Jump to content

Μετρήσεις


Recommended Posts

Έκανα μετρήσεις σήμερα και ήταν οι ακόλουθες:

ΝΗ4: 0,5 mg/lt

NO2: 5 mg/lt

NO3: 200-400mg/lt (Το χρώμα στα ύγρα της sera ανάμεσα σε αυτά τα 2)

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής. Το ενυδρείο λειτουργεί τώρα σχεδόν 20 ήμερες. Τα υγρά τέστ τα έχω πάρει πριν μια εβδομάδα περίπου. Η αμμωνία πάντα είναι στο 0,5, τα NO2 ξεκίνησαν από 1mg/lt και μέχρι σήμερα έχουν φτάσει 5. Και τέλος τα ΝΟ3 πάντα κυμαινόντουσαν εκεί. Τα ενεργά βακτίρια τα έβαζα για καμιά εβδομάδα όσο έκανε να τελειώσει το μπουκάλι. Από το pet shop μου είπαν τόσο χρείαζεται. Μήπως πρέπει να το συνεχίσω; Τώρα ρίχνω κάθε μέρα στο φίλτρο λίγο τροφή. Μήπως κάνω κάτι λάθος; Το στρώσιμο προχωράει; Δεν ξέρω τι να κάνω. Θέλω να δω επιτέλους ψαράκια μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Για ξανά μέτρα το NO3, μάλλον λάθος κάνεις.

Δεν μπορεί να στρώνεις το ενυδρείο, να μην έχεις ψάρια και νε έχεις τέτοιες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Για ξανά μέτρα το NO3, μάλλον λάθος κάνεις.

Δεν μπορεί να στρώνεις το ενυδρείο, να μην έχεις ψάρια και νε έχεις τέτοιες τιμές.

Δε νομίζω να κάνω κάτι λάθος στις μετρήσεις γιατί ακολουθώ κατά γράμμα τις οδηγίες χρήσεως και εδω και 1 εβδομαδα που κάνω μετρήσεις μου δείχνει πάνω κάτω τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πείς τη μάρκα των υγρών τεστ (αν είναι μια)!

Πώς κατάφερες να μετρήσης τόσο υψηλά ΝΟ3 (μήπως τα μετράς με στίκ);

Έχεις δει το άρθρο που υπάρχει για το στρώσιμο;

Το «στρώσιμο» του νέου ενυδρείου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πείς τη μάρκα των υγρών τεστ (αν είναι μια)!

Πώς κατάφερες να μετρήσης τόσο υψηλά ΝΟ3 (μήπως τα μετράς με στίκ);

Έχεις δει το άρθρο που υπάρχει για το στρώσιμο;

Το «στρώσιμο» του νέου ενυδρείου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Τα τεστ όλα είναι τα υγρά της sera και ειδικά στα νιτρικά το γράφω κιόλας ότι είναι τα υγρά της sera μέσα στην παρένθεση

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ όλα είναι τα υγρά της sera και ειδικά στα νιτρικά το γράφω κιόλας ότι είναι τα υγρά της sera μέσα στην παρένθεση

Δηλαδή θέλεις να πεις ότι είχες τέτοιες τιμές όταν ακόμα δεν είχες βάλει ακόμα τροφή στο ενυδρείο σου?

ΑΔΥΝΑΤΟΝ

Πρόσθεσες νερού, έβαλες αντιχλώριο και πρόσθετες καθημερηνά ζωντανά βακτήρια. Έτσι είναι τα πράγματα?

Έβαλες τροφή από την πρώτη κιόλας μέρα?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θέλεις να πεις ότι είχες τέτοιες τιμές όταν ακόμα δεν είχες βάλει ακόμα τροφή στο ενυδρείο σου?

ΑΔΥΝΑΤΟΝ

Πρόσθεσες νερού, έβαλες αντιχλώριο και πρόσθετες καθημερηνά ζωντανά βακτήρια. Έτσι είναι τα πράγματα?

Έβαλες τροφή από την πρώτη κιόλας μέρα?

Ζωντανά βακτίρια δεν βάζω πλέον. Τα έβαζα για μια εβδομάδα καθημερινά μέχρι που τελείωσε το μπουκάλι και τώρα ρίχνω μόνο τροφή. Έτσι μου είπαν από το pet shop. Και εδώ που ρώτησα σε κάποιο θέμα, αν είναι σωστό αυτό δεν έχει απαντηθεί όποτε έχω συνεχίσει με αυτό τον τρόπο και τώρα είμαι στην 20 ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις μετρήσεις με άλλη εταιρία και σου προτείνω την aquarium pharmaceuticals είναι μακράν η καλύτερη και μιλάω από εμπειρία.Είχα περιστατικά με αστοχία υιλικού από την SERA και με το που μέτρησα με AP τότε είδα τις πραγματικές τιμές.Κάτι τέτοιο μου "βρωμάει" γιατί δεν εξηγούνται οι τιμές που μας παραθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις μετρήσεις με άλλη εταιρία και σου προτείνω την aquarium pharmaceuticals είναι μακράν η καλύτερη και μιλάω από εμπειρία.Είχα περιστατικά με αστοχία υιλικού από την SERA και με το που μέτρησα με AP τότε είδα τις πραγματικές τιμές.Κάτι τέτοιο μου "βρωμάει" γιατί δεν εξηγούνται οι τιμές που μας παραθέτεις.

Αν δεν καταφέρω να βρω τεστ της A.P. της Tetra είναι καλά ή μήπως έχεις να προτείνεις κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν καταφέρω να βρω τεστ της A.P. της Tetra είναι καλά ή μήπως έχεις να προτείνεις κάτι άλλο;

Καλά υγρά τεστ έχει και η waterlife.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...