Jump to content

Σπόγγος Πνίγει Ζοάνθους?


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Το παρακάτω ζωανθάκι εδω και πολύ καιρό έχει αρχίσει να μετατρέπεται σε μια σπογγοειδής υφή. Στην αρχή νόμιζα ότι έλιωνε ο ιστός του και χάλαγε. Κάποια στιγμή σταθεροποιήθηκε η κατάσταση και είδα να ανοίγει κανονικά οπότε υπέθεσα ότι σιγα σιγά επανέρχεται. Μιλάμε τωρα για ενα διαστημα κάποιων μηνών.

Στο νέο ενυδρείο βλέπω τώρα οτι μερικά κεφάλια ανοιγουν κανονικά αλλα η υφη γύρω γυρω παραμένει. Είναι σαν ενας σπογγος να αναπτυσσεται πανω στο κοραλι και να το πνιγει παρολο που ειναι σε φως. Οσο και να εψαξα για παρομοιες ασθενειες δεν βρηκα κατι.

Σημερα κατάλαβα οτι ο "σπογγος" αρχισε να μεγαλωνει και θεωρω πια οτι μαλλον ειναι σπογγος. Αυτη η ουσια καφετιαζε , υποθετω λογω του φωτος. Τις τελευταιες μερες δεν εχει φεγγαρι (moonlight με κυκλο φεγγαριου) και πηρε τα πανω του στο σκοταδι. Η υφη του ειναι εντελως σαν σπογγος. Εψαξα και δεν βρηκα "κακο" σπογγο αλλα διαβασα για περιπτωσεις που χουν πνιξει ζοανθους.

Τι λετε οι ειδικοι? Ειναι σπογγος? Και πως να δρασω? Να παρω ενα νυστερι και να τον αφαιρεσω ωστε να ξεπνιξω τα κεφαλια του ζωανθους που ανοιγουν?

63DA262A-A3A0-48C0-A10B-8B0001A3F48B_zps

Link to comment
Share on other sites

Για να κλεισω και το θεμα. Τελικα ηταν σπογγος. Αφου εκανα dip με Οξυζενε (φοβηθηκα κατι βακτηριακο), με ενα νυστερι αρχισα να κοβω αυτη την επιφανεια. Πραγματικα η υφη ηταν σαν σφουγγαρι. Μεσα υπηρχαν τα υπολοιπα κεφαλια απο τα ζωανθους που δεν ειχαν καταφερει να διαπερασουν το σπογγο. Ειχαν αρχισει να λιωνουν και γυρω γυρω ειχε δημιουργηθει μια μαυρη ουσια. Προφανως ολη την τροφη την επαιρναν απο τα κεφαλια που ειχαν διαπερασει το σπογγο και τα υπολοιπα σιγα σιγα χαλαγαν. Δυστυχως δεν εβγαλα φωτο. Καθαρισα προσεκτικα καθε ιχνος σφουγγαριου και ξεπλυνα καλα τα ζωανθους. Τα εβαλα σε καλη κυκλοφορια και τα βλεπω σιγα σιγα να αποκτουν παλι ζωη. Εχει συναντησει κανεις σας καποιο ειδος τοσο επιθετικου σφουγγαριου?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα οχι,αντωνη.

Ισως απλα να μην μου εχει τυχει.

Παντα μολις πλησιαζαν καποιο κοραλι υποχωρουσαν η' μεγαλωναν κατω απο αυτο,στα σημεια που δεν ειχε φως.

Ειχα σπογγουw αναμεσα στα κεφαλια π.χ μιας euphyllia και αλλων lps αλλα οχι σε σημειο να τα πνιξουν.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το κοραλι εχει ηδη αρχίσει να ανοίγει μερικά κεφάλια αρα συνέρχεται. Σίγουρα πνιγόταν.. Ίσως ηταν μικρο και το σφουγγάρι αρκετά δυνατό και γρήγορα αναπτυσσόμενο ώστε δεν προλάβαινε να το ανταγωνιστεί..το παρακολουθώ γιατί έχω εντοπίσει και αλλου σημεία εμφάνισης του σφουγγαριού, οπότε αυτή τη φορά θα ειμαι έτοιμος να επεμβω πριν προλάβει να πάρει τα πανω του.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

akribvw to idio συμβαινει σε starpolyps που εχω, το βραδυ που μαζευονται φαινετε μονο ο σπογγος, την ημερα τα πιο ψηλα προεξεχουν, τελικα ο σπογγος σε εσενα δεν ξαναβγηκε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου.

Αρχικα να πω οτι το κοραλλι που εσωσα παει μια χαρα.. τα κεφαλια αρχισαν να ανοιγουν και να μεγαλωνει.

Ο σπογγος ξαναβγηκε (βασικα τον εχω σε πολλα σημεια του ενυδρειου). Στο συγκεκριμενο κομματι φροντισα να καθαρισω πολυ καλα τα υπολειμματα του. Σε αλλα κομματια συνυπαρχει αρμονικα με τα ζωανθους. Βασικα οπου εχει καποια σκια το ενυδρειο εμφανιζεται, ισως και λογω led που δεν εχουν καλη διαχυση του φωτος και κανουν σκιες αν συναντησουν εμποδιο.

Για παραδειγμα εχει αναπτυχθει κατω απο τον μανδυα του κλαμ στις ακρες του κελυφους.

Και τελος να πω οτι αν βρει καποια αδυναμια στο κοραλλι στο οποιο γειτονευει θα υπερισχυσει και θα το πνιξει. Πριν λιγες μερες ειδα να σκεπαζει κατι ομορφα ροζ ζωανθους που ειχα.Εβγαλα το κομματι και τον αφαιρεσα και τους κανω θεραπεια για zoa pox , γιατι δεν τα ειδα καλα..Το ειχα παθει παλαιοτερα σε ενα αλλο κομματι και με την θεραπεια συνηλθαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου.

Αρχικα να πω οτι το κοραλλι που εσωσα παει μια χαρα.. τα κεφαλια αρχισαν να ανοιγουν και να μεγαλωνει.

Ο σπογγος ξαναβγηκε (βασικα τον εχω σε πολλα σημεια του ενυδρειου). Στο συγκεκριμενο κομματι φροντισα να καθαρισω πολυ καλα τα υπολειμματα του. Σε αλλα κομματια συνυπαρχει αρμονικα με τα ζωανθους. Βασικα οπου εχει καποια σκια το ενυδρειο εμφανιζεται, ισως και λογω led που δεν εχουν καλη διαχυση του φωτος και κανουν σκιες αν συναντησουν εμποδιο.

Για παραδειγμα εχει αναπτυχθει κατω απο τον μανδυα του κλαμ στις ακρες του κελυφους.

Και τελος να πω οτι αν βρει καποια αδυναμια στο κοραλλι στο οποιο γειτονευει θα υπερισχυσει και θα το πνιξει. Πριν λιγες μερες ειδα να σκεπαζει κατι ομορφα ροζ ζωανθους που ειχα.Εβγαλα το κομματι και τον αφαιρεσα και τους κανω θεραπεια για zoa pox , γιατι δεν τα ειδα καλα..Το ειχα παθει παλαιοτερα σε ενα αλλο κομματι και με την θεραπεια συνηλθαν.

Και εγω τον εχω σε διαφορα σημεια, αλλα χωρις να δημιουργουν αλλου προβληματα-εχω και κατι κιτρινους πανεμοργους-, τα star polyps ομως, ετσι που μεγαλωνει ο συγκεκριμενος-και ασχημος- νομιζω οτι τελικα θα τα πνιξει ολα!!! Δυστυχως βραχια σε εμενα δεν βγαινουν...αν και νομιζω οτι αφου βγηκαν μια φορα θα ξαναβγουν, μακαρι να μην σου ξαναμεγαλωσουν πολυ, αν και γενικα οι σπογγοι κανουν καλο φιλτραροντας το νερο....

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος μου χει σπάσει τα νεύρα. Τεσπα. Πάντως δεν νομιζω να χεις πρόβλημα με τα star polyps. Με τόσο γρήγορη αναπτυξη δεν θα πάθουν τπτ.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...