Jump to content

Σας Εχω Ενα Καλο....


Recommended Posts

Αφου έκλεισα τα φωτα και πήγαινα για ύπνο, ειπα να ριξω μια ματιά...

Αυτο λοιπον που βλέπετε στις φωτο, βγαίνει σιγα-σιγα απο το βράχο και ψάχνει στον αραγωνίτη.

Είναι σωληνοειδές μαύρο με ρίγες άσπρες, περίπου 5 εκατοστά απόσο κατάλαβα.

Νομίζω οτι είναι Polychaete - Sipunculid , Peanut Worm και στο http://www.lionfishlair.com/hitchhiker/hitchhiker.shtml γράφει : Score!

Οταν άναψα τα φώτα εγινε καπνός!!

Τι άλλο θα δουνε τα ματια μου σ'αυτα τα βράχια... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Κι άλλη μια απο το peanut worm.

Μερικά διάβασα οτι φτάνουν σε μήκος και τα 30 εκατοστά.. Θα το κανω το Boyu species tank!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερων αυτοι οι οργανισμοι :) Ολο και ανακαλυπτουμε νεους οργανισμους σιγα σιγα. (Η μαγεια του θαλασσινου :) )

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι πράγματι το θαλασσινο ενυδρείο έχει μια μαγεία ανεπανάληπτη...καμια σχέση με το γλυκο νερό.

Έχει να κάνει νομίζω και οτι συνέχεια ανακαλύπτουμε νεους οργανισμούς στο ενυδρείο μας, αλλά και οτι ο θαλλάσιος κόσμος ασκει μια ιδιαίτερη γοητεία στους ανθρώπους.

(μήπως επειδή απο εκει ξεκίνησαν όλα;)

Είναι τρομερό να βλέπεις όλους αυτους τους οργανισμούς και να σκέφτεσαι οτι υπάρχουν εδω και εκατομύρια χρόνια, μερικοί απαράλαχτοι όπως όταν πρωτοεμφανίστηκαν..Και τους παρατηρώ εδω στο σπίτι μου..

Και πόσοι άλλοι υπάρχουν ακόμα άγνωστοι σε ανεξερεύνητες θάλασσες.

Όλο αυτο εγω το θεωρω μαγευτικό!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα τα λες φιλε teoxan :thumbsu:

Προσωπικα παντα με ιντριγκαρει το τελυταιο που ανεφερες... και ποσοι αλλοι οργανισμοι,αγνωστοι ακομα,υπαρχουν στους ωκεανους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...