Jump to content

Αγορα Καινουριου Ενυδρειου


Recommended Posts

Ειμαι αναμεσα σε rio 125 (εχει θερμοστατη,εσ. φιλτρο,λαμπες 2x28 Watt, 125 λιτρα.)

Και στο Anubias Α800+ (δεν εχει εξοπλισμό,λαμπες 2x24W, 162 λιτρα.)

Ποιο προτείνετε και γιατι ?

Link to comment
Share on other sites

Τιμες;;;

To anubias στο site του petcity λεει 260 ευρω. (Το μοναδικο μαγαζι που εχει anubias. ε?)

Το rio 125 στο abyssos 290 ευρω. (Αν υπαρχει καπου φθηνοτερα πειτε μου λιγο που το εψαξα στο νετ μου φαινεται εχει την καλυτερη τιμη.)

Link to comment
Share on other sites

Aν το διλλημα σου ειναι οι εταιρειες σου δηλωνω οτι και τα ανουμπιας ειναι εξισου καλα οπως τα juwel

Θα τα βρεις μονο στα pet city

Link to comment
Share on other sites

Aν το διλλημα σου ειναι οι εταιρειες σου δηλωνω οτι και τα ανουμπιας ειναι εξισου καλα οπως τα juwel

Θα τα βρεις μονο στα pet city

Το διλλημα μου ειναι πιο μου προσφαιρει περισσοτερα και πιο με συμφερει καλυτερα.

Το καθε ενα εχει τα πλεονεκτηματα του και αντιστοιχα τα μειωνεκτηματα του εν συγκρισει με το αλλο.

Ποιο ομως να επιλεξω ? (με εταιριες τι διλλημα να εχω το μονο που μπορουσε να πιστωθει στις εταιριες ειναι το θεμα εγγυησης ποια διαρκεια εχουν και ποια μερη καλυπτουν.)

Link to comment
Share on other sites

Οποιο ειναι μεγαλυτερο!!!

Το ανουμπιας ειναι πιο βαθυ 42εκ. εναντι 36εκ. αντιστοιχα με το ριο, και πιο ψηλο 65εκ. με 50εκ. παλι αντιστοιχα (γνωριζω οτι δεν γεμιζουν ολο αυτο το υψος αλλα καποιου ποντους λιγοτερους που παλι στο anubias ειναι περισσοτεροι.) Ετσι προκύπτουν και περισσοτερα λιτρα Anubias 162 λιτρα, Rio 125 λιτρα.

Αυτα απο διαστασεις και λιτρα που αναγραφονται δεν ξερω αν ισχυουν 100% αλλα ειναι πολυ πιθανων. Οποιος γνωριζει σιγουρα ας μας διαφωτισει.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για τα λίτρα θα επέλεγα το ανουμπια. Σαν ποιότητα τα ίδια χάλια έχουν και τα δυο. Σε σχέση πάντα με ένα DIY,που αν έχει φτιαχτεί σωστά δεν το φτάνει κανένα του εμπορίου.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα juwel 7 χρονια τωρα και δεν εχει παθει το παραμικρο..χαλια δεν θα το ελεγα καθολου...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για τα λίτρα θα επέλεγα το ανουμπια. Σαν ποιότητα τα ίδια χάλια έχουν και τα δυο. Σε σχέση πάντα με ένα DIY,που αν έχει φτιαχτεί σωστά δεν το φτάνει κανένα του εμπορίου.

Φιλε μου ξερεις καποιον που να φτιαχνει σωστα (DIY) μαζι με βαση και να κοστιζει max 300 ευρω, οσο δηλαδη το ακριβωτερο rio 125 ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα juwel 7 χρονια τωρα και δεν εχει παθει το παραμικρο..χαλια δεν θα το ελεγα καθολου...

Και εγώ το RIO 400 αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι καλύτερα από τα χειροποίητα. Πάχος τζαμιού οριακό για τα λίτρα. Κόντρες κάκιστης ποιότητας και καπάκια από κακής ποιότητας πλαστικού Αν καεί ένα μπαλαστ πάει κομπλέ με το φωτιστικό, δεν αντικαταστείτε. Βάση περιμετρική που δεν αφαιρείτε το ίδιο και το καπάκι. Οπότε η αντικατάσταση ενός τζαμιού χωρίς τράβαλα, πάει περίπατο αν δεν πιάνουν για τα καλά τα χέρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αλλαξει μπαλαστ στο δικο μου και το εκανα μια χαρα.

Εδω δεν συγκρινουμε αν ειναι καλυτερο το diy η το εργοστασιακο,σαφως ειναι καλυτερο το diy γιατι το κανεις οπως θες.

Αν ομως σε καποιον δεν πιανουν τα χερια του για να το φτιαξει τι κανει?Δεν ξεκινα το χομπι?

Ας μην ειμαστε υπερβολικοι και τα βγαζουμε ολα αχρηστα!

Link to comment
Share on other sites

Εχω αλλαξει μπαλαστ στο δικο μου και το εκανα μια χαρα.

Εδω δεν συγκρινουμε αν ειναι καλυτερο το diy η το εργοστασιακο,σαφως ειναι καλυτερο το diy γιατι το κανεις οπως θες.

Αν ομως σε καποιον δεν πιανουν τα χερια του για να το φτιαξει τι κανει?Δεν ξεκινα το χομπι?

Ας μην ειμαστε υπερβολικοι και τα βγαζουμε ολα αχρηστα!

Μόνο για τα λίτρα θα επέλεγα το ανουμπια. Σαν ποιότητα τα ίδια χάλια έχουν και τα δυο. Σε σχέση πάντα με ένα DIY,που αν έχει φτιαχτεί σωστά δεν το φτάνει κανένα του εμπορίου.

Ποιο έβγαλα άχρηστο; και επιτέλους μάθε να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις ! Πάντα υπάρχει και η δεύτερη γνώμη Εφόσον ρωτά το παλικάρι, καλό θα είναι να ξέρει και τα αρνητικά. Το ποστ αφορά την επιλογή ενυδρείου και όχι κριτική που κάνεις επανειλημμένως στα λεγόμενα του καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρωσε!Δεν εκανα σε κανεναν κρητικη.Ειπες οτι ειναι χαλια και απαντησα και σε πληροφορω ξερω πολυ καλα να διαβαζω!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ξερεις καποιον που να φτιαχνει σωστα (DIY) μαζι με βαση και να κοστιζει max 300 ευρω, οσο δηλαδη το ακριβωτερο rio 125 ?

Δυστυχώς τα Diy δεν έχουν στάνταρ κόστος. Τα 300 ευρο είναι οριακά για μια τέτοια κατασκευή, χωρίς να υπολογιστεί το καπάκι με το φωτιστικό. Αν πας και σε μεταλλική βάση ντυμένη με ξύλο, ανεβαίνει σημαντικά το κόστος. Είναι θέμα καθαρά τι θες να φτιάξεις και πως. Αν πας να αντιγράψεις ένα φτηνό του εμπορίου, θα σου βγει ακριβότερα και τις ίδιας ποιότητας. Οπότε ποιος ο λόγος να μπεις σε μια τέτοια διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω κυριολεκτικά ξεζουμίσει τον κύβο της anubias τρία χρόνια τώρα και μάλιστα με αλμύρα.Δεν μασάει μια.....πολύ καλή κατασκευή.....!;)

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνωμη σας για ενυδρεια Sun Sun ?

Το τσεκαρα και ειναι καλη περιπτωση.

Το θεμα ειναι το φιλτρο που εχει ειναι στο καπακι κολλημενο και απ οτι διαβασα καπου ειναι δυσκολο στην συναρμολογηση.

Οποιος το εχει ή γνωριζει ας μας διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Σαν κατοχος juwel,θα σου πω οτι τα εσωτερικα φιλτρα που εχουν τα juwel θεωρουνται απο τα καλυτερα εσωτερικα φιλτρα.Αν κανεις και μια αναβαθμιση στα υλικα γινετε τουμπανο,να φανταστεις οτι ετσι το δουλευα για χρονια χωρις κανενα θεμα με τις μετρησεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω. Το φίλτρα του είναι στο καπάκι και αν χρησιμοποιήσεις αυτό και όχι κάποιο εξωτερικό, θα έχεις θέμα. Δε θα μπορείς να αφαιρέσεις το καπάκι για να κανεις δουλειές ούτε να αλλάξεις λάμπα αν χρειαστεί. Το άνοιγμα που έχει απο μπροστ ειναι στενό και ίσα που χωράει μέσα το χέρι σου. Θα χρειαστείς εξωτερικό φιλτρο οπωσδήποτε. Κατα τ' αλλα ειναι καλο και πολύ φθηνό σαν ενυδρειο. Εγω είμαι πολυ ευχαριστημένος. Η συναρμολόγηση του φιλτρου νόμιζα οτι ήταν δύσκολη αλλα ειναι πολύ απλή. Ενα καλο ειναι οτι στο καπάκι έχει ενσωματομενες τρεις πρίζες και γλιτωνεις και κάποια πολύπριζα. Οτι χρειαστείς, στη διάθεσή σου.

Edit: μιλάω για το SUN SUN

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω. Το φίλτρα του είναι στο καπάκι και αν χρησιμοποιήσεις αυτό και όχι κάποιο εξωτερικό, θα έχεις θέμα. Δε θα μπορείς να αφαιρέσεις το καπάκι για να κανεις δουλειές ούτε να αλλάξεις λάμπα αν χρειαστεί. Το άνοιγμα που έχει απο μπροστ ειναι στενό και ίσα που χωράει μέσα το χέρι σου. Θα χρειαστείς εξωτερικό φιλτρο οπωσδήποτε. Κατα τ' αλλα ειναι καλο και πολύ φθηνό σαν ενυδρειο. Εγω είμαι πολυ ευχαριστημένος. Η συναρμολόγηση του φιλτρου νόμιζα οτι ήταν δύσκολη αλλα ειναι πολύ απλή. Ενα καλο ειναι οτι στο καπάκι έχει ενσωματομενες τρεις πρίζες και γλιτωνεις και κάποια πολύπριζα. Οτι χρειαστείς, στη διάθεσή σου.

Edit: μιλάω για το SUN SUN

Εχω καποιες αποριες σχετικα οποτε εισαι ο καταλληλος ωστε να μου τις λυσεις :thumbsu:

1)Εξωτερικο φιλτρο θα παρω. Χωρανε ανετα τα εξωτερικα στο ντουλαπι του? Μπαινουν ανετα οι σωληνες του εξωτερικου στο ενυδρειο, γενικα θα αντιμετωπισω καποιο προβλημα με το εξωτερικο που να θελει πατεντες Αξιζει να κρατησω και το εσωτερικο του?

2) Αν χρειαστει να αλλαχθει η λαμπα τι γινετε δηλαδη δεν υπαρχει καμια λυση ?

3) Το καπακι για να καταλαβω δεν ανοιγει καθολου, παρα μονο ενα μικρο κομματι που χωραει ισα ισα το ενα χερι? Το υποστρωμα, τα διαφορα φυτα, ξυλα, πετρες και διακοσμητικά δηλαδη πως θα μπουν ?

4) Εχει καποια αλλη ιδιομορφια εν συγκρισει με τα "κλασικα" ενυδρεια ?

5) Ποσα ειναι τα καθαρα λιτρα του ενυδρειου που κατεχεις (HRX-1200H) ???

Έγινε επεξεργασία - dinelos
Link to comment
Share on other sites

Εχω καποιες αποριες σχετικα οποτε εισαι ο καταλληλος ωστε να μου τις λυσεις :thumbsu:

1)Εξωτερικο φιλτρο θα παρω. Χωρανε ανετα τα εξωτερικα στο ντουλαπι του? Μπαινουν ανετα οι σωληνες του εξωτερικου στο ενυδρειο, γενικα θα αντιμετωπισω καποιο προβλημα με το εξωτερικο που να θελει πατεντες Αξιζει να κρατησω και το εσωτερικο του?

2) Αν χρειαστει να αλλαχθει η λαμπα τι γινετε δηλαδη δεν υπαρχει καμια λυση ?

3) Το καπακι για να καταλαβω δεν ανοιγει καθολου, παρα μονο ενα μικρο κομματι που χωραει ισα ισα το ενα χερι? Το υποστρωμα, τα διαφορα φυτα, ξυλα, πετρες και διακοσμητικά δηλαδη πως θα μπουν ?

4) Εχει καποια αλλη ιδιομορφια εν συγκρισει με τα "κλασικα" ενυδρεια ?

5) Ποσα ειναι τα καθαρα λιτρα του ενυδρειου που κατεχεις (HRX-1200H) ???

Τα καθαρα λιτρα δεν μπορει να στα πει κανεις,ουτε ο Παναγιωτης.Απο ενυδρειο σε ενυδρειο αλλαζουν αναλογα με τον διακοσμο που εχεις κανει.

Link to comment
Share on other sites

Τα καθαρα λιτρα δεν μπορει να στα πει κανεις,ουτε ο Παναγιωτης.Απο ενυδρειο σε ενυδρειο αλλαζουν αναλογα με τον διακοσμο που εχεις κανει.

Στο περιπου λεω, ειναι 338 λιτρα που γραφει ή εχει καμια αποκλιση 50-60 λιτρα ?

Έγινε επεξεργασία - dinelos
Link to comment
Share on other sites

Υπολογισε καμια 30αρια λιτρα λιγοτερα.Αν αφαιρεσεις το παχος τζαμιων,τον εξοπλησμο,τον βυθο και τον διακοσμο.Μπορει να ειναι και περισσοτερα.Στο δικο μου που ειναι 110 λιτρα ειχα υπολογισει στο περιπου οτι ειναι 90 καθαρα.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Εχω καποιες αποριες σχετικα οποτε εισαι ο καταλληλος ωστε να μου τις λυσεις :thumbsu:

1)Εξωτερικο φιλτρο θα παρω. Χωρανε ανετα τα εξωτερικα στο ντουλαπι του? Μπαινουν ανετα οι σωληνες του εξωτερικου στο ενυδρειο, γενικα θα αντιμετωπισω καποιο προβλημα με το εξωτερικο που να θελει πατεντες Αξιζει να κρατησω και το εσωτερικο του? Τα εξωτερικά χωράνε άνετα στο ντουλάπι του. Οι σωλήνες μπαίνουν στο ντουλάπι από πίσω που έχει το έπιπλο ενα στρόγγυλο κομμάτι κομμένο. Οι σωλήνες μπαίνουν στο ενυδρείο καθόσον στην πλάτη του το καάκι έχει δύο εγκοπές και στις δυο πλευρές ωστε από εκεί να περάσουν οι σωλήνες. Επειδή οι δικοί μου σωλήνες είναι χοντροί, χρειάστηκε να τροχίσω με λίμα ένα κομμάτι από εσωτερικό πλαστικό (μπορούσα και να το αφαιρέσω αλλά δε το έκανα, άχρηστο είναι) και χωράνε μια χαρά.Πατέντες δε θέλει. Το εσωτερικό και να θέλεις να το βγάλεις δε μπορείς γιατί είναι μέσα στο καπάκι.....εκτός και αν το κάνεις βίδες. Δε χρειάζεται όμως.

2) Αν χρειαστει να αλλαχθει η λαμπα τι γινετε δηλαδη δεν υπαρχει καμια λυση ? Για να αλλαχτεί λάμπα πρέπει να αφαιρέσεις όλο το αλουμινένιο καπάκι (πολύ ελαφρύ) και να το τοποθετήσεις ανάσκελα στο πάτωμα ή πάνω σε ενα τραπέζι. Συρταρωτά βγάζεις ένα πλαστικό προστατευτικό από το πλάι του καπακιού και αλλάζεις τη λάμπα. Βάζεις το πλαστικό (είνει λεπτό και ευαίσθητο, σπάει εύκολα) και είσαι έτοιμος....5 λεπτά υπόθεση

3) Το καπακι για να καταλαβω δεν ανοιγει καθολου, παρα μονο ενα μικρο κομματι που χωραει ισα ισα το ενα χερι? Το υποστρωμα, τα διαφορα φυτα, ξυλα, πετρες και διακοσμητικά δηλαδη πως θα μπουν ? Τιο καπάκι ανοίγει σε όλο το μήκος του από μπροστά, χωράει άνετα χέρι μέσα και μάλιστα να φτάσεις σε όλα τα σημεία του ενυδρείου εκτός της πλάτης, εκεί θα χρειαστεί αφαίρεση το καπάκι. Ξύλα, μεγάλες πέτρες κτλ. τα βάζεις χωρίς το καπάκι....πισίνα γίνεται. Πρέπει να πάρεις τον αέρα του καπακιού (πολύ εύκολα το κάνεις) και δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Εγώ το συνήθησα την επόμενη μέρα

4) Εχει καποια αλλη ιδιομορφια εν συγκρισει με τα "κλασικα" ενυδρεια ? Ιδιομορφία άλλη δεν έχει, ένα κλασικό ενυδρείο είναι φτιαγμένο από μικρόσωμους Κινέζους με μικρά και λεπτά χεράκια.....τα στουρνάρια!

5) Ποσα ειναι τα καθαρα λιτρα του ενυδρειου που κατεχεις (HRX-1200H) ??? Καθαρά λίτρα όπως σου είπε και ο Κώστας δε μπορώ να σου πω, είναι ανάλογα τι θα βάλεις μέσα και ποσα λίτρα θα σου φάνε τα διακοσμητικά.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα στα τέλη του 2010 ένα ενυδρείο anubias που μέχρι και σήμερα δεν μου έχει παρουσιάσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβημα.Οι παρατηρήσεις επάνω στο δικό μου ενυδρείο που τρέχει πλέον γεμάτα τρία χόνια είναι οι εξής; 1)Τα πλαστικά του ίσως θα μπορούσαν να έχουν καλύτερη ποιότητα και 2) αν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί σαν ενυδρείο φυτεμένο υψηλών απαιτήσεων δεν βοηθά το ύψος και ο φωτισμός του. Πάντως θεωρώ πως είναι μια καλή και τίμια πρόταση αγοράς, (σχέση ποιότητας χρημάτων).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...