Jump to content

Αλλεπάλληλες Απώλειες Ψαριων! Help!


Recommended Posts

Είμαι σε τρελή απόγνωση και θέλω άμεσα βοήθεια! Μου συμβαίνει το εξής τραγικό. Χάνω τα ψάρια το ένα μετά τ΄άλλο. Ως τώρα δεν είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα με ασθένεια αλλά αυτό που συμβαίνει είναι τραγικό. Απτη στιγμή που πρόσθεσα κάποια καινούρια ψάρια (hatchetfish) στο ενυδρείο μετά από 4 μέρες άρχισα να τα χάνω ένα ένα στη κυριολεξία. Μέσα σε 2-3 μέρες τα έχασα όλα (ήταν καμιά 10αρια). Να πώ ότι ορισμένα απο τα καινούρια hatchet είχαν εμφανίσει λευκές κουκίδες, σαν ιck και το ένα μάλιστα είχε φαγωμένα πτερύγια. Αλλά ουσιαστικά δεν πρόλαβα να κάνω και πολλά.. Το περίεργο ήταν ότι πέρα απο αυτό τρώγανε κανονικά και είχαν την συνιθισμένη τους συμπεριφορά.

Υπάρχει και συνέχεια στη καταστροφή. Μετά απο 5-6 μέρες αφού τα έχασα όλα, χθές και σήμερα έχασα και τους 3 Panaque macus που είχα ενώ δεν φαίνονταν να έχουν τίποτα εξωτερικά. Σήμερα που έβγαλα και το τελευταίο το παρατήρησα απο κοντά και είδα σαν να είχε 2-3 κόκκινες κουκίδες σαν πολύ μικρές πληγές. Mέχρι χθες πάντως η συμπεριφορά τους φαινόταν τουλάχιστον στα μάτια μου φυσιολογική. Περιφερόντουσαν στα ξυλά όπως πάντα και δεν μου φαιίνονταν ότι είχαν κάτι.

Τα συγκεκριμένα τα είχα πάνω απο 4 χρόνια στο ενυδρείο μου. Μου έχει μείνει αυτή τη στιγμή 1 ancistrus sp και 3 satanoperca jurupari και φοβάμαι ότι θα συνεχιστεί... Προφανώς υπάρχει κάποια μόλυνση καταστροφική αλλά δεν ξέρω τί πρέπει να κάνω. Φώτο δεν μπορώ να βγάλω δεν τοχω καθόλου με φωτογραφικές. Οποιος μπορεί ας βοηθήσει!

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

  • ΛΙΤΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 260
  • ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
  • ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):
  • ΑΛΛΑΖΩ ΝΕΡΟ ΚΑΘΕ(ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΛΙΤΡΑ): 30 λίτρα 1 φορα/εβδομάδα
  • ΤΑΪΣΜΑ (ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ - ΟΝΟΜΑ ΤΡΟΦΗΣ):
  • ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 28
  • ΦΙΛΤΡΑΝΣΗ (ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ‘Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ): εξωτερικό fluval 306, το δουλεύω και με τύρφη
  • ΕΓΙΝΕ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΕ (ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ-ΜΠΟΛΙ-ΔΕΝ ΞΕΡΩ):

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

  • PH: 7
  • KH: 12
  • GH: 6
  • ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0
  • ΝΟ2 (νιτρώδη):0
  • ΝΟ3 (νιτρικά): 10

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

  • ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ :
  • STRIPS:
  • ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ:

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

  • ΑΡΡΩΣΤO ΨΑΡΙ(Α):
  • ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:
  • ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):
  • ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):
  • ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :
  • ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ:
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πουμε κι εμεις χωρις φωτο! Οι μετρησεις που δινεις φαινονται φισολογικες! Αν νομιζεις οτι ηταν ick και βλεπεις τετοια σημαδια αυξησε την θερμοκρασια σταδιακα μεχρι 30-31!

Απο κει και περα ισως μια θεραπεια στο ενυδρειο με esha 2000 ή omnipur που καλυπτουν ευρυ φασμα ασθενειων ισως να βοηθουσε!

Ισως καποια ασθενεια που εφεραν τα καινουρια ψαρια ή καποια που δεν ειχες παρατηρησει!

Οταν μπορεις βαλε φωτο και τι ταιζεις τα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ξερώ θα βοηθούσε πολύ αλλά δύσκολο για φώτο, δεν έχω εύκαιρη φωτογραφική. Ταίζω με pellets κυρίως αλλά και νιφάδες όσο είχα τουλάχιστον τα hatchet, πιο σπάνια ρίχνω και κατεψυγμένη.

Χθες έκανα και μια αλλαγή νερού μπας και βοηθήσει πουθενά. Αύριο θα πάω να πάρω ένα απτα δύο φάρμακα που μου είπες. Ποιά οι διαφορα του esha 2000 με του omnipur? Με τη βιολογία θα υπάρξει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Τα φάρμακα esha δεν επηρεάζουν την βιολογία όπως αναφέρουν και στις οδηγίες χρήσης. Οι αλλαγές νερού που κάνεις είναι πολύ μικρές αν διάβασα σωστά 30λτ στα 260λτ του ενυδρείου σου (οχι οτι ευθύνεται για το συγκεκριμένο πρόβλημα). Σίγουρα πιστεύω πως με τα καινούρια ψάρια ήρθε και το πρόβλημα στο ενυδρείο σου. Επίσης την τύρφη καλό είναι να μην την έχουμε μόνιμα στο φίλτρο, αλλά να προετοιμάζουμε το νερό των αλλαγών.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο έπαθα πριν απο λίγες μέρες. Μετά την εισαγωγή πέντε νέων ψαριών ίδιου είδους, τα έχασα σε 10 μέρες με τα ίδια συμπτώματα με του φίλου. Είχαν πολλα μικρα λευκά σημαδάκια και φαγωμένα πτερύγια κάποια απο αυτα. Ποτέ δεν έμαθα τι είχαν. Τα έχασα σε δυο μέρες όλα. Έκανα θεραπεία με esha2000 και μετά απο αυτό έκανα θεραπεία με αλάτι. Κρίμα για τα ψαράκια σου φίλε και εύχομαι να ξεμπερδέψεις γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Τα φάρμακα esha δεν επηρεάζουν την βιολογία όπως αναφέρουν και στις οδηγίες χρήσης. Οι αλλαγές νερού που κάνεις είναι πολύ μικρές αν διάβασα σωστά 30λτ στα 260λτ του ενυδρείου σου (οχι οτι ευθύνεται για το συγκεκριμένο πρόβλημα). Σίγουρα πιστεύω πως με τα καινούρια ψάρια ήρθε και το πρόβλημα στο ενυδρείο σου. Επίσης την τύρφη καλό είναι να μην την έχουμε μόνιμα στο φίλτρο, αλλά να προετοιμάζουμε το νερό των αλλαγών.

Πηγε το μυαλο μου εκει! Ισως να ανεβοκατεβαζει τις τιμες ph με αποτελεσμα να παθουν οσμωτικο σοκ τα ψαρια!

Ισως να ανεβαζει και αμμωνια!

Φιλε dim84 με τι τεστ μετρας; Παρατηρησες κατι τετοιο;

Link to comment
Share on other sites

Μετράω με τα κλασικά υγρά τεστ. Δεν είχα παρατηρήσει αμμωνία. Βασικά δεν νομίζω να παίζει κάτι τέτοιο, αφού δεν μου είχε ξαναπαρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα. Ολα έγιναν μετά την εισαγωγή των καινούριων ψαριών. Αν και δεν ξέρω τί ακριβώς προκάλεσε τους θανάτους, υποψιάζομαι κάποια μεταδιδόμενη μόλυνση απο τα καινούρια ψάρια, όπως πιθανός συνέβει και στο φίλο Safarpn. Οπως και να έχει αύριο θα πάω να βρώ να πάρω το esha2000. Σε δεύτερο χρόνο, μετά την θεραπεία θα αφαιρέσω και την τύρφη απο το φίλτρο. Τι να πω ελπίζω να σταματήσει σύντομα ολο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το ελπιζω φιλαρακι! Ισως να ειναι αυτο που λες!

Link to comment
Share on other sites

ολα τα φαρμακα επηρεαζουν τη βιολογια αλλα πολυ και αλλα λιγο!προσοχη στη δοσολογια ακολουθωντας παντα τις οδηγιες παρατηρηση και μετρησεις!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...