Jump to content

Τι Αλάτι Σε Γλυκό Νερο;


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν κάποιος είδε το προηγούμενο λινκ που ανέβασα για το ick. αλλά όσον αφορά την χρήση αλατιού σε γλυκό νερό σε σχέση με διάφορες αρρώστιες μιας και δεν αναφέρθηκε συγκεκριμένη αρρώστια παραθέτω ακόμα ένα λινκ:

http://www.fishchannel.com/search.aspx?q=treat+desease+with+salt

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρώτα να φύγουν τα φάρμακα που χρησιμοποίησα, έχω βάλει άνθρακα. Την Κυριακή θα ρίξω το αλάτι και τις επόμενες μέρες θα σας πω. Εν τω μεταξύ ψάχνω να βρω και Epsom salt να χρησιμοποιήσω ταυτόχρονα με το αλάτι αλλα δε μπορω να βρω πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

οκ περιμένουμε με αγωνία .....

υπομονή φίλε όλα θα πάνε καλά άλλωστε ........

τι κάνουμε στα δύσκολα ;; κολυμπάμε !!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρώτα να φύγουν τα φάρμακα που χρησιμοποίησα, έχω βάλει άνθρακα. Την Κυριακή θα ρίξω το αλάτι και τις επόμενες μέρες θα σας πω. Εν τω μεταξύ ψάχνω να βρω και Epsom salt να χρησιμοποιήσω ταυτόχρονα με το αλάτι αλλα δε μπορω να βρω πουθενά.

Σε φαρμακείο που παρασκευάζει φάρμακα. Το θέμα είναι η καθαρότητα (να μην έχει πρόσθετα κυριως αρωματικά γιατί το epsom το δίνουν για spa).

Αλιώς από κατάστημα με χημικά. Πάλι είναι θέμα οι καθαρότητες και πρέπει να το ρωτήσεις.

Σωκράτους 30 στην Αθήνα (Κέντρο) "Ρουμπουλάκης Χημικά Α.Ε.".

Τηλέφωνα 2105222294 + 2105222328

Δεν ξέρω αν στέλνει

Link to comment
Share on other sites

Σε φαρμακείο που παρασκευάζει φάρμακα. Το θέμα είναι η καθαρότητα (να μην έχει πρόσθετα κυριως αρωματικά γιατί το epsom το δίνουν για spa).

Αλιώς από κατάστημα με χημικά. Πάλι είναι θέμα οι καθαρότητες και πρέπει να το ρωτήσεις.

Σωκράτους 30 στην Αθήνα (Κέντρο) "Ρουμπουλάκης Χημικά Α.Ε.".

Τηλέφωνα 2105222294 + 2105222328

Δεν ξέρω αν στέλνει

Αυτό με τα αρώματα κτλ το σκέφτηκα να σου πω και γι' αυτό δεν ήθελα να το ρισκάρω και δεν έψαξα να βρω τελικά. Σημερα ολοκλήρωσα τη θεραπεία με το αλάτι. Έβαλα ανά 12 ώρες τρεις δόσεις του ενός γραμμαριου ανά λίτρο και θα το αφήσω έτσι για λίγες μέρες. Μετά, μικρές καθημερινές αλλαγές νερού για να το φέρω σιγα σιγα στα αρχικά επίπεδα αλατότητας.
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι θα ήταν καλήτερα να ρίξεις όλοι την ποσότητα με τη μία για να αφυδατώσεις τυχόν παράσιτα

κράτα μας ενήμερους μιας και είναι λίγο άγνωστα μονοπάτια (τουλάχιστον για εμένα μόνο από τα βιβλία)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε τα ψάρια μια χαρα ειναι στην υγεία τους. Για προληπτικούς λόγους το κάνω. Ολο μαζί το αλάτι γιατι; Έτσι κι αλλιώς η αναλογία αλατιού αυτή τη στιγμή ειναι 30gr/l. Σε 10 μέρες τη δουλεια του θα την κάνει πάντως.

Link to comment
Share on other sites

3% αντέχουν τα ψάρια σου.

Απλά μη μπερδευτεί κάποιος μελλοντικός αναγνώστης με άλλα ψάρια.

Επίσης προληπτικά στο μέλλον μπορείς να βάζεις κάτι τέτοιο

http://www.seachem.com/Products/product_pages/CichlidLakeSalt.html

για την αναλογία νερού των αλλαγών,

Δεν είναι μόνο ενυδρειακό αλάτι και βοηθάει.

Μακάρι να ξεμπέρδεψες :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται οτι ξεμπερδεψα φιλαράκι. Ηδη ψάχνω στα προφίλ των κιχλίδων να βρω το χαρέμι που θα αντικαταστήσει τα όμορφα που έχασα.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται οτι ξεμπερδεψα φιλαράκι. Ηδη ψάχνω στα προφίλ των κιχλίδων να βρω το χαρέμι που θα αντικαταστήσει τα όμορφα που έχασα.

Καλη συνεχεια και ευχομαι να πανε ολα καλα απο δω και περα Πανο!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ο λόγος που το ρίχνεις όλο μαζί είναι γιατί παθαίνουν σοκ και αφυδάτωση τα παράσιτα

Πάντως αφού πλέον είσαι στην πρόληψη να είσαι περίπου στο 1γρ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...