Jump to content

Αλλαγή Aquascape


Recommended Posts

Κατ' αρχάς να πούμε ότι τα ξύλα γενικά κατεβάζουν το ph αλλά το πόσο θα κατέβει είναι μεγάλη κουβέντα. Το μόνο που με βρίσκει σύμφωνο για οποιαδήποτε αλλάγη είναι το θέμα φίλτρου αν και αυτό κρύβεται με μερικά ψηλά φυτά.

Βλέπω καλά ότι υπάρχει και δεύτερο θερμόμετρο στην γωνία; Αν ναι το περιπλανώμενο τι το κρατάς μέσα;

Υ.Γ. Υπάρχουν στα ενυδρειακά μαγαζιά καινούριες βεντούζες :sword:!!!

Link to comment
Share on other sites

βλέπεις καλά απλά το έβαλα εχθές και επειδή το βρήκα από φίλο που το είχε παροπλισμένο είπα να το ελέγξω πρώτα (κινεζίλα γαρ ποτέ δεν ξέρεις)

το σκέφτηκα και με τα φυτά αλλά φοβάμαι μην είναι πολύ κουμούτσα...πάντως πολύ κοντά είμαι στο να μην κάνω αλλαγές......σε λίγο όπως πάτε θα καμαρώνω κιόλας !!!!

Link to comment
Share on other sites

Tα βγαλες τα πλαστικα ή οχι ακομη; :busted_cop:

Λοιπον κι εμενα μου αρεσει το ενυδρειο! Αν θες ομως να το αλλαξεις σωνει και ντε, εκτος απ το να βγαλεις αμεσα τα πλαστικα θα ελεγα να επικεντρωθεις στην δεξια μερια εκει που ειναι οι πετρες!

Με λιγη μος, βαλισνερια και μικροσοριουμ θα κανεις θαυματα!

Ασε την αριστερη πλευρα ελευθερη για κολυμπι ή βαλε ενα φυτο που ψηλωνει, ισα ισα για να κρυψει την γωνια!

Link to comment
Share on other sites

Tα βγαλες τα πλαστικα ή οχι ακομη; :busted_cop:

Λοιπον κι εμενα μου αρεσει το ενυδρειο! Αν θες ομως να το αλλαξεις σωνει και ντε, εκτος απ το να βγαλεις αμεσα τα πλαστικα θα ελεγα να επικεντρωθεις στην δεξια μερια εκει που ειναι οι πετρες!

Με λιγη μος, βαλισνερια και μικροσοριουμ θα κανεις θαυματα!

Ασε την αριστερη πλευρα ελευθερη για κολυμπι ή βαλε ενα φυτο που ψηλωνει, ισα ισα για να κρυψει την γωνια!

με κάρφωσε ο άτιμος ο Safarpn !!! χαχαχα

​Όπως είπα και παραπάνω ΔΕΝ είναι πλαστικά είναι πήλινα(έχω και πιστοποιητικό από το χημείο του κράτους χαχαχα)

Άκαρδε δεν τα λυπάσαι τα καημένα ;;;

Σοβαράτώρα ... οι ιδέες σου μου άρεσαν τίποτε σε κλαδέματα παίζει Θεσσαλονίκη μεριά; (κερνάω καφεδάκι)

Έγινε επεξεργασία - symvoulos
Link to comment
Share on other sites

Δεσε μος πανω στην μπροστα πετρα και στις πισω ή ανουμπια ή μικροσοριουμ! Καλυτερα μικροσοριουμ αφου ανουμπια εχεις! Βαλε μος ή ανουμπια πανω στο ξυλο και θα δεις τι ωραιο που θα γινει!

Πες μου τωρα εσυ τι σχεση εχου με ολη την ομορφια του βυθου που θα φτιαξεις αυτα τα πηλινα εκει μεσα;

Link to comment
Share on other sites

μα αν δεν τα έχω μέσα πως θα σε κουλαντρίζω;;;

είδες σιγά να μην έγραφες για να μου πεις τις ωραίες ιδέες σου!!!!

(αχ ρε Safarpn καρφί άμα σε πιάσωωωω)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να μάθω το εξής. Οταν οι αθιγγανοι πουλάνε τα πήλινα στην άκρη του δρόμου που έχει και βλάστηση, μια χαρά αντίθεση δε κάνουν οι αμφορείς με τα φυτά; ο Θοδωρής σταματάει με το αυτοκίνητο και "τους τη λέει" δηλαδη;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να μάθω το εξής. Οταν οι αθιγγανοι πουλάνε τα πήλινα στην άκρη του δρόμου που έχει και βλάστηση, μια χαρά αντίθεση δε κάνουν οι αμφορείς με τα φυτά; ο Θοδωρής σταματάει με το αυτοκίνητο και "τους τη λέει" δηλαδη;

το κάψαμε το θέμα αλλά χαλάλι πεθαίνω λέμε να 'σαι καλά.... χαχαχα :bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

μερικές διευκρινίσεις: Βασικός λόγος αλλαγής αποτελεί το φίλτρο που για να μετακομίσει θέλει να βγει έστο τοπικά και τα σχαράκια κάτω από το χαλικάκι!!! (καταλαβαίνεται τι έχει να γίνει...)

Αυτο παλι εγω ειναι η πρωτη φορα που το βλεπω.......δεν ηξερα οτι υπαρχει τετοιου ειδους φιλτρο......μονο για αεραντλια ηξερα.....

Θελεις να μετακομισεις το φιλτρο για να μην φαινεται ετσι μες τη μεση ή θελεις να το αλλαξεις με αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι σκεφτόμουν....το φίλτρο από την πλευρά του θερμοστάτη, τα βραχάκια να μην ακουμπάν στα τζάμια,και την ρίζα από απέναντι.

εδώ θέλω να ρωτήσω και το εξής: η ρίζα μήπως μου ρίχνει το ph; μήπως να την βάλω στα νέον και να βάλω ! μικρές που έχω εκεί΄(και οι δύο μαζι δεν είναι ούτε η μισή μεγάλη)

ευχαριστώ και περιμένω παρατηρήσεις.

Ποσο ph εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενα ξυλο δεν κατεβαζει καθολου το ph,αν ειχες ενα μεγαλο ενυδρειο που θα ηταν μονο με ξυλα ναι,το θα επεφτε το ph το οποιο δεν θα ηταν και σταθερο αλλα και για παντα.

Δηλαδη,σε καθε αλλαγη νερου απο βρυση θα ανεβαινε και μετα παλι θα κατεβαινε λιγο.Επεισης αυτη την ιδιοτητα δεν την εχει για παντα,μολις φυγουν οι τανινες και τα χουμικα οξεα απο το ξυλο τελος,χανει την ιδιοτητα αυτη.

Οπωτε μη φοβαστε για τα ξυλα αλλα ουτε και να τα υπολογιζεται σαν τροπο για να μαλακωσετε το νερο σας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο παλι εγω ειναι η πρωτη φορα που το βλεπω.......δεν ηξερα οτι υπαρχει τετοιου ειδους φιλτρο......μονο για αεραντλια ηξερα.....

Θελεις να μετακομισεις το φιλτρο για να μην φαινεται ετσι μες τη μεση ή θελεις να το αλλαξεις με αλλο?

να το μετακομίσω θέλω όχι να το αλλάξω

ph 7.2 με το ζόρι και θέλω να το πάω 8 για να είναι πιο καλά τα γκάπυ

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο βυθου να το βγαλεις ειναι εντελως ξεπερασμενο.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο βυθου να το βγαλεις ειναι εντελως ξεπερασμενο.

εγώ ξέρω ότι 8 χρόνια δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα και μάλιστα 2 φορές που το είχα σαν βοηθιτικό με έσωσε (χάλασαν τα άλλα) επίσεις κάνει την καλήτερη βιολογία

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή της Θεσσαλονίκης είσαι και έχεις τόσο χαμηλό ph παρά το μάλλον ασβεστολιθικό χαλίκι και τις πέτρες;

Αν είσαι κοντά μπορώ να έρχομαι να παίρνω νερό στις αλλαγές μου και να ξαναγυρίσω στον αγαπημένο μου αμαζόνιο χωρίς αντίστροφη όσμωση; :D

Το χαλίκι σου σα να μου φαίνεται αρκετά χοντρό. Λεπτότερο χαλικάκι θα βοηθούσε περισσότερο την ανάπτυξη των φυτών σου. Γενικά πως τα πάνε τα φυτά που έχεις φυτεμένα;

Link to comment
Share on other sites

εγώ ξέρω ότι 8 χρόνια δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα και μάλιστα 2 φορές που το είχα σαν βοηθιτικό με έσωσε (χάλασαν τα άλλα) επίσεις κάνει την καλήτερη βιολογία

Εγω ειχα πολλα περισσοτερα χρονια,πιστεψε με ειναι ξεπερασμενο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή της Θεσσαλονίκης είσαι και έχεις τόσο χαμηλό ph παρά το μάλλον ασβεστολιθικό χαλίκι και τις πέτρες;

Αν είσαι κοντά μπορώ να έρχομαι να παίρνω νερό στις αλλαγές μου και να ξαναγυρίσω στον αγαπημένο μου αμαζόνιο χωρίς αντίστροφη όσμωση; :D

Το χαλίκι σου σα να μου φαίνεται αρκετά χοντρό. Λεπτότερο χαλικάκι θα βοηθούσε περισσότερο την ανάπτυξη των φυτών σου. Γενικά πως τα πάνε τα φυτά που έχεις φυτεμένα;

καρακέντρο μένω!

έλα όποτε θες!

το χαλίκι μου είναι τουρλού από δύο παλιά ενυδρεία και ένα που λέει fondovivo σαν χώμα σε σβολοειδή μορφή

τα φυτά δεν έχουν πρόβλημα από το έδαφος έχω άλλο θέμα αλλά θα το πούμε στο ανάλογο θέμα.

Έγινε επεξεργασία - symvoulos
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα πολλα περισσοτερα χρονια,πιστεψε με ειναι ξεπερασμενο.

ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις ειδικά όταν δεν υπάρχει και χρήμα για μεταγραφές!!! :)

Link to comment
Share on other sites

ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις ειδικά όταν δεν υπάρχει και χρήμα για μεταγραφές!!! :)

Kερδιζει ομως ή απλα δεν χανει κι ετσι την κρατας;

Οπως ειπες και μονος σου απο κατω μαζευει την μπιχλα!

Link to comment
Share on other sites

Kερδιζει ομως ή απλα δεν χανει κι ετσι την κρατας;

Οπως ειπες και μονος σου απο κατω μαζευει την μπιχλα!

είπαμε μεταγραφές τέλος!! Το ταμείο είναι μείον!

σήμερα θα αλλάξω πλευρά το φίλτρο.

θα προσπαθήσω χωρίς να ανακατέψω πολύ-πολύ τον βυθό μιας και το cae που έχω δεν παίζει να το πιάσω με τίποτε!

γενικάθα κρατήσω την ίδια φιλοσοφία και θα κάνω σιγά-σιγά τις αλλαγές που είπε ο Sturm (αλλά δεν θα βγάλω προς το παρόν τα κιούπια συγγνώμη :) )

μόλις τελειώσω τις αλλαγές θα ανεβάσω φωτό

ευχαριστώ όλους σας

Link to comment
Share on other sites

Tα βγαλες τα πλαστικα ή οχι ακομη; :busted_cop:

Λοιπον κι εμενα μου αρεσει το ενυδρειο! Αν θες ομως να το αλλαξεις σωνει και ντε, εκτος απ το να βγαλεις αμεσα τα πλαστικα θα ελεγα να επικεντρωθεις στην δεξια μερια εκει που ειναι οι πετρες!

Με λιγη μος, βαλισνερια και μικροσοριουμ θα κανεις θαυματα!

Ασε την αριστερη πλευρα ελευθερη για κολυμπι ή βαλε ενα φυτο που ψηλωνει, ισα ισα για να κρυψει την γωνια!

σου είναι εύκολο να μου βάλεις τα λινκ των προφίλ γιατί μπερδεύτηκα;

Link to comment
Share on other sites

έψαξα εκεί αλλά δεν τα βρήκα γιατί εγώ ας πούμε ψάχνω μος αλλά επιστημονικά αλλιώς λέγεται ....

γι αυτό ζήτησα βοήθεια :)

το φίλτρο μόλις άλλαξε θέση και έγινε και ένα νέο στήσιμο στα πρότυπα του παλιού ...τώρα είναι μες στην θολούρα και με κλειστό φως... κανά 2 μέρες φαΐ δεν έχει....δίαιτα :)

αύριο που θα ξεθολώσει και θα ανοίξω και φως θα βγάλω φωτό

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλά δεν σε κατάλαβα οτι μπερδεύτηκες :)

Eδώ είσαι λοιπόν

Taxyphyllum Barbieri (Java Moss)

Η vallisneria και το microsorum γράφονται όπως τα βλέπεις απλά δεν σου δίνω links γιατί υπάρχουν αρκετές ποικιλίες
από το κάθε είδος ;)

Έγινε επεξεργασία - rastafari
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eδώ είσαι λοιπόν

Taxyphyllum Barbieri (Java Moss)

Η vallisneria και το microsorum γράφονται όπως τα βλέπεις απλά δεν σου δίνω links γιατί υπάρχουν αρκετές ποικιλίες

από το κάθε είδος ;)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...