Jump to content

Ψαρακια Στον Αφρο...


Recommended Posts

Καλησπερα. Θελω να μοιραστω τον προβληματισμο μου! Γιατι τα ψαρακια μου βρίσκονται στην επιφάνεια και τσιμπανε τις φουσκαλιτσες που βρίσκονται στον αφρο? Υπάρχει έλλειψη οξυγόνου μήπως? Εχω βαλει κανονικά φυτα στο ενυδρείο μου. Προφανως θα θέλετε καποια στοιχεία παραπάνω. Τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σημαίνει και ότι έχεις αμμωνία στο νερό ή κάτι άλλο και γι'αυτό αναπνέουν από την επιφάνεια. Έχεις μετρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Το νερο γνωρίζω οτι δεν εχει στρωσει ακομα αλλα κανω καθε 2 με 3 μερες αλλαγες. Αμμωνια μετρησα 0. Εχω ομως νιτρικα. Αυτες τις μετρήσεις εχω.

Link to comment
Share on other sites

Αναταραξη στην επιφανεια υπαρχει?Τα ψαρια πανε και αναπνεουν απο την επιφανεια?

Για τι ψαρια μιλαμε?

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι και μετρήσεις για νιτρώδη, τα οποία είναι εξίσου βλαβερά με την αμμωνία. Από εκεί κι έπειτα δε γνωρίζω να σου πω τι άλλο μπορεί να φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν υπάρχει γιατι μου ειπαν πως με τα φυτα θα χανεται το διοξείδιο. Μιλαμε για γκουραμι (ξερω για τον λαβύρινθο), αρλεκίνους, cherry barb, tiger.

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο συμπεριφορά μου δειχνουν οτι ειναι σε αρκετα καλη, κινητικη κατασταση, χωρίς γρηγορες αναπνοες. Μονο αυτο με εβαλε σε προβληματισμο. Για την ωρα φτιαχνω το καπακι. Εβαλα λαμπα gro lux, για τα φυτα και προσθέτω μια ακομα στα 6500Κ. Δηλαδη 2 των 15W.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εχεις αναταραξη στο ενυδρειο σου,εναν ελαφρο κυματισμο το θες.Τα γκουραμι μπορουν να αναπνευσουν απο την επιφανεια αλλα τα αλλα οχι.Επισεις τα cherry barbs αν δεν κανω λαθος τσιμπανε μεγαλα πτερυγια και ουρες και τα γκουραμι ισως εχουν προβλημα με τις κεραιες τους.

Τα tiger τι ειναι?Τιγρακια?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια αεραντλία καλού κακού μέχρι να στρώσει το ενυδρείο, και θα δεις εάν αλλάξει η συμπεριφορά τους

Link to comment
Share on other sites

Απο θεμα συμπεριφορας μεταξυ τους τα βλεπω μια χαρα. Δεν εχω τετοιο πρόβλημα. Κανω κυματισμο λοιπον και βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω,το ενυδρειο σου ειναι αυτο που βλεπω στο προφιλ σου διπλα?Με τα ψαρια που γραφεις?

Link to comment
Share on other sites

Σε καθε αλλαγη βαζω αντιχλωριο και μετα απο μια ωρα βακτηρια σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αρχη γι αυτό

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ειναι. Να βαλω αεραντλία ή το spray bar του φίλτρου?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το spray bar.

Ομως φιλε μου,θα σε απογοητευσω μ αυτα που θα σου πω αλλα πρεπει να στα πω..

Τα ψαρια σου δεν κανουν για το ενυδρειο σου.Οχι ολα αλλα καποια απο αυτα.

Τα τιγρακια θελουν μεγαλητερο ενυδρειο και κοπαδι γιατι αν δεν ειναι κοπαδι γινετε αυτο που σου εγραψα και πιο πανω με τις ουρες και τα πτερυγια.

Οι αρλεκινοι θελουν κοπαδι,μαλακο νερο και μεγαλητερο ενυδρειο με μηκος τουλαχιστον 80εκ.

Το γκουραμι θελει χαρεμι η ζευγαρι,μπορεις να τα κρατησεις εφοσον εχεις μαλακο και οτι θα ειναι τα μοναδικα ψαρια στο ενυδρειο σου,

Τα cherry barbs θελουν κοπαδι γιατι γινετε παλι αυτο με τα πτερυγια.Μπορεις ν τα κρατησεις εφοσον ειναι τα μοναδικα ψαρια στο ενυδρειο σου.

Οπως καταλαβαινεις πρεπει να προβεις σε αλλαγες στη ψαροσυνθεση σου γιατι θα εχεις προβληματα στο ενυδρειο σου.

Και με αστρωτο ενυδρειο και με τοσα ψαρια μεσα ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Για την ωρα με προβληματιζε το θεμα οξυγόνου. Θα βαλω το σπρέι μπαρ και θα δω για αλλαγες!

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμος ο φωτισμός με τις 2 λαμπες! Ελπιζω να γινει δουλειά τωρα.....

Link to comment
Share on other sites

Φωτο πως μπορώ να ανεβάσω?

Link to comment
Share on other sites

Και ο πλεκο δεν κανει για τα λιτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Τοποθέτηση δεύτερης λάμπας

post-58104-0-68376900-1390374379_thumb.jpg

post-58104-0-45867800-1390374397_thumb.jpg

post-58104-0-74862100-1390374416_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ολη η ιστορία ηταν να πατησω απαντηση αλλα σε desktop version :-P

Link to comment
Share on other sites

Spraybar

post-58104-0-63278300-1390374666_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλό φαίνεται στο spay bar, άστο και βλέπεις την συμπεριφορά τους

Link to comment
Share on other sites

Και ο φωτισμός έστρωσε, ούτε το κόκκινο της GRO-LUX ούτε το απλό λευκό. Ελπίζω να βοηθήσει λίγο τα φυτά γιατί δεν τα έβλεπα πολύ καλά.... Τους πήρα και ταμπλέτες SERA για το χαλίκι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...