιλογες στα κοραλια γενικοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφος και μυστικισμος αλλά στο δικό μου νάνο ο φωτισμός που προέρχετε από μια κεντρική λάμπα με παιδευει πολύ, κυρίως λόγω των μικροσκιασεων πχ από τις πτυχωσεις ενός κοραλιου... αν ξανδιαλεγα τώρα θα έπαιρναν μια να καλύπτει όλο το μήκος και πλάτος του ενυδρειου.

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι σε τελείως διαφορετικό τύπο θαλασσινού πιστεύω ότι ο δεύτερος τύπος φωτισμού είναι καταλληλότερος για το ενυδρείο διότι δημιουργεί σε όλο το χώρο τόσο φωτεινά όσο και σκιερά μέρη.

Αυτό δημιουργεί περισσότερο φυσικό αποτέλεσμα όπως εξάλλου βλέπουμε και στη φύση. Ομοιόμορφος και άπλετος παντού φωτισμός δεν νομίζω ότι υπάρχει παρά μόνο στο πάνω μέρος των υφάλων (και αυτό με ερωτηματικό) και στα μεσόνερα.

Βέβαια το όλο θέμα έχει να κάνει και με το γούστο και την καλαισθησία του κάθενός.

Link to comment
Share on other sites

Στη φύση οι ύφαλοι βρίσκονται σε ανοιχτό μέρος όπου δεν υπάρχουν βουνά,, δέντρα, κλπ για να κρύψουν τον ήλιο ο οποίος φωτίζει όλο το μέρος και οι σκοτεινοί χώροι δημιουργούνται από την σκιά των κοραλλιών ή την ύπαρξη σπηλιών στα βράχια κάτω από τα κοράλλια. Στο ενυδρείο θα μπορούσε να στηθεί έτσι το aquascape ώστε να δημιουργεί αυτές τις σκιάσεις και να έχει πιο φυσικό αποτέλεσμα και όχι, να μη φωτιστεί όλη η επιφάνεια B)

Link to comment
Share on other sites

Στη φύση οι ύφαλοι βρίσκονται σε ανοιχτό μέρος όπου δεν υπάρχουν βουνά,, δέντρα, κλπ για να κρύψουν τον ήλιο ο οποίος φωτίζει όλο το μέρος και οι σκοτεινοί χώροι δημιουργούνται από την σκιά των κοραλλιών ή την ύπαρξη σπηλιών στα βράχια κάτω από τα κοράλλια. Στο ενυδρείο θα μπορούσε να στηθεί έτσι το aquascape ώστε να δημιουργεί αυτές τις σκιάσεις και να έχει πιο φυσικό αποτέλεσμα και όχι, να μη φωτιστεί όλη η επιφάνεια B)

Ίσως δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα....στην φύση υπάρχουν και κάθετοι υφάλοι,υπάρχουν και πέτρες εξογκωμένες που κάνουν σκιές!Ακόμα και φυσικές κολώνες υπάρχουν!Τουλάχιστον από ότι έχω δει σε ντοκυμαντέρ!Αυτούς που είχα την τύχη να δω εγώ από κοντά ήταν flat,με ομοιόμορφο φωτισμό στο πάνω στρώμα τους ενώ υπήρχαν σχισμές στον βράχο που έβλεπες πως το φως χαμηλά δεν ήταν τόσο πολύ....!Δεν μπόρεσα να δω σε βάθος γιατί μας είχαν με σωσίβια και απαγορευόταν να βουτήξεις ολόκληρος μέσα.....έχουν καρχαρίνια βλέπεις εκεί!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά οι σκιές δημιουργούνται από την μορφολογία του υφάλου ή έστω του εξωτερικού περιβάλλοντος και όχι επειδή ο ήλιος φωτίζει μόνο τον ύφαλο και τίποτα γύρω του!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά οι σκιές δημιουργούνται από την μορφολογία του υφάλου ή έστω του εξωτερικού περιβάλλοντος και όχι επειδή ο ήλιος φωτίζει μόνο τον ύφαλο και τίποτα γύρω του!

Ναι εννοείτε!Ο ήλιος πάει παντού και η μορφολογία του βυθού καθορίζει μέχρι που θα φτάσει το φως και σε τι ποσοστό θα υπάρχουν σκιές!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...