Jump to content

Παιδία Help !!


Tεό

Recommended Posts

Καλησπέρα σας παιδιά. Είμαι νέος στο forum και χρειάζομαι την βοήθεια των πιό εμπειρων για μια σοβαρή κατάσταση του καινούριου μου ενυδρείου. Ας τα πάρουμε όμως απο την αρχή. Πρίν περίπου 1,5 μήνα πήρα το πρώτο μου ενυδρείο. Οχι κατι σπουδαίο, είναι 30 λίτρα. Έχει μηχανισμό FILTR WEWNETRZNY PAT MINI, θερμοστάτη που δουλεύει στους 25 βαθμόυς και φωτισμό. Άφυσα το ενυδρείο για 20 μέρες να "στρώσει" , μετά απο 20 μέρες έβαλα μέσα ένα χρυσόψαρο. 2 βδομάδες μετά (χάρισα το χρυσόψαρο στην ανυψούλα μου) και έβαλα μέσα στο ενυδρείο 6 ψαράκια neon tetra. Μετά απο 1 βδομάδα όμως το ενυδρείο μου έγινε ΧΑΛΙΑ. Η αμμος, τα τοιχώματα και τα διακοσμιτικά φυτα έπιασαν μια καφέ στρώση, κατι σαν μούχλα να το πω... Τι μπορεί να φταίει και έγινε αυτο το πράγμα ? Πως μπορώ να το διορθώσω ? Παρακαλώ βοηθείστε με. Το ενυδρείο μου ήταν τόσο όμορφο και ξαφνικά έχει γίνει μια αειδία.

Ωρίστε και η φωτογραφία.

Υ.Γ. Συνχορέστεμε αν το άρθρο μου δεν είναι στην σωστή κατηγορία. : )

post-58395-0-68272700-1390952937_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το θέμα μεταφέρθηκε στην σωστη κατηγορία.

καλώς ήρθες στην παρέα πες λίγα ακομα για το ενυδρειο τι μετρήσεις εχεις; με τι μετράς; τι εχεις μέσα στο φίλτρο δηλαδη τι υλικά; επισης αυτα που βλέπω ειναι ψεύτικα φυτά η ζωντανά;

Link to comment
Share on other sites

Για σου φιλε μου και καλη αρχη!

Ας τα παρουμε απ την αρχη λοιπον. Τα ψαρακια σου απ οτι βλεπω γιατι δεν φαινεται καλα ειναι τα black neon tetra! Ομορφο και πιστο κοπαδι που ομως θελει πολυ περισσοτερο χωρο για να κολυμπησει και ας πουμε περισσοτερα ατομα στο κοπαδι!

Επισης φανταζομαι και υποψιαζομαι πως το φιλτρο σου ακομη δεν εχει κανει τον κυκλο του ωστε να μπορεσει να συντηρησει εμβιους οργανισμους! Αληθεια οταν λες το εστρωσες, με ποιο τροπο το εστρωσες; Μετρησεις εχεις;

Και τωρα παμε σε αυτο που σε καιει. Ετσι οπως το βλεπω εχεις κυανοβακτηριο.

Εχεις μεσα ψευτικα φυτα τα απ οτι βλεπω τα οποια δεν βοηθανε καθολου ουτε το ενυδρειο σου σαν βιοτοπο αλλα ουτε και τα ψαρια σου! Τα ζωντανα φυτα παραγουν οξυγονο για τα ψαρια σου αλλα και διοξειδιο του ανθρακα το οποιο "καταπολεμαει" κατα καποιο τροπο τις αλγες. Επισης ρουφανε τα θρεπτικα συστατικα που χρειαζονται για να αναπτυχθουν και κρατανε το ενυδρειο πιο καθαρο ας το πουμε!

Κανε ενα κοπο αν θες να συμπηρωσεις την φορμα εστι ωστε να δουμε τις λεπτομερειες και αν μπορεις βαλε μια καλυτερη φωτο!

Μην αγχωνεσαι ολα θα τα φτιαξουμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια μου είναι 3 neon μαύρα και 3 κοκκίνα. Τα διακοσμιτικά που έχω μέσα είναι 2 πλαστικά φυτα, 3-4 πέτρες, 1 κοράλι και 1 ξύλινο διακοσμιτικό. Τώρα όσον αφορά το "στρώσιμο" έκανα οτι μου είπαν απο το pet shop. Δηλαδη, την πρώτη μέρα έβαλα βελτιωτικό νερου ( Aquarium munster aquavital conditioner+ ). Βακτηρήδια ( tropical bactoActive ) καθημερινά για 10 μέρες. Επίσεις έκανα τις αλλαγές νερού τακτικά ( καθε 15 μερες το 10% του νερού) και πλησιμο του σφουγγαριού του φίλτρου.

Ξέχασα να αναφέρω το εξης... Όταν είχα το χρυσόψαρο 1-2 φυλαράκια τροφής έπεφταν στον πάτο αλλά μετά απο μερικές ώρες τα έτρωγε το χρυσόψαρο, κάτι το οποίο ΔΕΝ γίνετε με τα neon, ότι τροφή πέφτει στον πάτο μένει εκει. Στην αρχή νόμιζα οτι αυτή η καφέ στρώση είναι απλά τροφή που σαπίζει και θα χαθεί με τον καιρο κατι το οποίο δεν εγινε. Αν παρατηρίσεις στο κέντρο του ενυδρείου φενονταί μερικά φύλα τροφής. Όμως αυτή η καφέ στρωση έχει απλωθεί σε όλο το ενυδρείο. Αρα νομίζω πως αυτό με την τροφή δεν έχει σχέση.

Μπορώ να αντιμετοπίσω αυτο το πρόβλημα χωρίς να χρειαστεί να βάλω αληθινά φυτα ? Το ενυδρείο είναι καπως μικρο (30λ) κ πιστευω πως με τα αληθινά φυτά θα το "μπουκώσω".

Link to comment
Share on other sites

Μην φοβάσαι ότι θα μπουκωσει, μπορείς να βάλεις φυτά που δεν γίνονται τεράστια, εγώ έχω φυτέψει σε λιγότερο από 25 λίτρα. Τα αληθινα φυτά και θα κάνουν καλό στο ενυδρείο σου και θα το ομορφυνουν ;)

Αυτό που επείγει τώρα είναι το στρώσιμο του ενυδρειου σου, έχεις βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου; Μετρήσεις;

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!

Υπομονή να έχεις και όλα θα γίνουν!

Μετρήσεις νερού έχεις?

Στο φίλτρο έχεις προσθέσει βιολογικό υλικό η έχει μόνο σφουγγαρι?

Νομίζω ότι θα πρεπει να αφαιρέσεις οτιδήποτε ψεύτικο έχεις βάλει μέσα για διακόσμηση!

Την άμμο και τα πλαστικά πως τα επλυνες ?

Τροφή συνήθως Ρίχνουμε τόση ώστε να φαγωθεί όλοι μέσα σε 2λεπτα !

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο πρεπει να εχει στρωσει με το χρυσοψαρο και την τροφη.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Εγω δεν το βλεπω για κυανοβακτηριο αλλα για καφε αλγη.Μπορεις να βαλεις μια καλυτερη φωτογραφια και πιο κοντινη?

Πρεπει να παρεις τεστ αμμωνιας,νο2 και νο3 για να δεις σε τι κατασταση ειναι το νερο σου.

Δυστοιχος τα ψαρια που εχεις δεν κανουν για το ενυδρειο σου,οσο μικρα φαινονται τοσο μεγαλο ενυδρειο θελουν σε μηκος γιατι ειναι γρηγοροι κολυμβυτες.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Εγω δεν το βλεπω για κυανοβακτηριο αλλα για καφε αλγη.Μπορεις να βαλεις μια καλυτερη φωτογραφια και πιο κοντινη? :thumbsu:

Kώστα εμένα για απλή μπίχλα μου φαίνεται..αν ταίζει υπερβολικά και μένει η τροφή και σαπίζει, αν δεν έχει κάνει ποτέ σκούπα βυθού και αλλάζει 3 λίτρα νερό ανά δεκαπενθήμερο και αφού έχει λάθος ψαροσύνθεση ίσως είναι απλά βρωμιά. Καλύτερη φωτογραφία θα βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Kώστα εμένα για απλή μπίχλα μου φαίνεται..αν ταίζει υπερβολικά και μένει η τροφή και σαπίζει, αν δεν έχει κάνει ποτέ σκούπα βυθού και αλλάζει 3 λίτρα νερό ανά δεκαπενθήμερο και αφού έχει λάθος ψαροσύνθεση ίσως είναι απλά βρωμιά. Καλύτερη φωτογραφία θα βοηθούσε.

Βασιλη μπορει,γι αυτο ζητησα μια πιο κοντινη φωτογραφια,παντως για κυανο το αποκλειω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω μηπως ο φιλος δεν εχει κανει καμια αλλαγή νερου ,,για να πιάσει μαυρη αλγη το ενυδρειο οπως πολυ σωστα λεει ο Κωστας,,το ενυδρειο πρεπει να εμεινε με το ιδιο νερο τουλαχιστον πανω απο 20 μερες,,,.

Τα ψαρια δεν κανουν γιαυτο το ενυδρειο ,,βαλε ενα μονομαχο και κανε σκουπα βυθου, μια σωστη αλλαγη νερου,διαβασε κανενα υπομνημα εχει τοσα πολλα στο φορουμ ,,και μετα οτι δεν μπορεις να καταλαβεις ρωτα μας να σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τις αλλαγές (που είναι σημαντικό) ρώτησε κανείς για λάμπες και φωτοπερίοδο????? ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδία σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις σας αλλα πιστέυω βρίκα το πρόβλημά μου. Το έψαξα λίγο καλλήτερα και ρώτησα ενα φίλο που ασχολήτε χρόνια με ενυδρεία. Το φαινόμενο αυτό είναι καφέ διατομική άλγη. Νομίζω πως προκαλήτε λόγο του φωτισμού. Επιδεί λείπω αρκετες ώρες τη μέρα ( λόγο δουλειάς) αφύνω το φως για παραπάνω απο της 8 ώρες που πρέπει ( μερικές φορές μπορεί και 12 ωρες ). Αυτός ο φίλος μου λοιπόν μου είπε να δοκιμάσω το εξης... να σκεπάσω το ενυδρείο μου με μια πετσέτα , να μην αναψώ το φως για 3 μέρες, και να μην ταισω τα ψάρια για 3 μέρες και το φαινόμενο θα υποχωρίσει. Θέλω όμως και τη γνώμη σας. Θα βοηθείσει πραγματικά αν το κάνω αυτό ? Τέλος μου είπε οτι και ένα γατόψαρο θα βοηθούσε καθως αυτά τα ψάρια τρώνε την αλγη. Παρακαλώ πήτε τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα χρονοδιακοπτη και ρυθμισε το στις 8 ωρες!

Ποτε δεν βαζουμε ενα ψαρι μονο και μονο για να μας κανει δουλειες. Το βαζουμε γιατι μας αρεσει!

Καφε διατομικη αλγη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα χρονοδιακοπτη και ρυθμισε το στις 8 ωρες!

Ποτε δεν βαζουμε ενα ψαρι μονο και μονο για να μας κανει δουλειες. Το βαζουμε γιατι μας αρεσει!

Καφε διατομικη αλγη

+1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...